Policjanci ostrzegają przed nową metodą oszustwa „na węgiel” i „na pelet”. Bądźmy ostrożni przy tego typu zamówieniach, sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy i firmy, którą reprezentuje.
Oszustwo na węgiel
Obok oszustw „na wnuczka”, ”na policjanta”, ”na pracownika socjalnego” czy „na Orlen” pojawiają się nowe. Policja odnotowuje sporo oszustw „na węgiel” czy „na pelet”. Ostatnimi czasy węgiel stał się towarem deficytowym i atrakcyjnym obszarem do działalności również nieuczciwych sprzedawców. Okazuje się, że braki w zaopatrzeniu w węgiel wykorzystują także oszuści, którzy żerują na ludzkiej nieświadomości.
Funkcjonariusze apelują, aby być ostrożnym przy tego typu zamówieniach. Nie bądźmy bezwzględnie ufni, że każde ogłoszenie w mediach społecznościowych jest prawdziwe i wiarygodne. Osoby zamieszczające takie oferty robią to dla zysku, a gdy uda im się kogoś naciągnąć szybko urywają kontakt.
Oszuści wzmacniają swoją wiarygodność wykorzystując dane faktycznie istniejących firm i na ich dane tworzą witryny internetowe. Pokrzywdzeni wpłacają pieniądze na wskazane konta bankowe, jednak zamówionego towaru nie otrzymują.
Do tomaszowskiej komendy zgłosiła się właścicielka firmy, która na terenie powiatu tomaszowskiego prowadzi działalność zajmującą się sprzedażą paliwa. Kobieta zgłosiła, że ktoś podszył się pod dane jej firmy i na stronie internetowej sprzedaje w jej imieniu opał – węgiel, ekogroszek, pellet. Kobieta zaznaczyła, że jej działalność nie prowadzi strony internetowej, a na tej fałszywej widnieje pełna nazwa jej firmy z danymi adresowymi. Zmieniony został telefon do kontaktu i adres e-mailowy.
O przestępczym procederze kobieta dowiedziała się od osób pokrzywdzonych, którzy domagają się dostarczenia zamówionego towaru lub zwrotu wpłaconych pieniędzy. Zdziwienie kobiety było tym większe, że od wielu lat nie zajmują się sprzedażą węgla. Policjanci zajęli się wyjaśnianiem tej sprawy.
– Przestrzegamy przed fałszywymi stronami internetowymi oferującymi na sprzedaż tani opał z darmową usługą transportu. Uważajmy na oferty z okazyjnymi cenami, szczególnie gdy nie ma możliwości osobistego odbioru towaru, a płatność jest możliwa tylko przelewem lub wymagana jest zaliczka. Oszuści budują swoją wiarygodność w Internecie, a po otrzymaniu przelewu urywają kontakt — apeluje policja.
Co możemy zrobić, aby nie stać się ofiarą oszustwa?
Na stronie Internetowej Polskiej Rady Pelletu znajdziemy informacje o wiarygodnych producentach tego surowca. Warto korzystać z oficjalnych serwisów.
Jeżeli oferta zamieszczona w sieci wydaje się nam wiarygodna, warto zadzwonić do danej firmy i zapytać, czy prowadzi oficjalną stronę internetową ze sprzedażą. Uczciwa firma handlowa udostępni swoje dane.
Ważne!
- Nie wierzmy we wszystko, co przeczytamy! Super oferta, zaniżona cena – to sygnały, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę.
- Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych.
- Nie odpowiadajmy na oferty „super okazji”, przesyłane na e-maila. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy załączonych w takich wiadomościach linków.