Chodzi o 52 osoby z 12 posesji przy ulicy Podmiejskiej i Batalionów Chłopskich, które administracyjnie przypisano pod jurysdykcję gminy Lipowiec Kościelny.
Mieszkańcy wspomnianych domów, zameldowani w Mławie, czują się mławianami. Wskutek aktualizacji podziału terytorialnego z 1988 r. ich nieruchomości zostały przypisane gminie Lipowiec Kościelny. Decyzje zapadły na szczeblu krajowym i można domniemywać, że wówczas ani Mława, ani Lipowiec Kościelny nie miały na to wpływu.
Jednak przez 32 lata od nowego podziału mieszkańcy nieruchomości, które przeszły pod jurysdykcję gminy Lipowiec Kościelny, byli zameldowani w Mławie. To w wyniku sporu władz Mławy i Lipowca. Chodziło o to, które władze mają przemeldować mieszkańców.
Wreszcie 5 listopada 2020 r. sprawa meldunku mieszkańców pogranicza Mławy i gminy Lipowiec Kościelny została rozstrzygnięta. Przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego w piśmie (z 5 listopada) wskazał, że spraw meldunkowych powinna dopilnować wspomniana gmina wiejska.
Mławski ratusz poinformował o tym w sposób następujący.
– Pomimo zobowiązania, gmina Lipowiec Kościelny nie podjęła w minionych latach działań związanych z zameldowaniem osób, które na skutek nowego podziału stały się mieszkańcami jej terytorium. Pod koniec kwietnia 2015 r. Burmistrz Miasta Mława skierował pismo do Wójta Gminy Lipowiec Kościelny dotyczące ustalenia numerów porządkowych budynków położonych na działkach w obrębie Łomi. Po podziale administracyjnym zaistniały bowiem nieprawidłowości w numeracji budynków. Natomiast 6 maja 2015 r. burmistrz zwrócił się do Wójta Gminy Lipowiec Kościelny o wszczęcie z urzędu postępowania w celu usunięcia nieprawidłowości w sprawach meldunkowych wobec mieszkańców zamieszkujących obecnie na terenie gminy Lipowiec Kościelny, lecz wciąż zameldowanych w Mławie. Wójt gminy stwierdził jednak, że organem właściwym do wszczęcia postępowania w tej sprawie jest nadawca pisma. Podobne stanowisko przedstawił pięć lat później, gdy w czerwcu 2020 r. odmówił wszczęcia postępowania administracyjnego z urzędu, uznając, że właściwym organem w tej sprawie jest Burmistrz Miasta Mława. O pomoc w rozstrzygnięciu sporu kompetencyjnego Burmistrz Miasta Mława zwrócił się więc do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które sprawę przekierowało do Wojewody Mazowieckiego. Rozstrzygający spór przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego w piśmie z 5 listopada 2020 r. jednoznacznie wskazał, że organem właściwym do podjęcia działań w celu uporządkowania spraw meldunkowych, zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego, jest Wójt Gminy Lipowiec Kościelny. W rozstrzygnięciu napisał: „Właściwość miejscową organu administracji publicznej ustala się w sprawach dotyczących nieruchomości według miejsca jej położenia (…). Mając na uwadze przepisy, należy wskazać, że bez wątpienia właściwym organem do dokonania czynności przemeldowania osób zamieszkujących obecnie na terenie gminy Lipowiec Kościelny jest Wójt Gminy Lipowiec Kościelny. Za niedopuszczalną należy uznać sytuację, w której organ pomimo dokonanego ponad 30 lat temu podziału terytorialnego uchyla się od obowiązku przemeldowania osób, których nieruchomości znajdują się obecnie na terenie jego właściwości działania. Powyższe jest sprzeczne z podstawową funkcją ewidencji ludności, jaką jest zgodność jej stanu ze stanem faktycznym. Tym samym Wójt Gminy Lipowiec Kościelny powinien, postępując zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 24 września 2020 r. o ewidencji ludności, podjąć pilne działania (w drodze czynności materialno-technicznej, nie zaś decyzji) prowadzące do wprowadzenia prawidłowego adresu zameldowania wszystkich osób, które w wyniku zmiany administracyjnej zamieszkują obecnie na terenie gminy Lipowiec Kościelny” – informuje Urząd Miasta w Mławie.
Tak więc Mława traci w swojej ewidencji kilkudziesięciu mieszkańców.
Ludzie zyskają będę mieszkać dalej jakby w Mławie a będą płacić na pewno miejsze podatki.
Dlaczego tych Mławian trzeba przenieść na wieś . Oni są z Mławy i mieszkaja w Mlawie.
Zróbmy referendum w sprawie formalnego przyłączenia do Mławy. Zobaczcie jak na tym zyskało Krajewo a była to trudniejsza sprawa bo to inne województwo. Czujemy się Mławiakami, więc przyłączmy się do Mławy. Bez tego więcej strat niż korzyści.
Wielka mi afera.. bardziej mnie interesuje czemu woda w gminie Lipowiec Kościelny od kilku dni „śmierdzi” żelazem..