Pod koniec lutego organizacje kombatanckie podpisały porozumienia ze szkołami średnimi. Współpraca pomiędzy placówkami oświatowymi, a związkami przybrała oficjalny charakter.
– Szkoły średnie od lat współpracują z kombatantami, zapraszają ich na szkolne uroczystości, spotkania, wychowując młodzież w poszanowaniu tradycji oraz szacunku do minionych pokoleń – podkreśla mławski ratusz.
Jak informuje, w październiku 2017 r. odbyło się spotkanie prezesów organizacji kombatanckich oraz dyrektorów szkół. W trakcie wstępnie ustalono, że każda z organizacji kombatanckich działających na terenie Mławy powinna mieć swoją zaprzyjaźnioną szkołę średnią, która kultywowałaby jej tradycje oraz zajęłaby się opieką nad sztandarem.
Przedstawiciele szkół zobowiązali się do stworzenia w szkołach miejsc pamięci, w których między innymi eksponowany zostanie sztandar. Podczas uroczystości miejskich i narodowych uczniowie poszczególnych szkół wystawialiby poczty ze sztandarem danej organizacji.
Porozumienia podpisali:
– Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, reprezentowany przez prezesa Tadeusza Jasińskiego i Zespół Szkół nr 1, reprezentowany przez wicedyrektor Violettę Rybkę;
– Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, reprezentowany przez prezesa Zygmunta Żerańskiego i Zespół Szkół nr 4, reprezentowany przez dyrektora Stanisława Matyjasika;
– Związek Sybiraków (niestety Prezes Stefan Dzikowski nie mógł być obecny ze względów zdrowotnych, ale podtrzymał wolę współpracy) i I Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego, reprezentowane przez dyrektora Przemysława Kubińskiego.
Czwarte porozumienie zostanie podpisane pomiędzy Stowarzyszeniem Kombatantów AK im. Józefa Piłsudskiego, a Zespołem Szkół nr 3. Jednak ze względu na to, że prezes „Piłsudczyków” zmarł w lutym, zostanie ono podpisane w innym terminie.
– Szkoły zobowiązały się między innymi do popularyzacji i eksponowania tradycji organizacji kombatanckich oraz ich dokonań w środowisku szkolnym, zapraszania przedstawicieli związków do udziału w ważnych wydarzeniach oraz przedsięwzięciach szkoły, organizacji wspólnych przedsięwzięć kulturalno–oświatowych, opieki nad sztandarem związku oraz zapewnienia godnego udziału delegacji pocztu sztandarowego szkoły w uroczystościach miejskich i patriotycznych – podaje urząd miasta.
z unijnych [wymoderowano]
Przesady nie widzę, a dobrze, że burmistrz Mławy w zabytkowym budynku ma odpowiedni gabinet. W końcu nas reprezentuje. Mnie się podoba.
Tanio? – no, nie żartuj.
Gdzie tam jest ta taniość i gust.
Naćpane wszystkiego ile tylko można.
No ale popówka w remoncie, remont się skończy, to i gabinet będzie można powiększyć, a wtedy nasz władca będzie miał możliwość powiększenia swojego gabinetu i ponownego szaleństwa z jego urządzaniem, tylko czy to przypadkiem nie będzie już jesień?…
Przeciętny. Tanio ale w miarę gustownie. Chyba nie widziałeś Jarząbku innych gabinetów takich „na bogato”. Wtedy by Ci gały wyszły z orbit.
Faktycznie – piękny gabinet (takiego gabinetu nie powstydziłby się i prezydent Polski.
Ciekawe ile kosztowało nas, mieszkańców, jego wyposażenie?