W minioną niedzielę na stadionie MOSiR w Ostrołęce odbyła się kolejna, już trzecia, przysięga wojskowa żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.
W obecności rodzin, władz samorządowych, kombatantów oraz przedstawicieli dowództwa WOT słowa roty wypowiedziało 196 żołnierzy północnego Mazowsza, w tym 13 kobiet i 16 ochotników z powiatu mławskiego. Przysięgali, że będą wiernie służyć Polsce, strzec jej granic i wolności. Czterech żołnierzy miało honor wygłosić słowa roty bezpośrednio na sztandar.
W uroczystości wziął udział między innymi Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Sebastian Chwałek, który odebrał meldunek dowódcy i dokonał przeglądu pododdziałów. Obecni byli również Parlamentarzyści Ziemi Ostrołęckiej: Arkadiusz Czartoryski i Robert Mamątow.
Podczas uroczystości został odczytany list Ministra Obrony Narodowej.
„Podejmując dojrzałą decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, staliście się częścią formacji wojskowej, nadający szczególny – lokalny wymiar służby dla bezpieczeństwa kraju. Wierni złożonej przysiędze, świadomi przyjętych obowiązków, doskonale znający najbliższe środowisko, stanowicie istotne wzmocnienie siły obronnej naszego kraju” – napisał Mariusz Błaszczak, w liście do Terytoriasów.
Żołnierze, którzy w ten weekend złożyli przysięgi wojskowe wstąpili do służby 30 czerwca. Wtedy rozpoczęła się kolejna tura 16-dniowych szkoleń podstawowych do Wojsk Obrony Terytorialnej. Równolegle trwają szkolenia rotacyjne żołnierzy już zaprzysiężonych oraz szkolenia wyrównawcze dla rezerwistów. Terytorialsi przysięgający w Ostrołęce, zasilą szeregi trzech istniejących już batalionów lekkiej piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dyslokowanych w Siedlcach, Komorowie oraz w Ciechanowie. Wkrótce swoje funkcjonowanie rozpocznie kolejny batalion, który powstanie w Zegrzu.
Przysięga wojskowa to zwieńczenie intensywnego szkolenia, które stanowi wstęp do trzy letniego cyklu szkoleń w ramach WOT. Pierwszy rok, poświęcony jest na szkolenie indywidualne, ogólnowojskowe. W drugim roku prowadzone są szkolenia specjalistyczne z zakresu pełnienia konkretnej funkcji w pododdziale. Polega ono na nabywaniu umiejętności i wiedzy z zakresu ściśle określonej specjalności np., sapera, strzelca wyborowego, zwiadowcy itp. Zgrywanie pododdziałów to trzeci rok szkoleń.
Od momentu powołania piątego rodzaju sił zbrojnych, na początku 2017 roku, w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 11 tysięcy żołnierzy a co 10 żołnierz jest kobietą. Do końca roku ma ich być już ok 20 tysięcy, w tym ponad 17 tysięcy będą stanowić ochotnicy.
xxx, to idz tam doic, jak taki madry jestes!!!!!Po dwoch dniach z placzem do mamusi wrocisz [wymoderowano].
Synku jak ja byłem w wojsku to Ciebie jeszcze nie planowano. Więc zamilcz.
szmaciane żołnierzyki, doją kasę