„Twoja paczka została wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce. Zaktualizuj informacje o wysyłce” lub „Prosimy o uregulowanie niedopłaty 1,21 zł”. W wiadomość o takiej treści uwierzyła mieszkanka powiatu ciechanowskiego i kliknęła link dołączony do informacji. Kobieta straciła prawie 3,5 tys. złotych.
Nie klikaj! Uwierzyła i straciła tysiące złotych
Otrzymałeś wiadomość „Twoja paczka została wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce. Zaktualizuj informacje o wysyłce” lub „Prosimy o uregulowanie niedopłaty 1,21 zł”? Nie klikaj w otrzymany link! To jedna z metod działania oszustów, których celem są pieniądze znajdujące się na Twoim koncie bankowym. W taki sposób mieszkanka powiatu ciechanowskiego straciła prawie 3,5 tys. złotych.
Mechanizm działania sprawców jest następujący: przesyłają wiadomość SMS o treści: „Twoja paczka została wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce. Zaktualizuj informacje o wysyłce” lub „Prosimy o uregulowanie niedopłaty 1,21 zł”. Umieszczony w wiadomości link, przenosi potencjalną ofiarę na stronę łudząco przypominającą prawdziwe strony firm kurierskich. Tam, pod pretekstem dopłaty za ponową dostawę, znajduje się fałszywy formularz płatności. Cyberprzestępcy nakłaniają do wpisania danych karty płatniczej, które wykorzystują do kradzieży pieniędzy z konta ofiary.
– W taki sposób została oszukana 42-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego. Kobieta otrzymała wiadomość z prośbą o aktualizację danych do wysyłki oraz dokonanie dopłaty do paczki, która w przeciwnym razie zostanie wstrzymana. Nic nie wzbudziło podejrzeń 42-latki, ponieważ oczekiwała na dostawę zamówionego towaru. W wiadomości podany był link, który przekierował ją na stronę przypominającą stronę firmy kurierskiej. 42-latka zaktualizowała dane, a następnie chcąc dokonać rzekomej zaległości, podała numer karty bankomatowej wraz z terminem jej ważności. Okazało się, że dzięki udostępnionym danym oszuści uzyskali dostęp do rachunku bankowego 42-latki i wypłacili z niego prawie 3,5 tys. złotych — informuje asp. Magda Zarembska z KPP w Ciechanowie.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności otrzymanego SMS-a, skontaktuj się bezpośrednio z firmą lub instytucją, którą ma reprezentować nadawca. Użyj oficjalnego numeru telefonu lub adresu e-mail z ich strony internetowej, nie korzystaj z danych podanych w SMS-ie.
Zachowaj ostrożność i dokładnie czytaj wiadomości tekstowe od rzekomych kurierów, operatorów sieci komórkowych lub innych firm. Pamiętaj, aby nie wchodzić w przesłane linki, nie przekazywać kodów systemu płatności mobilnych lub danych z kart płatniczych oraz kredytowych. Poświęć kilka minut na zweryfikowanie wiadomości – uchroni Cię to przed utratą pieniędzy.