Od 8 maja br. nastąpi odmrażanie kolejnego sektora gospodarki, czyli usług turystycznych. Otworzą się m.in. hotele i inne miejsca noclegowe. Natomiast od 15 maja ruszy działalność ogródków gastronomicznych.
Tak wynika z opublikowanego w czwartek (6 maja br.) wieczorem rozporządzenia Rady Ministrów. Tego dnia w Dzienniku Ustaw ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 8 maja 2021 r.
Od 8 maja do 5 czerwca przywrócona zostanie działalność hoteli, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi. To nie dla wszystkich. „Ograniczenia liczby udostępnianych pokoi nie stosuje się do pobytu gości będących żołnierzami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej albo wojsk sojuszniczych, przebywających czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej”- czytamy w rozporządzeniu.
Do 14 maja posiłki dla gości hotelowych mogą być dostarczane do pokoju. A to dotyczy jedynie tych osób, którzy w danym hotelu spędzą co najmniej dobę.
Także do 14 maja br. lokale gastronomiczne będą mogły sprzedawać posiłki tylko na wynos.
Od 15 maja do 28 maja 2021 r. restauracje będą mogły serwować posiłki w ogródkach gastronomicznych. Dotyczyć ma to również sprzedaży na stacjach paliw.
Co drugi stolik w ogródku gastronomicznym będzie musiał pozostać wolny. Odległość między stolikami ma wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że będą oddzielone przegrodą o wysokości co najmniej 1 metra (licząc od powierzchni stolika).
Od 29 maja do 5 czerwca dopuszczalna również będzie konsumpcja w lokalach i wydzielonych strefach gastronomicznych na stacjach paliw. To pod warunkiem, że goście zajmą miejsca w maseczkach. W maseczkach obsługiwać gości ma także kadra danego lokalu. Goście będą mogli zajmować co drugi stolik (w odległości co najmniej 1,5 m), chyba że będzie przegroda co najmniej metrowa – licząc od blatu stolika.
Do 5 czerwca br. w obiekcie handlowym lub usługowym, na stacji paliw płynnych, w miejscu prowadzenia sprzedaży na targowisku należy nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Na terenie obiektów handlowych obsługa ma dokonywać, w godzinach ich otwarcia, co najmniej raz na godzinę, dezynfekcji stanowiska kasowego lub stanowiska obsługi, lub dystrybutora na stacji paliw płynnych.
Także do 5 czerwca br. nakazuje się zakrywanie maseczką ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby m.in.: obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.
Według rozporządzenia w maseczkach trzeba też będzie chodzić w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).
Zobacz harmonogram
OD 8 MAJA
Hotele – otwarte dla gości:
- max 50 proc. obłożenia obiektu
- zamknięte restauracje oraz strefa welness&spa
OD 15 MAJA
Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku:
- Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.
- Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.
Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne:
- działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik
Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu:
- max 50 proc. obłożenia
- działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii:
- limit do 25 osób
- w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej)
Edukacja – szkoły podstawowe i średnie:
- nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
- nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
- ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy
Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu:
- max 25 proc. publiczności
OD 29 MAJA
Gastronomia wewnętrzna – otwarte restauracje:
- max obłożenie 50 proc. lokalu
- działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik
Imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii:
- limit do 50 osób
- w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)
Kultura – otwarte kina i teatry
- max obłożenie 50 proc. placówki
- działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
Sport – uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach:
- obiekty dostępne dla wszystkich
- max obłożenie do 50 proc. (z widownią)
Sport – uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria:
- limit 1 osoby na 15m2
- działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
Edukacja – szkoły podstawowe i średnie:
- nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów
- ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy