Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie z Nadleśnictwem Dwukoły w tym roku przeprowadziły prace z zakresu ochrony czynnej na terenie dwóch rezerwatów w powiecie mławskim.
Przed kilkoma dniami zakończone zostały tego typu działania prowadzone w rezerwacie przyrody Olszyny Rumockie. W 2019 r. tak jak przewidywał plan ochrony wykoszono powierzchnię 1,65 ha łąk, a z jej obrzeży usunięto krzewy i drzewa. To spowoduje poprawę warunków siedliskowych objętego ścisłą ochroną gatunkową ślimaka – poczwarówki zwężonej.
To mały ślimak lądowy, jego muszla ma zaledwie 2 mm wysokości. Gatunek ten w rezerwacie Olszyny Rumockie zasiedla podtapiane fragmenty turzycowisk i występujące głównie na skraju łąk. Dla tego gatunku największe zagrożenie stanowi zaprzestanie lub zbyt intensywne koszenie fragmentów łąk na których żyje dlatego tak duże znaczenie mają wykonane teraz w rezerwacie działania ochronne.
Wcześniej w rezerwacie Baranie Góry w maju i czerwcu koszono i wyrwano niecierpek z powierzchni około hektara. Roślina ta zbyt intensywnie się rozrasta wypierając inne cenne gatunki.
Wszystkie te działania zostały sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.