Można je odbyć w siedzibie urzędu marszałkowskiego w Warszawie i jego delegaturach w Ciechanowie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Łącznie z płatnych praktyk może skorzystać sto osób. Jest jednak pewien warunek.
Studenci ubiegający się o taką możliwość muszą być mieszkańcami Mazowsza i tu też się uczyć. Z praktyk w urzędzie marszałkowskim mogą skorzystać wyłącznie ci, którzy mają poświadczone zaliczenie drugiego roku studiów. To trzecia edycja programu. Z uwagi na jego ogromną popularność wprowadzono kilka zmian. Najważniejsza dotyczy nowego sposobu rekrutacji – będzie się ona odbywała się m.in. na podstawie testu wiedzy o Mazowszu, ale jest też dobra wiadomość – praktykanci otrzymają wyższe wynagrodzenie (1950 zł brutto).
Studenci będą mogli sami wybrać, w którym departamencie, kancelarii czy delegaturze chcą odbyć praktyki. Ważne jednak żeby pamiętać, że wybór ten powinien być zbieżny z kierunkiem ich studiów. Preferowane będą m.in.: prawo i administracja, zarządzanie, ekonomia i finanse, ochrona środowiska, geodezja, rolnictwo, geologia, polityka społeczna, geografia oraz kulturoznawstwo.
W tajniki pracy będą studentów wprowadzać opiekunowie praktyk (wyznaczeni pracownicy z poszczególnych urzędów). Studenci wezmą udział we wstępnych szkoleniach i zapoznają się m.in. z zasadami organizacji i działania urzędu, w którym będą odbywać praktyki. Te będą trwały 20 dni roboczych w danym miesiącu. Każdy student może uczestniczyć tylko w jednej miesięcznej praktyce w danym roku kalendarzowym.
Wszelkie niezbędne w procesie aplikowania formularze dostępne są na stronie www.mazovia.pl. W przypadku pytań lub wątpliwości można kontaktować się pod adresem [email protected]. Nabór wniosków ruszył wczoraj (3 kwietnia) i potrwa do 18 kwietnia.