Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii 6 kwietnia br. poinformował o wykryciu 20 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). 16 z nich jest w powiecie żuromińskim i 4 ogniska w powiecie mławskim.
Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo niebezpieczny dla gospodarstw i szkodliwy dla gospodarki.
Informowaliśmy o występowaniu ognisk ptasiej grypy w powiecie mławskim i żuromińskim. Okazuje się, że wysoce zjadliwa odmiana grypy ptaków rozsiewa się coraz bardziej, również na naszym terenie.
Wojewoda Mazowiecki w trybie pilnym zwołał posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w celu omówienia bieżącej sytuacji w gospodarstwach oraz podjęcia działań mających ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się choroby. Wojewoda, w trakcie spotkania podkreślił, że niezbędne jest zaangażowanie i współpraca Mazowieckim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii z przedstawicielami samorządu.
6 kwietnia br. Zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Anna Duras poinformowała Wojewodę Mazowieckiego o potwierdzonych 6 nowych ogniskach w powiecie żuromińskim i 1 ogniska w powiecie mławskim. Łącznie od początku roku wykryto 20 ognisk (16 w powiecie żuromińskim i 4 w powiecie mławskim). Ponadto, Anna Duras przedstawiła bieżące problemy wynikające z dużego wzrostu potwierdzonych ognisk oraz poinformowała o prowadzonych pracach związanych z likwidacją ognisk w kurnikach.
W związku z dynamiczną sytuacją Wojewoda zaapelował do starostów o aktywne współdziałanie samorządu z Mazowieckim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii. Wojewoda poprosił też przedstawicieli samorządu o akcję informacyjną, skierowaną do wszystkich hodowców, właścicieli drobiu oraz osób pracujących na fermach drobiu, przypominającą o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i odpowiednich środków higieny oraz bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu.
Wojewoda Mazowiecki zaapelował o jak najszybszą likwidację ognisk. Musi to następować niezwłocznie, żeby nie dopuścić do rozpowszechniania się choroby na następne gospodarstwa.
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 20 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w 2021 r. na terenie województwa mazowieckiego w miejscowościach:
- Chromakowo, gmina Lutocin, powiat żuromiński, gatunek: kura nioska,
- Swojęcin, gmina Lutocin, powiat: żuromiński, gatunek: kura nioska,
- Wilewo, gmina Bieżuń, powiat żuromiński, gatunek: indyk rzeźny,
- Ratowo, gmina Radzanów, powiat mławski, gatunek: kura hodowlana,
- Sadłowo, gmina Bieżuń, powiat żuromiński, gatunek: kura hodowlana,
- Zgliczyn Pobodzy, gmina Bieżuń, powiat żuromiński, gatunek: kura nioska,
- Sadłowo Parcele, gmina Bieżuń, powiat: żuromiński, gatunek: kura nioska,
- Sadłowo, gmina Bieżuń, powiat żuromiński, gatunek: kura nioska,
- Karniszyn, gmina Bieżuń, powiat żuromiński, gatunek: kura nioska,
- Stanisławowo, gmina Bieżuń, powiat żuromiński, gatunek: kura nioska,
- Sadłowo Parcele, gmina Bieżuń, powiat żuromiński, gatunek: kura hodowlana,
- Cegielnia Ratowska, gmina Radzanów, powiat mławski, gatunek: kura hodowlana,
- Zgliczyn Glinki, gmina Radzanów, powiat mławski, gatunek: kura nioska,
- Pełki, gmina Bieżun, powita żuromiński, gatunek: indyk rzeźny,
- Żelaźnia, gmina Lubowidz, powiat żuromiński, gatunek: indyk rzeźny,
- Żelaźnia, gmina Lubowidz, powiat żuromiński, gatunek: indyk rzeźny,
- Strzeszewo, gmina Bieżuń, powiat żuromiński, gatunek: kura nioska,
- Chamsk, gmina Żuromin, powiat żuromiński, gatunek: kura reprodukcyjna,
- Swojęcin, gmina Lutocin, powiat żuromiński, gatunek: kura reprodukcyjna,
- Zgliczyn Glinki, gmina Radzanów, powiat mławski, gatunek: kura nioska.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety bywa i tak, że do rozprzestrzeniania wirusa przyczynia się również człowiek i dlatego należy pamiętać o podstawowych zasadach postępowania.
Aby uniknąć rozprzestrzeniania się grypy ptaków konieczne jest, aby hodowcy, właściciele drobiu oraz osoby pracujące na fermach drobiu zachowywali szczególną ostrożność i odpowiednie środki higieny, oraz bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu.
Zasady bioasekuracji, które określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków:
- zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
- nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
- przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
W sytuacji podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu, zgodnie z obowiązującym prawem, należy poinformować odpowiednie osoby i instytucje (lekarza weterynarii prywatnej praktyki, powiatowego lekarza weterynarii, wójta / burmistrza / prezydenta miasta).
Źródło: Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego
A brojler rzeźny nie ma prawa zachorować bo antybiotyki podawane jako preparaty ziołowe robią swoje