Część merytoryczną konferencji rozpoczęło wystąpienie głównego specjalisty w Ministerstwie Rozwoju Krzysztofa Koćwina, który mówił o potencjale rozwoju polskiego rynku PPP w najbliższych latach. Jak wskazywał, dzięki nowelizacji ustawy o PPP podmioty decydujące się na tego rodzaju współpracę będą teraz miały dużo łatwiejszy start.
O roli kapitału francuskiego w rozwoju gospodarki komunalnej w Polsce opowiedział Ivan Potier z Ambasady Francji w Polsce, który podkreślał, że kolebką PPP jest właśnie Francja. – Partnerstwo publiczno-prywatne rozwinęło się we Francji już w XIX wieku – wskazywał dyplomata. Kraj nad Sekwaną był prekursorem jeśli chodzi o inwestycje w formule PPP w takich dziedzinach jak kolej, energetyka czy wodociągi. Najbardziej znanym przykładem zrealizowanego tą drogą przedsięwzięcia jest natomiast… wieża Eiffla.
Partnerstwo publiczno-prywatne to efektywne narzędzie zarządzania zadaniami publicznymi. O szansach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą ta formuła, mówili Agnieszka Ferek-Baker McKenzie i adwokat Marcin Wawrzyniak – Dyrektor Departamentu Prawnego w Instytucie PPP.
Przedstawiciele grupy SUEZ zreferowali działania, jakie podejmuje ona na rzecz ochrony środowiska. Katarzyna Muszyńska – wiceprezes zarządu SUEZ Polska – przybliżyła słuchaczom rodzaje przedsięwzięć, jakie SUEZ realizował i realizuje w Polsce m.in. w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej i consultingu. Największymi jej inwestycjami w naszym kraju są instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Poznaniu i oczyszczalnia ścieków w Mławie.
Efektywności energetycznej w formule PPP, modelom współpracy i finansowaniu z oszczędności poświęcił swoje wystąpienie Paweł Szykowny – dyrektor Departamentu Efektywności Energetycznej ENGIE (dawniej: GDF SUEZ).
Konferencję zamknął burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski. Skupił się w swoim wystąpieniu na współpracy z sektorem prywatnym z perspektywy naszego miasta i rozpoczynanej w nim obecnie inwestycji. – Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego daje nam możliwość szybkiego zaspokajania potrzeb w samorządzie. Nie mamy większego zadłużenia, mamy partnera – wiarygodnego i sprawdzonego – mówił burmistrz. Jak przypominał, nie sprawdziły się wcześniejsze pesymistyczne przewidywania niektórych spośród mieszkańców, jakoby po podpisaniu umowy z ONDEO ceny odbioru ścieków miały wzrosnąć do 15 czy nawet 30 zł za metr sześc. (Na wniosek spółki Wod-Kan, radni miejscy podczas ostatniej sesji przyjęli uchwałę przedłużającą okres obowiązywania dotychczasowych stawek – 6,11 zł dla odbiorcy indywidualnego). – Mamy najlepszą wodę na świecie – przekonywał burmistrz.
Portal „Nasza Mława” był patronem medialnym tego wydarzenia.
Fot. Nasza Mława