Leśnicy z Nadleśnictwa Dwukoły postanowili się podzielić kilkoma informacjami o niezwykłych pomnikach przyrody w naszych lasach, m.in. o najgrubszym drzewie, jakim jest 225-letnia lipa drobnolistna „Gruba Kaśka”.
O 225-letniej Grubej Kaśce w Dwukołach
Na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Dwukoły jako pomnik przyrody powołano: 16 drzew pojedynczych, 5 grup drzew i jedną aleję drzew.
Lipa drobnolistna „Gruba Kaśka” ma obwód 675 cm, wysokość ok. 26 metrów, wiek około 225 lat, rok powołania drzewa do rejestru jako pomnik przyrody – 1974 r. i lokalizację – teren leśnictwa Mostowo, miejscowość Niegocin.
Drzewa od wieków są źródłem nie tylko budulca czy opału, ale również są obiektem fascynacji i zachwytu dla ich potęgi i wielkości. Być może dlatego, mimo rozwoju cywilizacji i stopniowego uniezależniania się człowieka od przyrody, wiązano z drzewami liczne przesądy, mity i legendy, przypisując im nadprzyrodzone właściwości.
– Na przykład z gminy Siedlisko (pow. nowosolski) pochodzi przekaz o sprawiedliwej lipie, która posadzona przez skazańca do góry korzeniami, wypuściła z nich liście, co miało świadczyć o jego niewinności. Fascynacja i podziw dla tych najbardziej okazałych drzew zrodziła w ludzkości chęć ochrony tych najbardziej wyróżniających się egzemplarzy — informują pracownicy lasów państwowych.
Leśnicy twierdzą, że obecnie za pomniki przyrody uznaje się pojedyncze drzewa, a także grupy drzew, aleje i rozmaite inne ciekawe obiekty przyrodnicze, np. głazy narzutowe, skałki, groty, jaskinie, a nawet stanowiska rzadkich grzybów i roślin.
Głównym kryterium nadawania poszczególnym drzewom statusu pomnika przyrody mają być ich wymiary, a dokładnie obwód pnia mierzony na wysokości 1,3 m nad ziemią.
Statusem pomnika przyrody obejmuje się również drzewa o niekoniecznie okazałych gabarytach, ale o wyjątkowej wartości historycznej, społecznej czy artystycznej, np. szczególnie malownicze grupy drzew lub okazy związane z postaciami czy też wydarzeniami historycznymi.
Fot. Marcin Chabowski — Leśnictwo Mostowo
Źródło: Nadleśnictwo Dwukoły
- R E K L A M A -
Znam to miejsce wychowałem się bardzo blisko potężne piękne drzewo. Leśniczego też oczywiście znam z widzenia