środa, 20 listopada 2024
naszamlawa.plWiadomościNauczyciele dadzą sobie radę
- REKLAMA -
  • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Cena: 3 800 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
  • M-3 na OKM *Na start *Inwestycja pod wynajem*
    M-3 na OKM *Na start *Inwestycja pod wynajem*
    Cena: 239 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Dom jednorodzinny w Mławie
    Dom jednorodzinny w Mławie
    Cena: 520 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:
  • Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
    Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
    Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
  • Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
    Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
    Cena: 2 650 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
  • Kamienica w centru Działdowa
    Kamienica w centru Działdowa
    Cena: 980 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Działdowo  /…
  • Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Cena: 325 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Nauczyciele dadzą sobie radę

-

Z Anną Cicholską, posłem Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Daniel Kortlan

- R E K L A M A -

Jest pani posłem i politykiem od ponad roku. Jakie są pani wrażenia z tego pionierskiego okresu?


Był to czas wytężonej pracy. Poprzednio pracowałam jako dyrektor szkoły i samorządowiec. Teraz muszę być bardziej wszechstronna. Zostałam przypisana, zgodnie z moim doświadczeniem zawodowym, do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Ale spektrum spraw, którymi jako poseł się interesuję, jest znacznie szersze.
W pracy parlamentarzysty stykam się z wieloma trudnymi tematami. Jestem na bieżąco z legislacją, z tymi ustawami, które są aktualnie procedowane. W Sejmie biorę udział w różnych debatach, nie tylko oświatowych.

Wiem, że jest pani aktywna w naszym regionie. Spotyka się pani z wyborcami, organizuje konferencje, wyjazdy zagraniczne. Jak pani sama widzi swoje osiągnięcia? W jakich tematach czuje się pani najlepiej?

Najlepiej czuję się w sprawach oświaty i spraw społecznych, bo te są najbliższe moim zainteresowaniom i wrażliwości. Lubię też organizować konferencje. Na przykład ostatnio zorganizowałam w Ciechanowie na PWSZ konferencję polsko-izraelską, gdzie obok ogólnego przedstawienia państwa Izrael poruszone zostały różne sprawy gospodarcze.
Być może uda się także już niedługo zorganizować w Mławie kolejną, tym razem koncentrującą się na sprawach kulturalno-oświatowych.

Robi to pani po to, żeby przełamać wzajemne stereotypy i uprzedzenia?

Jak najbardziej, mam to na względzie. Ale są też aspekty praktyczne. Chodzi o to, żeby pewne rozwiązania technologiczne implementowane w Izraelu przetransponować do Polski, na nasz grunt. Moją specjalnością była chemia i fizyka, te sprawy wciąż mnie interesują. Współpracuję ściśle w tej mierze z wicepremierami Gowinem i Morawieckim.

Znajduje pani czas na żywe, bezpośrednie kontakty z wyborcami?

To dla mnie priorytet. Spotykam się zarówno z mieszkańcami Mławy jak i Ciechanowa. Sama tego potrzebuję. Ludzie, którzy do mnie przychodzą są ważni, bo dzięki nim poznaję realne problemy społeczne, tak indywidualne, jak również lokalnych społeczności. Inną kategorią spraw są relacje z przedsiębiorcami, z konkretnymi firmami, takimi choćby jak LG Electronics, z którą utrzymuję kontakty i staram się pomóc bo chodzi przecież o wiele miejsc pracy i o dobrą przyszłość dla Mławy.

Potwierdzam, pani poseł pomogła nam wydatnie w kontaktach z rządem i jesteśmy wdzięczni. Mamy nadzieję, na dalszą owocną współpracę. Przejdźmy teraz do głównego tematu naszej rozmowy, do reformy oświaty. To chyba najbliższy pani temat. Mamy sytuację, gdy rząd wdraża niezbyt popularną reformę. I jest opór, również tutaj, w Mławie. Ze strony nauczycieli, bo boją się utraty pracy, ze strony rodziców bo boją się że nowa podstawa programowa będzie ideologiczna, a z trzeciej strony jest także opór samorządowców, na przykład ostatnio w Szreńsku, bo nie są pewni czy dadzą radę jeśli chodzi o infrastrukturę i różne sprawy organizacyjne. Jak pani to widzi ze swojej perspektywy?

Nie widzę takich zagrożeń ani problemów. Ta reforma była od dawna oczekiwana. Na temat zmian w oświacie mówiło się od dawna, tylko nikt się za to nie brał. Zarówno Związek Nauczycielstwa Polskiego jak i opozycja, szczególnie SLD, krytykowały gimnazja… Pewien opór jest przy każdej reformie.

Jednak po reformie ministra Handkego w 1999 roku, gdy okazało się że gimnazjaliści zaczęli odnosić międzynarodowe sukcesy, choćby w rankingach PISA, większość oponentów pogodziła się z istnieniem gimnazjów. Czy nie jest tak, że gimnazja się u nas sprawdziły?

Nie tyle chodzi o same gimnazja ile o fakt, że to rektorzy wyższych uczelni bili na alarm. Większość podchodzi krytycznie do poziomu wiedzy, jaki reprezentuje nasza młodzież po skończeniu liceum. Głównym założeniem tej reformy jest, aby powstało pełnowartościowe liceum ogólnokształcące, w pełni przygotowujące do podjęcia studiów. Dzisiejsze liceum nie spełnia tej roli. Drugim ważnym celem jest utworzenie szkolnictwa zawodowego. Baza tego szkolnictwa została już dawno zniszczona. Opieramy się na modelu amerykańskim. W styczniu pani minister edukacji Anna Zalewska podpisała porozumienie ze specjalnymi strefami ekonomicznym i z zakładami, gdzie będą się odbywały praktyki zawodowe. Powstaną centra kształcenia praktycznego, gdzie będą zatrudniani nauczyciele zawodów. Jest to dualny system kształcenia oparty na współpracy z zapleczem gospodarczym, mającym stanowić zaplecze dla szkoły.

Podobnie było w PRL.

Nie do końca. Uczeń będzie miał do wyboru 5-letnie technikum albo zasadniczą branżową szkołę zawodową z tym, że także po tej szkole będzie miał możliwość kontynuowania nauki na studiach. To przypomina też model niemiecki, który się sprawdza. Chodzi o to, żeby młodzież po ukończeniu szkoły nie była bezrobotna. Musimy więc stworzyć realny kontakt ucznia także z pracodawcami.

Ale wracając do problemów takich gmin jak Szreńsk…

Tam też nie będzie problemów, ponieważ ministerstwo edukacji narodowej jest za tym, żeby utrzymać małe szkoły i jest gotowe im pomóc. Szkoły te traktujemy często jako lokalne centra kulturalno-oświatowe. Jeżeli było gimnazjum i szkoła podstawowa, to da się ten problem rozwiązać w ten sposób, że w budynku gimnazjum można stworzyć oddziały 5-8, a w dotychczasowej szkole podstawowej oddziały 1-4 oraz przedszkole. Rozmawiałam z wieloma wójtami na ten temat i oni też nie widzą tu większych problemów, jakkolwiek podobnie jak przy każdej reformie, jakieś drobne kłopoty zapewne wystąpią. Chcę dodać, że na adaptację w tych małych gminach znajdą się specjalne subwencje z ministerstwa. Aktualnie opracowywany jest w ministerstwie nowy system subwencji.

Oponenci tej reformy, to znaczy Związek Nauczycielstwa Polskiego, szykuje referendum w tej sprawie. Czy opowiada się pani za tym aby to referendum się odbyło?

Nie ma takiej potrzeby. To nic nie da. Nauczyciele od wielu lat protestują, bo nie otrzymują podwyżek. My dajemy podwyżki od września i przede wszystkim będziemy zabiegać o to, aby wzmocnić rolę i pozycję nauczyciela, aby nauczyciel czuł się dobrze i bezpiecznie w polskiej szkole.

Ale mamy jeszcze problem konsultacji społecznych.

Konsultacje społeczne się odbywają. Sama osobiście przeprowadzałam dyskusje z nauczycielami i związkami zawodowymi. Wiele zmian zostało wniesionych.

A co z nauczycielami, którzy nie znajdą pracy?

