Od 1 września bieżącego roku, lekarze zyskali możliwość przepisywaniazakupić darmowych leków dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia oraz dla seniorów, którzy skończyli 65 lat. Teraz pojawiają się obawy, że ich zabraknie.
Warto zaznaczyć, że lista leków dostępnych bezpłatnie dla osób poniżej 18 roku życia, zwana „18 minus”, zawiera aż 2825 różnych pozycji. Natomiast lista leków dostępnych dla seniorów, w porównaniu do wcześniejszego programu „75 plus”, który obowiązywał do końca sierpnia, została znacząco rozszerzona z 2056 do 3789 pozycji, co oznacza niemalże dwukrotny wzrost dostępnych środków leczniczych dla tej grupy pacjentów.
Z tego powodu lekarze apelują o rozważne korzystanie z możliwości otrzymywania bezpłatnych leków i proszą pacjentów, aby nie gromadzili dużej ilości leków na zapas, ponieważ zasoby medykamentów w Polsce nie są wystarczające na cały rok.
Dodatkowym środkiem ostrożności w celu uniknięcia nadmiernego gromadzenia leków przez pacjentów, będzie dzielenie recept. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany w zasadach realizacji rocznych recept. Wcześniej pacjent mógł odebrać całą ilość leku jednorazowo na 180 dni i, po krótkim czasie, otrzymać kolejną porcję na pół roku. Teraz wprowadzono zasadę podzielonej realizacji recepty na trzy części. Pacjent będzie mógł jednorazowo zakupić maksymalnie 4 miesięczną dawkę leków. Kolejne dawki będą dostępne po upływie 3/4 okresu, na który pierwotnie wystawiona była recepta. Te zmiany wchodzą w życie od 1 listopada tego roku.