Główny Urząd Statystyczny zebrał i przeanalizował informacje na temat wszystkich województw. Pod lupę wziął m.in. zarobki, zatrudnienie, zasoby mieszkaniowe, bezpieczeństwo czy dochody. W wielu kategoriach dominuje Mazowsze – informuje „Portal Samorządowy”.
W raporcie GUS poszczególne regiony zostały uszeregowane według określonych kategorii. Województwo mazowieckie wyraźnie dominuje – zajęło pierwsze miejsce pod względem powierzchni, zaludnienia, współczynnika aktywności zawodowej, zatrudnienia, produktu krajowego brutto na mieszkańca, nakładów inwestycyjnych na jednego mieszkańca, przeciętnego wynagrodzenia brutto oraz nakładów na działalność badawczą i rozwojową. Ponadto Mazowsze wiedzie prym w sektorze usług oraz posiada największą liczbę spółek handlowych w przeliczeniu na 1 tys. osób.
Kolejne jest woj. śląskie, gdzie odnotowano największe zagęszczenie ludności na 1 km kw., największy stopień urbanizacji, a także najbardziej rozwinięty przemysł i budownictwo (pod tym względem Mazowsze zajęło ostatnie miejsce).
Racja. Życie na mazowieckiej prowincji wygląda tak samo jak wszędzie. To, że stolica kraju leży w obrębie województwa zakłamuje wszystkie statystyki. W jakiej dziedzinie życia Mława jest lepsza od Działdowa, Brodnicy czy innych podobnych miast w innych województwach?
Och, wiadomo, w województwie mazowieckim jest taka jedna metropolia, która niesamowicie podnosi statystyki, nie ma się czym szczycić, bo gdyby pominąć Warszawę, to mazowieckie znalazłoby się na szarym końcu.
To prawda. Niby Mazowsze miało być statystycznie wydzielone od Warszawy, np. dla celów możliwości większego dofinansowania z UE dla regionu (wszystko dookoła poza Warszawą) ale te statystyki tego chyba nie obejmują jeszcze.