Oszuści coraz prężniej i pewniej działają „w sieci”, wymyślając wciąż nowe sposoby, aby wyłudzić od nas jak największą sumę pieniędzy. Można na nich trafić często na aukcjach internetowych i serwisach ogłoszeniowych. Nieuczciwi okazują się być nie tylko sprzedawcy, ale i kupujący. O tym jak skutecznie oszuści potrafią manipulować ludźmi, przekonało się w ostatnim czasie dwoje mieszkańców powiatu płońskiego, którzy, po kliknięciu linku przesłanego przez rzekomych kupców, straciło ze swoich kont bankowych znaczne kwoty pieniędzy.
W ostatnim czasie do płońskiej komendy zgłosiło się dwoje mieszkańców naszego powiatu, którzy oferując do sprzedaży przedmioty za pośrednictwem popularnego serwisu ogłoszeniowego, padli ofiarą internetowych oszustów. Przebieg obu zdarzeń był bardzo podobny.
– Ze sprzedającymi, za pomocą internetowego komunikatora, skontaktowały się osoby zainteresowane kupnem oferowanych przez nich rzeczy. Kupujący twierdzili, że zakup zrealizowali za pomocą portalu ogłoszeniowego, na którym wystawione były przedmioty, a sprzedający, by odebrać pieniądze, mieli kliknąć tylko w przesłany przez nich link. Po kliknięciu i przekierowaniu na stronę łudząco podobną do oryginalnej sprzedawcy podali swoje dane, numery kont bankowych i dane kart płatniczych, a następnie potwierdzali transakcję – przyjęcie przelewu. Chwilę później, po zalogowaniu się na swoje konta bankowe, oboje zauważyli, że zamiast otrzymać pieniądze, zaakceptowali przelewy wychodzące. Mieszkanka gm. Sochocin w ten sposób straciła w sumie 6 tys. zł, natomiast płońszczanin 4900 zł – informuje płońska policja.
Jak wygląda schemat działania oszustów?:
• Wystawiasz coś w serwisie ogłoszeniowym. Znajduje się kupiec. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link. (Oszust zastawia na Ciebie pułapkę).
• Teraz oszust przesyła Ci link. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony serwisu ogłoszeniowego, na którym wystawiłeś swój przedmiot. Na stronie pojawia się formularz z prośbą o podanie danych – najczęściej to numer Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz. „Oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść”
• Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisano, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do jednego z systemu płatności mobilnych. (Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie).
• Koniec. Twoje konto jest PUSTE.
Jak uniknąć oszustwa?
• Czytaj SMS-y przesyłane przez bank. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
• Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich
Gdy korzystasz z portali aukcyjnych:
• Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
• Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, szczególnie przez różnego rodzaju komunikatory internetowe. Zobacz instrukcje płatności na danym portalu.
• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
• Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
Jesteś ofiarą oszusta, koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię. Możesz od ręki zastrzec swoją kartę poprzez aplikację swojego banku i poinformuj Policję.
UWAGA! Na oficjalnych stronach i blogach portali ogłoszeniowych oraz aukcyjnych znaleźć można więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron, za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności.