Burmistrz planuje uhonorować tym tytułem zaprzyjaźnionego z naszym miastem gen. Leszka Surawskiego, Szefa Sztabu Generalnego WP, który m.in. od początku istnienia rekonstrukcji Bitwy pod Mławą angażował się w jej przygotowania.
– 23 marca byłem w Warszawie na spotkaniu z generałem Leszkiem Surawskim, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generałem, który 1 marca otrzymał czwartą gwiazdkę. (…) To obecnie najważniejszy żołnierz Wojska Polskiego. Poprosiłem o to, żeby zechciał przyjąć tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mława – zdradził na wtorkowej (27 marca) sesji rady miasta Burmistrz Sławomir Kowalewski.
Jak uzasadniał, od pierwszej rekonstrukcji Bitwy po Mławą, czyli od 2008 r. Leszek Surawski wraz ze swoim wojskiem był z naszym miastem, wspierał działania dotyczące obchodów wybuchu II wojny światowej i uczczenia pamięci obrońców naszej Ojczyzny, którzy walczyli we wrześniu 1939 r. Jest wielkim Przyjacielem Mławy.
Generał podobno był bardzo wzruszony. Jeżeli rada miasta przychyli się do tego pomysłu, uroczystości uhonorowania Leszka Surawskiego miałyby się odbyć 24 sierpnia.
Przypomnijmy – ostatnio honorowym obywatelem naszego miasta został w 2011 r. Zbigniew Niemczycki, a wcześniej: Lech Wałęsa, Ignacy Mościcki, papież Jan Paweł II, 125 kombatantów i weteranów Bitwy pod Mławą oraz Cecylia Dudzińska.
Generał dr Leszek Surawski urodził się 18 lipca 1960 r. w Gołdapi. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Obrony Narodowej. Ukończył studia podyplomowe w zakresie służby cywilnej, administracji publicznej, zarządzania jednostkami terenowymi oraz rozwoju regionalnego i lokalnego w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej, studia podyplomowe w zakresie operacyjno-strategicznym oraz podyplomowe studia polityki obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Po ukończeniu w 1984 r. szkoły oficerskiej pełnił służbę na stanowisku dowódcy plutonu, a przez kolejne lata dowódcy kompanii i dowódcy batalionu w 75 Pułku Zmechanizowanym. W 1992 r., po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej, został wyznaczony na stanowisko oficera operacyjnego w dowództwie 1 Dywizji Zmechanizowanej. W 1994 r. objął obowiązki szefa szkolenia – zastępcy dowódcy 9 Brygady Zmechanizowanej, a następnie szefa sztabu – zastępcy dowódcy tej brygady. W kwietniu 1998 r. objął obowiązki szefa wydziału – zastępcy szefa szkolenia w dowództwie 15 Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie. Po rozformowaniu dywizji w 2001 r., został skierowany do Dowództwa 1 Korpusu Zmechanizowanego, gdzie zajmował stanowisko szefa wydziału planowania. W okresie od maja 2002 r. do września 2005 r. pełnił obowiązki na stanowisku szefa wydziału operacyjnego dowództwa 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. W lipcu 2004 r. został skierowany do służby w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku na stanowisku zastępcy szefa sztabu Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. Po ukończeniu w 2006 r. podyplomowych studiów operacyjno-strategicznych został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 2 Brygady Zmechanizowanej. W sierpniu 2008 r. objął obowiązki dowódcy 20 Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach i w dniu 11 listopada 2008 r. został mianowany na stopień generała brygady.
W okresie od czerwca 2010 r. do listopada 2011 r. pełnił służbę na stanowisku zastępcy szefa Zarządu Planowania Operacyjnego – P3 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, a od listopada 2011 roku został Szefem tegoż Zarządu. W dniu 15 sierpnia 2012 r. został mianowany do stopnia generała dywizji.
Od 23 sierpnia 2013 roku do 4 marca 2016 roku dowodził 16 Pomorską Dywizja Zmechanizowaną. Z dniem 5 marca 2016 roku wyznaczony na stanowisko Inspektora Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. 15 sierpnia 2016 roku odebrał z rąk Prezydenta RP nominację na stopień generała broni, a 1 marca 2018 roku na stopień generała.
Generał Surawski uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie – nauki o obronności, w specjalności – dowodzenie. Od 31 stycznia 2017 roku generał Leszek Surawski pełni obowiązki Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. (źródło: MON).
Nie pisze się: „najważniejszy żołnierz” tylko „pierwszy żołnierz”. Każdy żołnierz w armii jest tak samo ważny.
Pani redaktor nie wie bo w wojsku nie była. Nie ma najważniejszego żołnierza bo to dyshonor. Jest za to pierwszy żołnierz Rzeczypospolitej.
Brawo , najważniejszy Generał w Polsce Honorowym Obywatelem Mławy – to naprawdę imponujące.