Po 18 latach od ostatniego wydania powstał „Rocznik Diecezji Płockiej 2021 Struktura personalno-administracyjna (Płock 2022)”.
Najnowszy rocznik Diecezji Płockiej po 18. latach
Ta licząca niemal 1300 stron pozycja wydawnicza powstała w Płockim Instytucie Wydawniczym przygotowana przez Zespół Redakcyjny, na czele z bp dr Mirosław em Milewskim i redaktorem naczelnym ks. dr Wojciechem Kućko. W założeniu jej twórców ma być pomocą w zdobywaniu podstawowych informacji o parafiach i instytucjach diecezji i zachętą do podjęcia dalszych poszukiwań historycznych. Zawiera najnowsze dane, dotyczące stanu materialnego i administracyjnego Kościoła Katolickiego Mazowsza Północnego i ziemi dobrzyńskiej według stanu na dzień zawiera stan 1 września 2021 r.
Książkę zawierającą 1296 kolorowych stron wydano w twardej oprawie, na papierze kredowym, w formacie B5, zawiera 1296 stron. Jest kontynuacją innych tego typu publikacji, z których ostatnią wydano w 2004 r.
Zaprezentowano ją podczas konferencji księży dziekanów, która odbyła się 17 marca 2022 r., w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku. Rocznik opracował Zespół Redakcyjny, w składzie: Biskup Pomocniczy dr Mirosław Milewski (przewodniczący), ks. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski, ks. dr Piotr Grzywaczewski, ks. mgr Bartosz Leszkiewicz, ks. dr Tomasz Lewicki, ks. mgr Andrzej Milewski, ks. mgr Jacek Prusiński, ks. dr Dariusz Rogowski, ks. dr Wojciech Kućko (redaktor naczelny).
Do opracowania zbierał on dane z parafii za pośrednictwem rozesłanej ankiety oraz z artykułów prasowych, notatek internetowych i stron parafialnych oraz fanpage’e facebookowych parafii. Tam znaleziono szereg informacji o bieżącym funkcjonowaniu wspólnot parafialnych, ich stanie materialnym, remontach, historii. Cenne informacje pochodziły też z Ankiet dziekańskich z lat 2017-2020 oraz kwerendy w Bibliotece Narodowej i Archiwum Kurii Diecezjalnej Płockiej. Dzięki temu zweryfikowano i uzupełniono dane z przednich wydań. Rozszerzono także ilość zebranych informacji m.in o wykaz biskupów; chronologia erekcji parafii na terenie diecezji; kilka map, prezentujących podział administracyjny diecezji w ostatnich latach; oraz szereg innych szczegółowych informacji w tym bardzo dużo danych personalnych dotyczących duchowieństwa.
Źródło: Diecezja Płocka
Gdzie można nabyć tę książkę?