– Na szali jest nasze zdrowie. Dlatego musimy wspólnie zastanowić się nad narzędziami i tempem zmian, tak aby były one realne. Konsultacje prowadzone będą w całym regionie – zapowiada marszałek Adam Struzik.
– Będzie to także okazja do zainicjowania debaty publicznej na ten temat – podkreśla Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych urzędu marszałkowskiego.
Aby stan powietrza na Mazowszu mógł ulec poprawie, zdaniem ekspertów, konieczne jest wprowadzenie pewnego typu ograniczeń, co do jakości instalacji grzewczych, jak i spalanych w nich paliw. Aby zmiany były odczuwalne dla wszystkich mieszkańców regionu, ograniczenia powinny zostać wprowadzone na terenie całego województwa mazowieckiego. Rodzaje instalacji, których uchwała ma dotyczyć to w szczególności kotły, w których spalane są paliwa, dostarczające ciepło do kaloryferów w budynkach oraz ogrzewacze typu kominki, piece, nagrzewnice powietrza. Właściciele tych instalacji powinni móc wykazać, że ich piece spełniają określone w uchwale wymagania.
Planuje się, że uchwała wejdzie w życie 1 listopada tego roku. A zatem wszystkie instalacje, które będą instalowane od 1 listopada 2017 r. powinny spełniać wymagania rozporządzeń Komisji (UE). Właściciele urządzeń zainstalowanych przed 1 listopada 2017 r. będą mieli czas na dostosowanie ich do nowych wymogów.
W projekcie uchwały wprowadzono ograniczenia, co do stosowania paliw stałych. Na Mazowszu planuje się zakazać spalania m.in. mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc.
Ponadto projekt uchwały wprowadza rozwiązania techniczne dla kotłów, w których spalane są paliwa. Proponuje się dopuszczenie do eksploatacji instalacji, w których możliwie jest wyłącznie automatyczne podawanie paliwa, za wyjątkiem instalacji zgazowujących paliwo.
Uchwała dopuszcza także eksploatację instalacji dostarczających ciepło do systemu centralnego ogrzewania (w szczególności kotłów) pod warunkiem braku technicznych lub ekonomicznych możliwości podłączenia obiektu budowlanego do sieci ciepłowniczej centralnej lub sieci gazowej.
Uchwała nie wprowadza okresów obowiązywania ograniczeń i zakazów – mają one obowiązywać przez cały rok.
Będą kontrole
Zadania kontrolne będą prowadzone przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, straże gminne, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, policję, inspektorów nadzoru budowlanego. Sankcją karną stosowaną w przypadku naruszenia postanowień uchwały, określoną w ustawie Prawo ochrony środowiska, jest kara grzywny
Smog a nasze zdrowie
Pyły zawieszone wraz z niesionym przez siebie zanieczyszczeniem docierają tak naprawdę wszędzie – do powietrza, gleby, wody, a co za tym idzie do wszystkich organizmów, które oddychają, spożywają wodę czy roślinność wyrastającą na zanieczyszczonej glebie. Smog jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych, dzieci oraz osób z problemami z układem krwionośnym i oddechowym. Jak pokazują badania zanieczyszczenia powietrza mogą powodować m.in. podrażnienia górnych dróg oddechowych, naskórka i śluzówki, kaszel, alergie, trudności w oddychaniu, arytmie serca, atak serca, astmę, a także nowotwory płuc, gardła i krtani. Może również przyczynić się do przedwczesnej śmierci związanej z niewydolnością serca lub chorobą płuc.
A ktoś zainteresuje się takimi firmami jak KTK KTÓRA SORTUJE WĘGIEL 60 metrów od najbliższych domów?WIOŚ GIOŚ i inne urzędy są wobec takich firm bezradny chociaż firma działa bez jakich kolwiek pozwoleń!a nas będą zmuszać do używania takich a nie innych pieców!