Choć początkowo ugody z frankowiczami budziły ogromny entuzjazm, dzisiaj coraz mniej kredytobiorców rozważa skorzystanie z takiego rozwiązania. W wielu przypadkach jest ono bowiem mniej korzystne, niż na przykład unieważnienie kredytu frankowego. Z pewnością jednak każdy kredytobiorca powinien wiedzieć, na czym dokładnie polega ugoda z frankowiczami!
Ugoda z frankowiczami – na czym polega?
Ugoda z frankowiczami to sposób banków na rozwiązanie problemu kredytów frankowych. W związku z rosnącą liczbą pozwów, a także z orzecznictwem sądów, które w ogromnej większości było korzystne dla kredytobiorców, banki postanowiły opracować swój sposób na rozwiązanie problemu kredytów CHF. Początkowo ugody z frankowiczami budziły duże zainteresowanie, a także spory entuzjazm. Banki obiecywały, że ugody zawierać będą korzystne dla kredytobiorców rozwiązania, dzięki czemu będą oni mogli uniknąć składania pozwów, a tym samym – postępowania sądowego.
Oczywiście ugody z frankowiczami mogą różnić się treścią, w zależności od tego, który bank je oferuje. Najczęściej jednak banki proponują przewalutowanie całej kwoty kredytu lub jego części kapitałowej, w oparciu o różne wskaźniki, w tym również o WIBOR. Z ugód mogą skorzystać między innymi klienci takich banków, jak Millenium, PKO BP, ING Bank Śląski, mBank czy BNP Paribas. Co ważne, ugoda z frankowiczami nie jest rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać osoby, które spłaciły już swój kredyt we frankach szwajcarskich.
Ugoda frankowa czy pozew przeciwko bankowi – co jest korzystniejsze?
Niestety, pierwsze propozycje ugód z frankowiczami pokazały, że nie są one tak korzystne, jak obiecywały banki. Wręcz przeciwnie – warunki ugód były o wiele mniej korzystne, niż to, co mogli zyskać kredytobiorcy, decydując się na złożenie pozwu. Nic dziwnego, że liczba podpisanych ugód jest stosunkowo niewielka, a dzisiaj zainteresowanie ugód jest znikome.
Tak naprawdę ugody z frankowiczami budzą zainteresowanie tylko tych osób, które definitywnie chcą uniknąć postępowania w sądzie – na przykład dlatego, że zależy im na jak najszybszych zakończeniu sprawy. Nie ulega jednak wątpliwości, że w ogromnej większości przypadków ugoda jest o wiele mniej korzystna, niż na przykład unieważnienie kredytu frankowego lub jego unieważnienie.
Czy warto zdecydować się na ugodę z bankiem?
Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od konkretnego przypadku, w szczególności od tego, w jaki sposób skonstruowana jest umowa kredytowa i jakie warunki ugody oferuje bank. Właśnie dlatego w każdym przypadku decyzję o ewentualnej ugodzie warto poprzedzić konsultacją z doświadczonym w zakresie kredytów frankowych prawnikiem. Przeanalizuje on umowę i warunki ugody, a następnie określi, które rozwiązanie może być korzystniejsze – ugoda z bankiem czy złożenie pozwu i dążenie do unieważnienia umowy frankowej.
Więcej informacji na temat tego, na czym polega ugoda z frankowiczami i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie, znajdziesz tutaj: https://frankowy-kredyt.pl/kancelaria-frankowa-warszawa/