Aż 68 osób utonęło na Mazowszu w 2018 r. Jak pokazują statystyki najczęściej do tego typu wypadków dochodzi na niestrzeżonych kąpieliskach. Przestrzegać przed takimi miejscami mają tzw. czarne punkty wodne. W tym roku pojawi się 6 kolejnych tablic ostrzegawczych.
Wysokie temperatury sprzyjają wypoczynkowi nad akwenami wodnymi. Samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z policją oznacza najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami wodnymi. W sumie na terenie naszego regionu będzie ich już 123.
– Nasza akcja skierowana jest do tych osób, które wypoczywają w miejscach niekoniecznie do tego celu przeznaczonych. Tylko w tym roku na terenie Warszawy i okolic doszło już do pięciu utonięć, a przecież wakacje dopiero przed nami. Liczymy, że dzięki oznaczaniu tych najbardziej ryzykownych rejonów czarnymi punktami, mieszkańcy Mazowsza zachowają ostrożność i rozwagę – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
W zeszłym roku na terenie całego Mazowsza doszło do 68 utonięć – zginęło 27 kobiet, 41 mężczyzn i 1 małoletni. Najczęstszą przyczyną tragedii jest lekkomyślność i alkohol. Niestety, wypoczywając, zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Oznakowane czarnym punktem rejony tożsame są z zakazem kąpieli. Są to bowiem miejsca, w których dochodzi do utonięć. Niebezpieczeństwo stwarzają zawirowania wodne i kształt dna.
Na terenie powiatu mławskiego czarnymi punktami oznakowano dwa miejsca: wyrobisko pożwirowe w Józefowie (w gminie Strzegowo) i wyrobisko pogliniane w Szydłówku (w gminie Szydłowo).
Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu.
W tym roku na terenie Mazowsza pojawi się 6 nowych czarnych punktów wodnych. Staną one w miejscowościach: Ostrołęka (rzeka Narew), Michalinek (pow. płoński, wyrobisko pożwirowe), Marki (pow. wołomiński, staw Kruczek) oraz Warszawa (500 i 501 km rzeki Wisły i Jeziorka Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim, 3 tablice).
Środki na wyprodukowanie tablic zapewnił samorząd województwa mazowieckiego. Miejsca, w których zostaną ustawione znaki, wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.
Źródło: UMWM