Karę 9 lat więzienia wymierzył w czwartek Sąd Apelacyjny w Katowicach Jackowi J. – autorowi projektu wykonawczego hali Międzynarodowych Targów Katowickich, która zawaliła się w styczniu w 2006 roku zabijając 65 osób.
Były członek zarządu spółki MTK Ryszard Z. został skazany na 2 lata więzienia, dyrektor techniczny spółki Adam H. na 1,5 roku, rzeczoznawca budowlany Grzegorz S. – na 2 lata, były inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie Maria K. – na 2 lata. Uniewinniony został inny członek zarządu MTK Nowozelandczyk Bruce R. oraz trzej wykonawcy hali, która się zawaliła. Wyrok jest prawomocny.
Sąd wskazał, że do katastrofy hali doszło na skutek zaniedbań, niechlujstwa i lekceważenia przepisów.
Jacek J. to autor projektu wykonawczego pawilonu MTK. Został oskarżony o umyślne sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy oraz samej katastrofy.
Według biegłych główną przyczyną tragedii były właśnie błędy w projekcie wykonawczym pawilonu. Odbiegał on znacząco od sporządzonego prawidłowo projektu budowlanego.
W I instancji J. został skazany na 10 lat więzienia. To najsurowsza kara, jaką w tej sprawie wymierzył katowicki sąd okręgowy. Sąd I instancji przypisał temu oskarżonemu umyślne sprowadzenie katastrofy z tzw. zamiarem ewentualnym – uznał, że J. mógł liczyć się z tym, iż budowla może się zawalić.
Hala MTK zawaliła się 28 stycznia 2006 roku, podczas wystawy gołębi pocztowych. Na dachu o powierzchni hektara zalegała warstwa śniegu i lodu. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 140 zostało rannych; 26 z nich doznało ciężkich obrażeń.
Fajnie że wyciągnięto w końcu konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za tą katastrofę ale nasuwa mi się jedno pytanie na myśl.. Jaki związek ta sprawa ma z Mławą bądź naszym regionem? Na głównej stronie jest nagłówek „Nasza Mława – Informacyjny Serwis Lokalny”. Mam rozumieć że Katowice leżą w naszym regionie? Dlaczego np. nie podajecie informacji o ostrzeżeniach hydrologicznych np. na Mazowszu? To chyba również istotna informacja a Mazowsze z tego co się orientuję leży nieco bliżej Mławy niż Katowice.
Szanowny Ramzesie, w powiecie mławskim mieszka wielu hodowców gołębi, niektórzy z nich również byli na wystawie, podczas której doszło do tragedii. Zginęli wówczas ich znajomi z różnych część Polski, osoby, z którymi dzielili pasję i spotykali się przy okazjach zawodów czy, jak w tym przypadku, targów. Dlatego uznaliśmy, że dla wielu naszych czytelników informacja o zakończeniu procesu jest ważna.
Jeśli tylko dla naszego powiatu pojawi się ostrzeżenie hydrologiczne podwyższonego stopnia, na pewno o tym poinformujemy. Z poważaniem – redakcja
W porządku, wobec tego zacytuję komunikat IMGW z 22.09.2017: „Dorzecze Wisły
Stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. Stan wysoki zanotowano na górnej Wiśle, na Brynicy, Sole, Skawie, Rabie, Dunajcu, Popradzie, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Tyśmienicy, Supraśli, Pisie, Omulwi, Orzycu, Wkrze, Bzurze, Drwęcy i Brdzie oraz lokalnie na Przemszy, Wisłoku, Pilicy, Biebrzy i Liwcu. Stan niski zanotowano lokalnie na środkowej Wiśle, na Sanie, Wieprzu, Bugu i Liwcu”. Na mapie sytuacyjnej na stronie IMGW górny bieg Wkry oznaczony jest jako „powyżej alarmu” a jeśli jestem dobry z geografii to takie rzeki jak np. Orzyc czy Wkra leżą w powiecie mławskim
Dobre 🙂 Redaktorzy popisują się artykułami na różne tematy, coraz częściej spoza regionu a nie dostrzegają tych ważnych w regionie 😀 i udają ze śledzą wszystko na bieżąco 😀
Szanowny Ramzesie, te rzeki przepływają przez m.in. powiat mławski, lecz na „naszych” fragmentach nie ma podwyższonego ostrzeżenia hydrologicznego. Górny bieg Wkry znajduje się jeszcze w województwie warmińsko-mazurskim. Z poważaniem – redakcja
Mogę się dowiedzieć dlaczego nie opublikowano mojego komentarza? 🙂 Mam nadzieję jednak że przynajmniej ten będzie.
Chciałbym zapytać zatem Szanowną Redakcję, gdzie zatem leży Mława? Do tej pory byłem święcie przekonany że pomiędzy Działdowem a Ciechanowem. Rzeka Wkra, owszem, swoje źródło ma w sąsiednim województwie, natomiast śmieszne jest twierdzenie że oznaczony na mapie IMGW czerwonym kolorem odcinek Wkry nienależy do naszego powiatu 🙂 Oznaczony odcinek kończy się w okolicach Płońska a Mława nie leży przypadkiem „wcześniej”? Rzeka Orzyc, oznaczona na żółto na całej swojej długości także nie leży w powiecie mławskim? Więc gdzie? Może w San Escobar czy jak?
Pamiętam, że wśród ofiar była osoba z Płońska. Zupełnie niedaleko. Straszna tragedia, wstrząsnęła całą Polską. Wiele osób walczyło o życie pod ruinami i śniegiem. Tragedia zwana również katastrofą. Zima ostra. U nas mróz trzydzieści parę stopni.