Jak wiemy z dniem 20 marca 2020 r., w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 Minister Zdrowia na mocy rozporządzenia ogłosił stan epidemii obowiązujący na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że obowiązują nas ograniczenia, m.in. nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali i terenów przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.
Do odwołania wprowadzono następujące nakazy i ograniczenia:
Obowiązek udostępnienia nieruchomości, lokali i terenów przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.
Od dnia 20 marca 2020 r. w celu zwalczania epidemii koronowirusa wprowadzono nakaz udostępniania nieruchomości, lokali i terenów przewidzianych w planie, o którym mowa w art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Jeżeli wskazany obowiązek będzie dotyczyć przysługującego nam prawa własności, otrzymamy stosowną informacją pochodzącą od wojewody, wydaną na podstawie informacji od właściwego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
Ograniczenia dotyczące przemieszczania się:
- wstrzymano przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym z przekroczeniem granic RP.
-
osoba, która przekracza granice Polski celem powrotu do swego miejsca zamieszkania bądź pobytu ma obowiązek m.in. przedłożyć funkcjonariuszowi Straży Granicznej informację o tym miejscu (w którym odbywać będzie kwarantannę) oraz numer kontaktowy. Dane te Straż Graniczna przekazuje do systemu teleinformatycznego podległego Ministrowi Zdrowia oraz przekazuje je wojewodom w ramach kart lokalizacyjnych osób. Następnie dane udostępnione zostają organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wojewodom, Policji.
-
osoba, która przekroczyła granicę państwa, ma bezwzględny obowiązek odbyć obowiązkową kwarantannę, trwającą 14 dni (liczonych od dnia następującego po przekroczeniu granicy).
Ograniczenia tego nie stosuje się odnośnie osób, które przekraczają granice kraju w ramach czynności zawodowych, załóg statku, kierowców wykonujących przewóz międzynarodowy, żołnierzy Sił Zbrojnych RP lub żołnierzy wojsk sojuszniczych, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, wykonujących zadania służbowe.
Obowiązki osób odbywających kwarantannę:
Wprowadzono obowiązek stanowiący, iż osoba, który podana jest obowiązkowej kwarantannie, informuje swojego pracodawcę o tym fakcie za pomocą telefonu, środków teleinformatycznych czy innych środków łączności.
Objęty kwarantanną, w terminie 3 dni od jej zakończenia ma obowiązek przedłożyć wymagane zaświadczenie pracodawcy lub innej osobie obowiązanej do wypłaty wynagrodzenia, lub świadczenia pieniężnego z tytułu choroby.
Zakaz wywozu i zbywania niektórych środków.
Do odwołania rząd wprowadził zakaz wywozu/zbywania poza terytorium Polski respiratorów oraz kardiomonitorów.
W przypadku zamiaru zbycia innych środków poza granice RP tj.: masek typu FFP2/FFP3, masek chirurgicznych, googli ochronnych, kombinezonów typu TYVEK, ochraniaczy na obuwie, rękawiczek lateksowych, środków do dezynfekcji, nałożono na przedsiębiorcę obowiązek powiadomienia właściwego wojewody, który może wdrożyć procedurę zakazu ich zbycia.
Ograniczenia działania instytucji/zakładów pracy.
Do odwołania czasowo ograniczono funkcjonowanie m.in. stacjonarnych lokali gastronomicznych (za wyjątkiem dowozu pożywienia i napojów), organizację imprez, kongresów, konferencji, działalności sportowo – rekreacyjnej oraz kulturalno-rozrywkowej, działalność bibliotek, muzeów, lecznictwa uzdrowiskowego.
W obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 ustanowiono ograniczenie m.in. handlu detalicznego wyrobami tekstylnymi, odzieżowymi, meblami, sprzętem radiowo-telewizyjnym i gospodarstwa domowego, artykułami księgarskimi, gastronomi i rozrywkowi.
Ograniczenia obejmują nadto usługi, działalność samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest Prezes Kasy Rolniczego oraz dotyczą zakazu organizacji widowisk i zgromadzeń ludności powyżej 50 osób.
Z czym jeszcze pozostało się nam zmierzyć – nie wiadomo. Sytuacja się groźna i niestety rozwojowa. Dotyczy życia i zdrowia naszego i naszych bliskich. Na pewno odczujemy też skutki społeczno-ekonomiczne, z którymi zmuszeni będziemy się zmierzyć i wyjść z nich obronną ręką.
Musimy wspierać siebie wzajemnie i być solidarni ze wszystkimi, których ta szczególna sytuacja dotyka. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i za innych, ponieważ tylko w ten sposób bezpiecznie przetrwamy do chwili, w której epidemia i jej skutki ustaną.
Autor: Adw. Barbara Pogorzelska
W Debsku i Slawogorze Nowej sa rodziny obiete kwarantanna a oni sobie chodza, jezdza do Mlawy i nie przestrzegaja zadnych zakazow zwiazanych z kwarantanna.
iW Debsku tez sa rodziny obiete kwarantanna i normalnie funkcjonuja. Po zwroceniu uwagi ze nie powinni sie przemieszczac tylko siedziec w domach jeszcze czescuej wychodza i to nie ppjedynczo tylko parami. Malo tego najnormalniej jezdza sobie rodzinnie do mlawy na zakupy!!!!!!!
Dzwoncie do sanepidu i mówcie ludzie.
Do wojnówki dwaj panowie wrócili z Niemiec czwartek – piątek i jakoś nie mają kwarantanny a wręcz następnego dnia po powrocie widziani byli jak jadą sobie na zakupy do Mławy. Nikt ich nie zgłosi bo są nie obliczalini.
Prośba winna być skierowana do sanepidu może, może na policję.
Portal nasz@mlawa czy też jakiś sotted na Facebooku to nie jest odpowiednie miejsce na takie zgłoszenia.
Zgłoszeń można dokonywać anonimowo.
tak właśnie … jak bym zadzwonił. Pozostaje aspekt moralny że kapuś itp … .Trzeba się przełamać.
Niestety anonimowo nie można