Ponad dwa tysiące kamer osobistych, zakupionych dzięki środkom z Programu Modernizacji Służb Mundurowych, trafi do funkcjonariuszy policji w całym kraju. Powodzeniem zakończył się program pilotażowy prowadzony w trzech garnizonach.
Pilotaż prowadzony był w trzech garnizonach policji: stołecznym, dolnośląskim i podlaskim. Łącznie, na potrzeby programu, kupionych zostało 180 kamer wraz z niezbędnym wyposażeniem (po 60 do każdego z trzech garnizonów dla policjantów ruchu drogowego oraz patroli interwencyjnych).
Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński podczas konferencji prasowej zaznaczył, że dzięki rejestracji działań policji zmniejszył się poziom wątpliwości i dyskusji wokół nich, a działania stały się bardziej przejrzyste. Zdecydowanie mniej zanotowano także skarg na interwencje policji, a w garnizonie dolnośląskim nie było ich wcale. – Kamery sprawdzają się i dlatego chcemy je upowszechnić. W tym roku, z Programu Modernizacji Służb Mundurowych, chcemy zakupić 2110 takich urządzeń. To będzie pierwsza transza, w kolejnych latach, jeśli będą się nadal sprawdzały, będą kupowane kolejne – zapewnił wiceszef MSWiA.
Obecne prawo zezwala na stosowanie kamer nasobnych wyłącznie w miejscach publicznych. By możliwe było nagrywanie interwencji w miejscach niepublicznych konieczna jest zmiana prawa. Wówczas możliwe będzie nagrywanie interwencji w trzech przypadkach: podczas interwencji domowych, podczas przewozu osób zatrzymanych w policyjnych radiowozach i podczas działań kontrterrorystycznych.
Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zapowiedział, że jeszcze w tym i kolejnym roku do policjantów trafi co najmniej 2110 kamer. Przetarg na ich zakup, ale także systemów pozwalających na gromadzenie nagrań, jest już ogłoszony. – Kamery nasobne to absolutna nowość w polskiej policji. Główne cele to transparentność naszych działań i ochrona obywateli, ale także ochrona prawna dla samych funkcjonariuszy – powiedział szef polskiej policji.
Kamery trafią do wszystkich garnizonów w kraju. Policja systematycznie zamierza kupować kolejne urządzenia tak, by te odpowiadały aktualnym potrzebom i jednocześnie uwzględniały najnowocześniejsze zdobycze technologii.
Policjant jako funkcjonariusz publiczny nie może mi zabronić nagrywać jego wizerunku. Ale jakim prawem oni mogą nagrywać moj???
Nie wyrażam zgody na takie coś!!!
Kto niby administruje tymi nagraniami??
Kto je archiwizuje i czy je przeglądają???
Nie wchodź w konflikt z prawem, to nie będą Cię nagrywać – proste?
Chcesz zabłysnąć a nie poczytałeś przepisów prawa w tym zakresie ? Idąc twoim tokiem myślenia to Straż Miejska w Mławie ale także w wielu innych miejscach np. sklepy musieliby pytać każdego o zgodę na nagrywanie wizerunku. Batory każdy nas może nagrywać i nie musi mieć na to naszej zgody. Konsekwencje możesz wyciągnąć gdy twój wizerunek zostanie upubliczniony bez twojej zgody.
Jeszcze ci co są tak za kamerami będą płakać bo wtedy policjant będzie go karał za wszystkie wykroczenia jakie ujawni a do tej pory jeszcze można się dogadać aby najniższy wypisali za jedno wykroczenie.
Dobrze, dobrze. W końcu będzie chociaż minimum kultury.
I bardzo dobrze. Bedzie wszystko nagrane, czy to przekroczenie uprawnień czy to pyskowanie patologii. Oczywiście przy kamerze przekroczenia uprawnień nie bedzie bo policmajster musiałby byc niespełna rozumu. Natomiast jako ze patole nie czytują wiadomości to jest duże prawdopodobieństwo ze nie będą mieli hamulców nieświadomi kamery. A wtedy pozamiatane… Bardzo dobrze.