Dyrektor mławskiego szpitala niedawno zatrudnił ortopedę, który tydzień temu po raz pierwszy w Mławie przeprowadził operacje barków i kolan za pomocą artroskopu.
Kto może skorzystać?
Ten rodzaj leczenia ma zastosowanie zarówno przy zmianach zwyrodnieniowych stawów – które niejednokrotnie pojawiają się u osób pomiędzy 50. a 60. rokiem życia – jak i przy urazach np. stawu kolanowego podczas aktywności osób młodszych.
– By skorzystać z tego leczenia, najpierw należy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego do ortopedy. Podczas wizyt ortopeda dokona niezbędnych badań diagnostycznych i podejmie decyzję co do przeprowadzenia operacji. Jeżeli taka okaże się konieczna, można ją teraz wykonać tu w Mławie i nie ma potrzeby jeżdżenia do innych szpitali. Obecnie zabiegi są wykonywane w środy przez jednego lekarza specjalistę. Lekarze ortopedzi z naszego szpitala chętnie asystują przy nich. To jest dla nich, młodych otwarta nowa ścieżka rozwoju zawodowego. Mam nadzieję, że za około rok nabędą już na tyle nowych umiejętności, że będą mogli przeprowadzać te zabiegi – stwierdza dyrektor szpitala Waldemar Rybak.
Co to za urządzenie?
Artroskop to urządzenie medyczne będące formą endoskopu. Ma formę cienkiej sztywnej rurki, w której jest światłowód, kamera, układ optyczny oraz inne specjalistyczne urządzenia np. nóż elektryczny czy różne trokary umożliwiające przeprowadzenie operacji po wprowadzeniu do stawu przez niewielkie nacięcie.
Lekarz ogląda obraz z wnętrza stawu np. kolanowego czy barkowego na monitorze gdzie widzi staw na wprost lub pod kontem w zależności od potrzeb.
Jak przebiega taka operacja?
Za pomocą artroskopu wykonuje się artroskopię, czyli rodzaj zabiegu operacyjnego. W tym celu wykonuje się nacięcia (najczęściej dwa lub trzy) i przez nie wprowadza się narzędzia chirurgiczne.
W przypadku artroskopii stawu barkowego najczęściej niezbędne jest znieczulenie ogólne. Pacjent leży w pozycji pół siedzącej lub na zdrowym boku z ręką umieszczoną na specjalistycznym wyciągu. Podczas operacji staw wypełniany jest płynem do artroskopii. Dokonywane są niewielkie nacięcia niezbędne do wprowadzenia urządzenia wewnątrz stawu. Te rany pooperacyjne są zszywane na okres ok. 2 tygodni pojedynczymi szwami, a następnie zakładany jest opatrunek. Po zabiegu pacjent porusza się samodzielnie, może mieć w ortezie lub natychmiast rozpoczyna się rehabilitację. Następnego dnia pacjent może być wypisany do domu. Artroskopia ma liczne zalety, takie jak: niewielka inwazyjność, małe blizny, krótki pobyt w szpitalu i szybka rehabilitacja Ponadto najczęściej następuje szybki powrót do codziennych czynności i aktywności fizycznej.
Aha, lekarz ortopeda zatrudniony na kilka godzin w tygodniu, zapewne nie na umowę o pracę, chyba że na 1/8 etatu i tu się mówi o zatrudnieniu lekarza?
To jest 1/8 albo i mniej lekarza.
Czy pan dyrektor rybak chce z mławskiego szpitala zrobić oddział specjalistyczny mając 2 i 1/8 etatu lekarzy ortopedów?