Senat przyjął bez poprawek projekty Ministerstwa Cyfryzacji, które pozwolą m.in. na zgłoszenia narodzin dziecka za pośrednictwem internetu.
– Obecnie, aby zgłosić narodziny dziecka rodzic osobiście musi udać się do urzędu. Po wejściu w życie nowych przepisów nie będzie to konieczne. To nie jedyne zmiany, które wkrótce zaczną obowiązywać. W funkcjonujących dotychczas przepisach i rejestrach publicznych brakuje mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami tzw. parentyzacji – informuje resort.
Jak to ma wyglądać? Rodzic będzie miał możliwość zgłaszania urodzenia i wyboru imienia dziecka w formie dokumentu elektronicznego. Po zarejestrowaniu noworodka w Urzędzie Stanu Cywilnego, odpis aktu urodzenia zostanie przesłany zgłaszającemu wraz z powiadomieniem o nadanym numerze PESEL oraz z zaświadczeniem o zameldowaniu. Dokument będzie wydawany w postaci papierowej lub elektronicznej (planowane wejście w życie – 1 czerwca).
Kolejna zmiana to parentyzacja – numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL. Dotychczas znajdujące się w dokumentach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują. Utrudnia to nie tylko prowadzenie rozmaitych statystyk publicznych, ale też np. realizację programów pomocowych państwa, takich jak Rodzina 500 plus (planowane wejście w życie – 1 grudnia).
Nowe przepisy mają też zapewnić szybsze poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL.