Powiat mławski nadal objęty jest ograniczeniami I stopnia i na mapie zaliczony do strefy niebieskiej w związku z (ASF) afrykańskim pomorem świń. Tak wynika z najnowszych danych.
Chodzi o rozporządzenie wykonawcze komisji UE z dnia 3 czerwca 2021 r., zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/605 ustanawiające szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Obszar objęty ograniczeniami I (restricted zone I) – niebieska poprzednio „żółta”.
Obszar objęty ograniczeniami II (restricted zone II) – różowa poprzednio „czerwona”.
Obszar objęty ograniczeniami III (restricted zone III) – czerwona poprzednio „niebieska”.
W całej Polsce w tym roku stwierdzono zaledwie dwa ogniska w hodowlach trzody chlewnej. Oba na zachodzie Polski. Natomiast u dzików na dużych obszarach kraju stwierdzono w tym roku 1550 razy.
Skupiska są trzy: na zachodzie Polski – okolice Zielonej Góry – prawie 1 tysiąc przypadków, na południowym wschodzie między Rzeszowem a Lublinem – 97 przypadków oraz na północnym wschodzie (woj warmińsko-mazurskie okolice Olsztyna) – 227 przypadków.
W tym roku przypadek dzika z ASF najbliżej Mławy zanotowano w okolicach Olsztynka 31 maja br.
Tak duża ilość przypadków ASF u dzików i jednocześnie zaledwie dwa stwierdzenia w hodowlach trzody pokazuje jak skuteczne są obecnie stosowane w przypadku tej choroby formy bioasekuracji. Ich skuteczność widzimy, szczególnie gdy porównamy przedostawanie się ASF do chlewni (2 przypadki) z przedostawaniem się ptasiej grypy do kurników (335 przypadków).