W środę 14 czerwca wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej miejskiej oczyszczalni ścieków w Mławie. Inwestycję, której koszt szacuje się na 47 mln zł, zrealizuje firma Ondeo Polska z francuskiej grupy Suez w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Po ukończeniu prac Ondeo będzie eksploatować oczyszczalnię do 2049 roku. Umowa zawarta między firmą a mławskim samorządem jest najdłuższym kontraktem w formule partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce oraz jednym z nielicznych zawartych w branży wodociągowo-kanalizacyjnej.
Środowa uroczystość rozpoczęła proces budowy nowej instalacji. W zamurowanej w fundamentach kapsule czasu znalazł się akt erekcyjny podpisany przez gości honorowych, m.in. przez zastępcę szefa misji Ambasady Francji w Polsce Sylvaina Guiaugué’a, prezesa Ondeo Polska – Manuela Niveta, wiceprezes SUEZ Polska – Katarzynę Muszyńską, przedstawicieli władz miasta i powiatu.
Na pamiątkę tego wydarzenia, dla pamięci przyszłych pokoleń, w kapsule zamknięto również zdjęcie oficjeli podpisujących akt, polskie monety, wydanie lokalnej prasy oraz dwa rysunki wybrane w konkursie pt. „Dlaczego woda jest ważna” przygotowane przez uczniów mławskich szkół podstawowych – Idę Wasiłowską i Arka Burchackiego.
-Dziękuję za zaufanie, jakim nas państwo obdarzyli, dzięki czemu będziemy mogli uczestniczyć w projekcie budowy oczyszczalni. Naszym celem będzie udowodnienie, że dokonali państwo właściwego wyboru – mówił podczas spotkania Manuel Nivet. Przypomniał, że grupa Suez powstała 150 lat temu, przy okazji budowy Kanału Sueskiego. -Od tego czasu grupa się rozwijała, zdobywała nowe technologie, dlatego mogę zapewnić i zobowiązać się do tego, że planowana inwestycja w Mławie będzie zbudowana w okresie krótszym niż dwa lata – zadeklarował prezes Ondeo.
Sylvain Guiaugue, przedstawiciel francuskiej ambasady podkreślił, że jego placówka wspiera i promuje tego typu inicjatywy, zwłaszcza nowoczesne projekty partnerstwa publiczno-prywatnego, które pozwalają na rozwój różnych instytucji publicznych w Polsce i w Europie.
-Gratuluję Mławie wyboru takiej formuły. To pewna i dobrze rokująca na przyszłość forma partnerstwa – stwierdził.
Burmistrz Mławy zaznaczył, że podpisana umowa i uroczyste rozpoczęcie inwestycji to wielkie wydarzenie dla Mławy i jej mieszkańców.
-Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Mława – taka jest kolejność w Polsce miast, które zdecydowały się na PPP. Jesteśmy liderem. Cieszę się, że przygotowaliśmy projekt we współpracy z doradcami, cieszę się, że mamy solidnego partnera, które w 100 krajach od wielu lat prowadzi swoją działalność. Nasz współpraca jest przewidziana na 33 lata, ale jest możliwość jej przedłużenia. Życzę sobie i wszystkim, żebyśmy po upływie tego czasu, byli z tej możliwości zadowoleni i chcieli ją wykorzystać – dodał szef miasta.
Partner prywatny przejął w dniu podpisania umowy (1 lipca 2016 roku) eksploatację istniejącej instalacji, zapewniając w ten sposób ciągłość oczyszczania ścieków oraz biorąc na siebie wszystkie ryzyka z tym związane. Według zapisów umowy, pracownicy oczyszczalni otrzymali 5-letnią gwarancję pracy na dotychczasowych warunków zatrudnienia.
Ondeo będzie otrzymywał określoną w przetargu stawkę za oczyszczanie 1 m3 ścieków. Stawka jest stała przez cały okres trwania umowy i podlega indeksacji według ustalonego w umowie o PPP wzoru.
Po stronie samorządu pozostaje zapewnienie określonego strumienia ścieków. W przypadku zmiany powyżej –/+3 proc. cena będzie automatycznie indeksowana o różnicę – oznacza to, że w przypadku większych przepływów cena będzie malała. Ścieki będą dostarczane sieciami kanalizacyjnymi z terenu gminy Mława.
Grupa SUEZ jest liderem w branży usług związanych z ochroną środowiska. Firma powstała w 1858 r. z inicjatywy Ferdynanda Lessepsa w celu budowy Kanału Sueskiego. Obecnie SUEZ w Europie i na świecie odbiera odpady od ponad 57 mln osób, dostarcza wodę pitną do 92 mln i oczyszcza ścieki od 66 mln ludzi. Grupa rocznie odzyskuje ponad 16 mln ton surowców
z 44 mln ton zagospodarowywanych odpadów, wytwarzając z nich 5 TWh energii. W 2015 roku Grupa odnotowała przychody na poziomie 15,3 mld EUR.
W Polsce SUEZ jest obecny od 1992 roku, gdzie zatrudnia ponad 2 500 osób w spółkach zajmujących się gospodarką odpadową oraz wodno-kanalizacyjną. W ostatnich latach podpisała dwie umowy w formule PPP – w Poznaniu (budowa i eksploatacja instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych) i Mławie.
Szkoda że polska firma tym się nie zajmie.
To będziemy mieli Suez, gdzie woda ma większą wartość niż ropa.
Burmistrz się cieszy, grupa Suez się cieszy, mieszkańcy na pikniku też się cieszyli, ale to było chyba tylko chwilowe, bo w ciągu najbliższych lat pewnie ten uśmiech zniknie z twarzy mieszkańców (nie burmistrza).
Czy można gdzieś uzyskać wzór, wg którego obliczana będzie indeksacja stawki?