Polska szykuje się na wojnę, wraca służba wojskowa. Zamiarem rządzących jest, by Polska armia liczyła 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Trwają prace legislacyjne w tym kierunku.
Wicepremier Jarosław Kaczyński 26 października podczas konferencji prasowej stwierdził.
– „Chcesz pokoju, szykuj wojnę”, albo, żeby wojna tutaj nie padała, „chcesz pokoju, to buduj silne siły zbrojne” – przytacza stare, polskie przysłowie i dodaje. – „Ambicją władz Rosji jest odbudowa imperium, które rozpadło się ostatecznie w 1991 r. To skłania nas do radykalnego umocnienia naszych sił zbrojnych”.
Jarosław Kaczyński przedstawił projekt ustawy o obronie Ojczyzny, który ma zastąpić kilkanaście innych aktów prawnych dotyczących Wojska Polskiego.
Służba nie będzie obowiązkowa, lecz dobrowolna
Zamiarem rządzących jest, by Polska armia liczyła 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dlatego przywrócona zostanie służba wojskowa. Z tą różnicą, że nie będzie obowiązkowa a dobrowolna. Teraz rekruci ochotnicy najpierw przejdą 28-dniowe szkolenie podstawowe. Jego kontynuacją będzie 11-miesięczne szkolenie szczegółowe. Po ich ukończeniu będzie można starać się o wcielenie do armii zawodowej. Również podchorążowie będą wliczani do służby zawodowej. Rozwiązania te mają być wzorowane na USA.
By utrzymać większą armię, stworzony zostanie Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Finansowany m.in. z obligacji, zysku NBP. Dzięki temu armia ma być szybciej modernizowana i wypłacane dodatki motywacyjne dla żołnierzy: 1,5 tys. zł dla tych, którzy zdecydują się zostać w służbie po 25 latach, oraz 2,5 tys. zł — po 28-latach.
Zasady awansu
Starszy szeregowy specjalista — to nowy stopień wojskowy dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą awansować dalej, a są dobrymi specjalistami w swojej dziedzinie. Uelastycznione przy tym będą zasady awansu. Żołnierz będzie mógł awansować w ramach jednego etatu i awans nie będzie wiązał się sztywno z jego zmianą. Żołnierze będą też mieć pierwszeństwo w na kursach podoficerskich i oficerskich.
Wojska obrony cyberprzestrzeni to będzie nowa formacja dostosowująca armię do wyzwań i zagrożeń XXI wieku. Wśród tych żołnierzy znajdą się osoby niepełnosprawne, które nie przeszłyby komisji wojskowej, ale są doskonałymi fachowcami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Studenci niektórych kierunków studiów cywilnych, którymi w danym roku będzie zainteresowane wojsko, otrzymają stypendium w zamian za zobowiązanie służenia w armii przez 5 lat po zakończeniu nauki na uczelni.