Kobiety gospodarne i wyjątkowe, Koło Gospodyń Wiejskich – to hasło projektu prowadzonego na rzecz rozwoju inicjatyw społecznych na wsiach. Aktywistki KGW z naszego terenu spotkały się w mławskim starostwie 17 kwietnia 2019 r. z samorządowcami i przedstawicielkami Sejmu RP.
W spotkaniu pn. „Praca Kół Gospodyń Wiejskich w Powiecie Mławskim” udział wzięły m.in.: Maria Koc – wicemarszałek Senatu RP oraz Anna Cicholska – poseł na Sejm RP oraz Janina Budzichowska – zastępca Burmistrza Miasta Mława. Gospodarzem spotkania był Jerzy Rakowski – Starosta Mławski.
Na spotkanie przybyli przedstawiciele kół gospodyń wiejskich lub stowarzyszeń z Wieczfni Kościelnej, Szumska, Dzierzgówka, Dobrogost, Kluszewa, Starej Otoczni, Turzy Wielkiej, Sułkowa Polnego, Syberii, Miączyna, Radzanowa i Kuklina.
Omówiono zmiany, jakie wprowadziła ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich.
Jako pierwsza głos zabrała Maria Koc – wicemarszałek Senatu RP, która w sposób szczególny zaangażowana jest w pracę kół gospodyń wiejskich. Przedstawiła założenia nowej ustawy, spośród których najważniejszym jest nadanie osobowości Kołom Gospodyń Wiejskich w sposób uproszczony. Nie jest już konieczne składanie wniosku o nadanie numeru Krajowego Rejestru Sądowego. Wystarczy złożyć wniosek w najbliższej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa a to daje możliwość starania się o przyznanie dofinansowania. W najbliższym czasie planowana jest nowelizacja ustawy, stwarzająca możliwość tworzenia kół gospodyń wiejskich w miastach do 5 tysięcy mieszkańców. Pani Marszałek odwołała się także do tradycji ziem polskich i historii działalności społecznej w powojennej Polsce. Przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich otrzymali od Pani Marszałek kilka egzemplarzy książki pt. „Rok Polski” autorstwa Zofii Kossak-Szczuckiej.
– Cieszę się bardzo, że nasz projekt spotkał się z tak dużym zainteresowaniem w skali kraju. Region mławski jest szczególnie zainteresowany takimi działaniami. Jakby go Pani Marszałek bliżej poznała, to przekonałaby się Pani, że rzeczywiście są tutaj kobiety wyjątkowe, gospodarne i przedsiębiorcze – mówiła Pani Poseł Anna Cicholska, która jest jedną z inicjatorek spotkań z kołami gospodyń wiejskich.
Przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opowiedzieli, w jaki sposób zarejestrować działalność koła. Na mocy obowiązującej ustawy na terenie jednej wsi nie może działać więcej niż jedno koło gospodyń wiejskich. Koło może być utworzone przez pełnoletnich mieszkańców kilku miejscowości. Warunkiem założenia koła jest członkostwo minimum 10 osób z inicjatywą zamieszkujących na terenie działalności koła. Ważnym dokumentem jest statut koła, który powinien zostać ustalony na pierwszym zebraniu. Do ustawy załączony jest statut wzorcowy, na którym można w całości polegać lub go modyfikować. Koło wybiera swój zarząd, który w imieniu całej organizacji będzie dokonywał podpisów. Następnie składany jest wniosek w ARiMR, która wydaje zaświadczenie o numerze krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. W nazwie koła powinna znajdować się miejscowość, na terenie której ono funkcjonuje.
KGW mogą ubiegać się o dotację z budżetu państwa na swoją działalność. 5000 zł to maksymalna jednorazowa dotacja dla KGW z budżetu państwa. Będzie ona zarezerwowana dla najliczniejszych kół. Należy tutaj podkreślić, że jest to pomoc jednorazowa i nie będzie przyznawana cyklicznie. Zgodnie z rozporządzeniem ministra inwestycji i rozwoju, wysokość dotacji dla kół gospodyń wiejskich będzie uzależniona od liczby członków koła i wyniesie odpowiednio:
3000 złotych dla KGW liczących nie więcej niż 30 członkiń,
4000 złotych dla KGW, które ma od 31 do 75 członkiń,
5000 zł dla kół, w skład których wchodzi ponad 75 gospodyń.
Więcej informacji udzieli Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Mławie przy ul. Lelewela 4.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mławie Pan Przemysław Stolarski opowiedział o zmianach w statusie podatkowo-prawnym, jakie wprowadza nadanie osobowości prawnej kołom. Pan naczelnik zapewnił, że on i jego pracownicy udzielą odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania i zachęcił do kontaktu z urzędem.
Podczas dyskusji przedstawiciele zaprezentowali działalność i osiągnięcia swoich kół. Niektóre z nich czynnie działają od kilku lat, inne powstały stosunkowo niedawno. Jak przyznali zgodnie, dzięki zdobytej wiedzy dokonają rejestracji swojego koła i będą korzystali z przywilejów z tym związanych.
Pani Maria Koc – Wicemarszałek Senatu RP zaprosiła obecnych na I Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się 25 kwietnia 2019 r. w Siedlcach.