Cenne obiekty historyczne i sakralne diecezji płockiej, a wśród nich zespół klasztorny oraz Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie otrzymają unijne dofinansowanie, ponad 6 mln zł, na termomodernizację.
W poniedziałek (2 października) marszałek Adam Struzik oraz ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie, podpisali umowę o przyznaniu środków.
Dzięki nim, w Ratowie możliwa będzie wymiana przestarzałych pieców – olejowego i węglowego – na pompy ciepła, wymiana nieszczelnych okien i drzwi, docieplenia stropów, wymiana instalacji c.o. oraz ciepłej wody, ocieplenie ścian zewnętrznych, wymiana opraw oświetleniowych, a także montaż instalacji ogniw fotowoltaicznych.
Wartość prac modernizacyjnych to ponad 2 mln 300 tys. zł.
Zespół klasztorny w Ratowie to unikatowy zabytek z drugiej połowy XVIII wieku, zbudowany w rzadkim stylu architektonicznym zwanym płonącym rokoko. Kompleks składa się z kościoła pw. św. Antoniego oraz budynku klasztornego, w którym w 2015 roku została otwarta ostoja św. Antoniego.
Centrum Rozwoju Rodziny powstało w dawnym budynku kapelanki. Znajduje się w nim sala dydaktyczno-konferencyjna, zaplecze socjalne i miejsca noclegowe dla 17 osób.
W Ratowie prowadzona jest intensywna działalność społeczna na rzecz mieszkańców północnego Mazowsza – kulturalna, patriotyczna; realizowana jest profilaktyka uzależnień, działalność edukacyjna, w tym bezpłatne zajęcia z języka angielskiego dla dzieci.
Oprócz ratowskiego zespołu, projektem objęte będą też Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego i Dom Księży Emerytów w Płocku, a także Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie.
Podczas poniedziałkowego spotkania, obecny na nim bp Piotr Libera zaznaczył, że dotację na realizację całego przedsięwzięcia pozyskało sanktuarium w Ratowie, natomiast będzie ono realizowane w partnerstwie z diecezją płocką, Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, Domem Księży Emerytów w Płocku, parafią pw. św. Józefa w Ciechanowie oraz powiatem mławskim. Obsługę prawną projektu zapewniają w formie wolontariatu członkowie Stowarzyszenia „Ratujmy Ratowo”.
Szczególnie centrum rozwoju rodziny jest cennym i sakralnym zabytkiem.