Podatnicy na rozliczenie się z dochodów uzyskanych w 2022 roku mają czas od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. W tym roku po raz pierwszy podatnicy mogą złożyć PIT w dowolnym z 380 urzędów skarbowych (z wyłączeniem wyspecjalizowanych urzędów), niezależnie od miejsca zamieszkania czy prowadzenia działalności.
Możesz złożyć PIT w dowolnym z 380 urzędów
Znacząca część osób tj. ok. 24 miliony nie musi sama wypełniać druków PIT, bo administracja skarbowa w usłudze Twój e-PIT sama sporządziła ich zeznanie podatkowe. Podatnik może zmodyfikować lub nic nie robić wówczas urzędnicy uznają, że zgadzamy się z ich wersją naszego rozliczenia.
Ważne jest to szczególnie z tego powodu, że w ubiegłym roku przepisy podatkowe zmieniały się średnio trzy razy w miesiącu.
Dla kogo Twój e-PIT? W ramach Twój e-PIT będą udostępnione zeznania podatkowe: PIT-37 i PIT-38 (najczęściej wypełniane), PIT-28 oraz PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej, PIT-OP oświadczenie o przekazaniu 1,5% podatku organizacji pożytku publicznego, PIT-DZ – informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.
Dokumenty te uzupełnione są o: informacje od płatników, w tym również zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia, dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów, dla osób powracających z zagranicy, odliczenia z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych; informacje posiadane przez KAS takie jak: dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci.
Jak korzystać z usługi Twój e-PIT?
Z usługi można skorzystać na stronie podatki.gov.pl. Do tego e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT będzie można zalogować się także danymi podatkowymi, podając: PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r. kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2021 r. Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2021 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.
Jeżeli podatnik do 2 maja 2023 r. nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem tego dnia będzie ono automatycznie zaakceptowane, co oznacza, że PIT zostanie złożony w terminie.
Wyjątkiem są zeznania PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja. Urząd uzasadnia to faktem, że wymagają one w dużej części uzupełnienia przez samego podatnika. Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie — do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy.