Poruszającą inscenizację nalotu bombowego na miasto „Mława 1939” przygotowali mieszkańcy, zaangażowani w działalność Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława oraz współpracujący z tutejszym domem kultury.
Wczoraj (24 sierpnia) oficjalne obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Bitwy pod Mławą i 100. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się o godz. 17.
– To tu rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew kampanii wrześniowej. To centrum miasta, to ludzie pamiętają dokładnie tamte wydarzenia. Jeszcze żyją, pamiętają dramat wojny. To dlatego, jako przedstawiciele władz miasta, jako wszyscy mieszkańcy reprezentujący tę społeczność, jako Polacy mamy moralny obowiązek czcić pamięć o obrońcach naszej ojczyzny – mówił, witając zebranych burmistrz Sławomir Kowalewski.
Z jego rąk akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Mława odebrał gen. dr Leszek Surawski.
– Dla mnie to podwójny honor, bo otrzymane wyróżnienie traktuję z dwóch perspektyw. Jedna to jest ta, za którą dziękuję radzie miasta (…), ale osobiście to wyróżnienie traktuję w sposób szczególny, bo wierzę, że tymi, którzy wyróżnili mnie, są obywatele miasta Mławy. (…) Wy mławianie powinniście uczyć pozostałych, jak powinno się wykonywać posługę patriotyzmu – dziękował generał.
Medale „Zasłużony dla Miasta Mława” odebrali: ppłk Krzysztof Futyma, komendant Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie; ks. ppłk Marek Wojnarowski, kapelan 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, Robert Murawski, obsługujący pirotechnikę i Krzysztof Hincman – zastępca komendanta powiatowego policji w Mławie.
Po apelu poległych, salwie honorowej i defiladzie pododdziałów 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej zgromadzeni obejrzeli widowisko „Mława 1939”, które wyreżyserował Mariusz Tarnożek. Wzięli w nim udział rekonstruktorzy cywilni i wojskowi. Przedstawili codzienne życie przedwojennej Mławy oraz – niezwykle poruszająco – sceny, które rozgrywały się na ulicach naszego miasta podczas i po ataku wojsk niemieckich 79 lat temu.
Na koniec tej części zapalono znicze pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Brawo Mławianie, Aktorzy i Widzowie! Mimo rzęsistego deszczu dali radę. Widowisko bardzo udane. Wiadomo, Świetny reżyser, Mariusz Tarnożek, genialnie zagrane postacie i klimat przedwojennej Mławy.
Kris, innowacje już były, nie spodobały się, były bardzo krytykowane. Mieszkańcy nie są na nie przygotowani. Chcą widowiska jak najbardziej realistycznego i wzruszającego i to w miarę mozliwości, przez amatorów, nie zawodowców, zostało pokazane. Krytykującym proponuję włączyć się w oganizację widowiska.
do kris – a co Ty byś chciał ? Loty w kosmos ??? pokazana została prawda historyczna która zasadniczo się nie zmienia 🙂 W dodatku pogoda była jaka była … Dla mnie świetna lekcja historii.
Szału nie było, widać jakie zainteresowanie ludzi, jak w poprzednich latach. Zrobione pod siebie. Idąc do parku zabrakło już orkiestry na czele, jak to było wcześniej, szybko się wojsko tez ulotniło, oszczędności P. Włodarzu. Super. Nudne to się staje. Może za rok ktoś inny trochę innowacji wprowadzi w tej kwestii. Dziękujemy.