Czas zadbać o skrzydlatych przyjaciół lasów i ogrodów. Leśnicy z Dwukół podpowiadają jak najlepiej dokarmiać ptaki. Popularnym przysmakiem ptaków są tzw. pyzy (czyli mieszanki tłuszczowo-nasienno-zbożowe w formie kul lub dzwonków, które można kupić w większości sklepów zoologicznych).
Popularnym przysmakiem ptaków są pyzy
Według leśników najlepsze do dokarmiania ptaków są wszelkiego rodzaju nasiona i ziarna np. słonecznika, kukurydzy, prosa, pszenicy, owsa oraz orzechy, suszone lub świeże owoce, wykładane regularnie do karmników.
Karmniki należy systematycznie czyścić, usuwając niezjedzone resztki pokarmu. Popularnym przysmakiem ptaków są tzw. pyzy (czyli mieszanki tłuszczowo-nasienno-zbożowe w formie kul lub dzwonków, które można kupić w większości sklepów zoologicznych). Mieszanki te bez problemu można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy kostka smalcu oraz garść nasion i ziaren. Smalec roztapiamy i łączymy z resztą składników. Gdy smalec ostygnie, można włożyć go do pojemnika i wywiesić niedaleko domu.
Decydując się na dokarmianie ptaków, musimy mieć świadomość, że są to dzikie stworzenia, które powinny same zdobywać pożywienie. Przyzwyczajanie ich do łatwego pokarmu, prowadzi m.in. do utraty instynktu i naturalnego lęku przed ludźmi, co czasami może być dla nich niebezpieczne. Dlatego okres dokarmiania powinien mieć miejsce tylko w czasie, kiedy ptaki same nie mogą znaleźć sobie pożywienia w lasach czy ogrodach.
NIE WOLNO dokarmiać ptaków pieczywem, ponieważ ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do trawienia dużych ilości soli, cukrów, spulchniaczy, drożdży.
Pamiętajmy, że pokarm powinniśmy wykładać w tym samym miejscu, gdyż ptaki przyzwyczają się do miejsca, w którym są karmione.
Warto pamiętać również o innych sposobach na zadbanie o bazę pokarmową ptaków — sadzenie gatunków biocenotycznych tj. bez koralowy, jarząb pospolity, dereń, dzika róża, bez czarny, kalina koralowa, głóg czy tarnina zabezpieczają ptasią stołówkę o smakowite źródło naturalnego pożywienia.
Leśnicy, zakładając nowe uprawy leśne, pamiętają o konieczności zakładania stref z owocodajnymi krzewami i drzewami, które stanowią bardzo bogate źródło pokarmu, są również miejscem schronienia i rozrodu dla wszystkich żyjących w lesie zwierząt.
Na terenie Leśnictwa Białuty w roku bieżącym przy kancelarii leśnictwa zamontowano zadaszony karmnik dla ptaków, stojak na kule tłuszczowe oraz tablice edukacyjne o tematyce przyrodniczej, mające na celu propagowanie prawidłowego sposobu na dokarmianie ptaków oraz wywieszaniu budek lęgowych.
Zdjęcia wykonane przez Leśniczego Leśnictwa Białuty Mirosława Szechalewicza.
- R E K L A M A -