Nauczyciel uczy się przez całe życie i musi liczyć się z koniecznością przekwalifikowania. Tak zawsze było. Niektórzy przejdą na emeryturę. Będzie system doskonalenia zawodowego. Większość nauczycieli da sobie świetnie radę.

I na końcu trudne zapewne pytanie.  Jak doszło do tak ostrego konfliktu z posłem Kołakowskim?

To smutna sprawa.  Nie do końca wiem o co chodzi panu posłowi. Myślę, że nie umie się pogodzić z tym, że nagle ja, kobieta, znalazłam się w obszarze jego działania. Postrzega mnie jako zagrożenie.  To wynika z wielu jego wypowiedzi i publikacji, które inspirował w lokalnych mediach.  Nie ma kwestii, że można by to dawno wyjaśnić  Nie poczuwam się do winy, nie wysyłałam na pana posła insynuacji. Pan poseł wszakże odkrył w sobie żyłkę pieniaczą i mamy spór. Cóż, trzeba przez to przejść, skoro nie można inaczej.

 

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie
Profesor Gąbka
Profesor Gąbka
7 lat temu

Pani Poseł, proszę nie opowiadać bajek, które otrzymujecie w codziennych dyrektywach z komitetu politycznego PiS (brzmi, jak komitet polityczny PZPR). Prawda jest taka, że demolujecie polską szkołę, a ofiarami będą zarówno nauczyciele, jak i dzieci. Podstawa programowa jest fatalna – gorsza, jak w czasach PRL z czego rodzice nie zdają sobie sprawy. Minister nawet nie była w stanie powiedzieć, kto ją przygotowywał. Może miało to miejsce w małym gabinecie na Nowogrodzkiej i było wynikiem ,,oświeconego umysłu" małego prezesa. Faktem jest, że wiele środowisk naukowych i społecznych nie pozostawiło na podstawie suchej nitki.
Dzieci z całą pewnością uwstecznią się. Oprócz okrojonych treści brakuje w podstawie korelacji międzyprzedmiotowej np. układów równań, które są użyteczne przy rozwiązywaniu zadań tekstowych (8 klasa). Nastąpiło pominięcie w matematyce funkcji, proporcjonalności prostej i odwrotnej, a więc pojęć związanych z większością treści nauczania fizyki, zaś podobieństwo trójkątów i konstrukcje geometryczne są to zagadnienia niezbędne do realizacji tematów z optyki. Nauczyciel fizyki, nie mając wsparcia matematyki, będzie musiał sam zrealizować te zagadnienia.
Brakuje też przygotowania w klasach I-III do nauki geometrii, w tym geometrii przestrzennej, statystyki czy algebry. Z kolei poloniści zostali pozbawieni możliwości wyboru, lektur.
Znów wracamy do utworów XIX-wiecznych, które nijak się mają do współczesnego świata. Przykładów można oczywiście mnożyć. W nauczaniu historii okrojono treści związane z kulturą. W podstawie też zbyt mało uwzględniono historii społecznej (brak korelacji historii z wos). Z tego wszystkiego wniosek płynie jeden – uczeń ma być odtwórczy, nie zaś twórczy.
Aby to wszystko zrozumieć wystarczy sięgnąć do opinii :
Związku Nauczycielstwa Polskiego,
Społecznego Towarzystwa Oświatowego,
Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki,
Zakładu Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego,
Pracowni Innowacji Dydaktycznych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
Polskiego Towarzystwa Historycznego,
Rady Naukowej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, czy chociażby Społecznego Monitora Edukacji.
Z Pani wypowiedzi wynika, że albo te wszystkie opinie są Pani obce, albo w ramach pisowskiego posłuszeństwa powtarza je Pani w sposób bezrefleksyjny. Gdzie Pani etyka zawodowa ? Dziwi mnie to, że jako były dyrektor szkoły i zapewne były nauczyciel nie rozumie Pani, że dobro dzieci jest najważniejsze. Biorąc pod uwagę opinię fachowców wniosek jest jeden – demolujecie oświatę w imię urojeń jednego człowieka i nie bierzecie pod uwagę dalekosiężnych skutków. Chyba, ,,wychowanie" ciemnego i posłusznego narodu jest Waszym celem. Bardzo Panią pozdrawiam i życzę zdrowego rozsądku w dobie ,,dobrych" zmian.

