Święcenie pokarmów w tym roku możliwe jest również na terenie świątyni w przeciwieństwie do sytuacji z roku ubiegłego. Można też dokonać go samemu w domu. W jaki sposób?
Na jakich zasadach pokarmy będą święcone w sobotę w mławskich parafiach?
Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mławie
W kościele może uczestniczyć w nabożeństwach 75 osób oraz w nagłośnionej kaplicy 25 osób. Reszta osób może uczestniczyć czynnie we Mszach św. przed kościołem, gdzie jest też nagłośnienie zewnętrzne. Dlatego w Wielką Sobotę poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny odbywać się będzie tylko przed kościołem od godz. 8.00 do 13.00 oraz od godz. 14.00 do 18.00. Przyniesione i trzymane w rękach koszyczki, po odmówieniu przez kapłana modlitwy zostaną poświęcone wodą święconą.
Parafia św. Stanisława BM w Mławie
Koszyczki ze święconką trzymamy w swoich rękach. W tym kościele może przebywać przy ostatnich obostrzeniach 50 osób, więc święcenie będzie co kilkanaście minut, jak kapłani zobaczą, że jest już 50 osób.
Parafia Świętego Jana Kantego w Mławie
Święcenie pokarmów od godz. 9:00 do godz. 13:00, co pół godziny przed kościołem.
Woda święcona będzie przygotowana w buteleczkach. Wodę poświęcimy podczas Mszy świętej o godz. 18:00. Po Mszy świętej będziemy mogli wziąć wodę przed kościołem. Przy pobieraniu wody składamy dobrowolne ofiary na buteleczki w następnym roku.
Parafia Świętej Rodziny w Mławie
Od godz. 9.00 do 17.00 tradycyjne błogosławieństwo pokarmów będzie się odbywać na zewnątrz kościoła, bez ustawiania stołów na przyniesione koszyki z pokarmami. Taka forma pozwoli – podobnie jak w latach poprzednich – licznie i bezpiecznie poświęcić pokarmy.
Święcenie pokarmów w domach
Osoby, które nie mogą przyjść do kościoła, proszone są o odmówienie błogosławieństwa pokarmów w rodzinie przed śniadaniem wielkanocnym.
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
„Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.” (1 Tes 5, 16-18)
Albo:
„Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.” (Mt 6, 31 ab.32b-33)
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Ojciec rodziny: Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Źródło: „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350