Z wnioskiem o utworzenie w Mławie poradni diabetologicznej finansowanej z NFZ wystąpiła mławianka. Nowy dyrektor mławskiego szpitala zainteresował się tematem. Twierdzi, że jest szansa.
Zainteresowani (cukrzycy) wiedzą, że w Mławie nie ma poradni diabetologicznej, którą finansuje NFZ. Jedna z mieszkanek Mławy złożyła pismo do rady powiatu w którym wnioskowała o utworzenie takiej przychodni w mieście.
Sprawę omawiano 29 marca na sesji rady powiatu, która w dużej mierze decyduje o sprawach naszego szpitala.
Przewodniczący Jan Łukasik zapoznał radę z pismem mieszkanki. O podjętych działaniach powiedział nowy dyrektor szpitala Waldemar Rybak. Jego zdaniem jest szansa, że taka poradnia powstanie. Wystąpił do NFZ.
– Ten problem nie jest nowy. Ta pani pisze, że wcześniej występowała w tej sprawie, ale nie przyniosło to skutku. Odbyłem rozmowę z dyrektorem oddziału mazowieckiego i prezesem funduszu na temat możliwości utworzenia takiej poradni. Sprawa jest obecnie na etapie analizowania, czy teren powiatu mławskiego jest taką białą plamą jeśli chodzi o świadczenia tego typu. W przyszłym tygodniu powinienem mieć informację z oddziału mazowieckiego i jeżeli się potwierdzi, że na terenie powiatu mławskiego nie ma żadnego kontraktu, który by obejmował tego typu świadczenia, to wówczas nie będziemy musieli czekać na ogłoszenie konkursu – który mazowiecki oddział ogłasza co kilka lat. Mazowiecki oddział ogłosiłby postępowanie tylko dla tego zakresu świadczeń (poradni diabetologicznej) – powiedział 29 marca Waldemar Rybak – dyrektor SP ZOZ w Mławie.
Do ewentualnego konkursu będą mogły przystąpić wszystkie podmioty spełniające warunki – nie tylko szpital.
Warto wspomnieć, że poprzednie władze, bez powodzenia, czyniły starania w tym zakresie.
Pacjenci na pewno liczą na dobre wiadomości. W powiecie mławskim na cukrzycę chorują tysiące osób. Większość chorych stanowią osoby z cukrzycą typu 2, która rozwija się zazwyczaj w wieku średnim lub starszym. Jest związana z siedzącym trybem życia, otyłością i dietą zbyt bogatą w kalorie. Na cukrzycę typu 1 zapadają głównie dzieci i młodzież.
Poradnię diabetologiczną na NFZ ma od wielu, wielu lat i Ciechanów i Działdowo. To jest ultra ważne dla mieszkańców bo cukrzyca to najczęstsze schorzenie. Kolejna sprawa to rezonans magnetyczny na NFZ-ma i Ciechanów i Płońsk, w Mławie tylko prywatnie. Kolejna sprawa-mammografia na NFZ-posiada ją i Ciechanów i Płońsk, do niedawna też Żuromin. Czy nasze miasto to jakiś kompletnie zapomniany zaścianek? Galerii też nie mamy i mieć nie będziemy bo to co miasto przeznaczyło na ewentualną galerię na nią się nie nadaje, bo jest to za mały teren. Ogarnia nas jakaś wszechogarniająca niemoc.
Przy mławskim szpitalu powinna jeszcze powstać poradnia endokrynologiczna (chodzi o choroby tarczycy) na NFZ, bo to co się dzieje w Przychodni „Centrum” to przekracza wszelkie możliwe granice.
Takich cyrków nie ma w żadnej znanej mi poradni.
2 razy w roku stać w gigantycznych kolejkach, żeby zapisać się do endokrynologa na kolejne pół roku to jest skandal.
W Ciechanowie na NFZ do endokrynologa można zapisywać się telefonicznie jako pierwszorazowy pacjent, a później wizyty ustala już lekarz, a tu cyrk na kółkach.