Liberał
Liberał
7 lat temu

Pani poseł zapomniała dodać, że hejt i donosy na kolegę z jej partii wysyłane były z jej osobistego laptopa. Co zostało udowodnione ponad wszelka wątpliwość. Stwierdziła wówczas, że dostęp do jej laptopa miało wiele osób. Bardzo interesujące.

Ja
Ja
7 lat temu

Brak informacji że to artykuł reklamowy. Niestety, daleko od obiektywizmu odbiegł ten artykuł.

Agnieszka Milewska
Agnieszka Milewska
Odpowiedź do  Ja
7 lat temu

Witam, artykuł nie był sponsorowany więc takiej informacji nie ma. Zachęcamy do dyskusji. Pozdrawiamy- redakcja.

miejsce katastrofy

Z OSTATNIEJ CHWILI. Katastrofa budowlana na zajezdni PKS. 3 osoby pod gruzami. Wezwano 3...

20
Z OSTATNIEJ CHWILI. Katastrofa budowlana na zajezdni PKS. 3 osoby pod gruzami. Wezwano 3 śmigłowce ratownictwa medycznego. Na miejscu jest 9 zastępów straży pożarnej....

Wszystko, co musisz wiedzieć, wykonując taras wentylowany na gruncie [SPONSOROWANY]

0
Wentylowany taras na gruncie to konstrukcja, która łączy funkcjonalność z trwałością na lata. Jego odpowiednie wykonanie sprawia, że zachowuje on estetykę i wytrzymałość nawet...

Jesteś fanem psów i kotów? Te kursy są dla Ciebie! [SPONSOROWANY]

0
Jeśli uwielbiasz spędzać czas w towarzystwie psów i kotów, masz szansę połączyć swoją pasję z zarabianiem. Branża opieki nad zwierzętami stale się rozwija, a...

Kradł w bloku na Sienkiewicza

0
Widoczny na zdjęciach mężczyzna, dostał się do garażu podziemnego, w jednym z bloków przy ul. Sienkiewicza w Mławie i ukradł przechowywane tam trzy wędki,...
  • Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Cena: 3 800 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
  • Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Cena: 325 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
policjantka mierzy prędkość

Zaostrzenie kar dla piratów drogowych — nowe przepisy

1
Wkrótce w Polsce wprowadzone zostaną surowsze przepisy dla piratów drogowych. Nowelizacja prawa zakłada znaczące zaostrzenie kar, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach. Zaostrzenie kar...

Rekordy razy trzynaście, medale razy sześć. Lekkoatleci w formie

0
Tegoroczna edycja Warszawskiej Ligi Biegowej doczekała się już dziewiątej rundy. Podobnie jak w poprzednich lekkoatleci mławskiego Zawkrza wystąpili w roli głównej. Wrócili do domu...

Informacje z Mazowsza 86 [SPONSOROWANY]

0
W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Informacje z Mazowsza" mówimy m.in. o kolejnych umowach w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”, sieci...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Ekstremalna jazda kierowcy ciągnika po drodze wojewódzkiej

1
Kierowca ciągnika rolniczego zanieczyścił drogę wojewódzką, w dodatku kierował bez uprawnień. Kontrola drogowa zakończyła się dla niego poważnymi konsekwencjami. Zanieczyszczona błotem i obornikiem droga,...

Somsiady na czele. Warriors z fair play

0
Już tylko dwa zespoły mogą się pochwalić kompletem zwycięstw w rozgrywkach Dan-Bud Amatorskiej Ligi Fustalu. W trzeciej kolejce punkty pogubili gracze WKS-u Wiśniewo. We...
szkoła

Włącz szacunek w Mławie

4
W Mławie rusza wyjątkowa akcja edukacyjna #włączSZACUNEK, mająca na celu promocję wartości takich jak integracja, szacunek i dobra komunikacja wśród dzieci i młodzieży z...

Samochód dostawczy potrącił rowerzystkę

0
Samochód dostawczy potrącił rowerzystkę dziś (18 listopada) w Strzegowie, na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Kruszewskiego. Kierowca przyznał, że nie zauważył w porę rowerzystki. Według...
- REKLAMA -
4
0
Przejdź do komentarzyx