„Miejsce, które ratuje. Prostota franciszkańska i rokokowa ekspresja – dwie dominanty kompozycyjne założenia bernardyńskiego w Ratowie nad Wkrą” – takim tytułem została opatrzona ogólnopolska konferencja naukowa w Ratowie, w której w dniach 15-16 października wezmą udział uznane autorytety naukowe. Przedsięwzięcie patronatem honorowym objął ks. biskup Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej.
Kościół pw. św. Antoniego, wchodzący w skład zespołu klasztornego w Ratowie to jeden z najcenniejszych zabytków, reprezentujących architekturę i plastykę okresu rokoko. Z tego względu w miejscu tym została zorganizowana ogólnopolska konferencja naukowa, podczas której wybitni badacze: historycy, historycy sztuki, muzykolodzy będą zgłębiać tajniki ratowskiego kompleksu.
Jak bowiem zauważa jeden z prelegentów, dr Karol Gutmejer z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA „zespół bernardynów w Ratowie jawi się jako jedno z najciekawszych założeń bernardyńskich i barokowych w Polsce”.
W takcie dwóch dni obrad referaty zaprezentują: o. prof. Krzysztof Sitnik OFM, historyk z Krakowskiej Prowincji Ojców Bernardynów, dr hab. Radosław Lolo, prof. AH, z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, dr Karol Guttmejer z Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, prof. Jakub Sito z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, dr Renata Sulewska z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Michał Wardzyński, z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mazowieckiego Instytutu Kultury – Mazowieckiej Akademii Dziedzictwa, prof. Michał Woźniak oraz dr Katarzyna Krupska-Łyczak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Wiktor Łyjak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr Jowita Jagla z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz dr Karolina Stanilewicz z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Przedsięwzięcie patronatem honorowym objął ks. biskup Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. Zostało zorganizowane przez Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy we współpracy ze stowarzyszeniem Ratujmy Ratowo. Opiekę naukową nad organizacją sprawował dr hab. Michał Wardzyński z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mazowieckiego Instytutu Dziedzictwa.
– Bardzo się cieszę, że zaproszenie do Ratowa przyjęli tak znamienici przedstawiciele świata nauki, dzięki którym zyskamy cenną wiedzę na temat historii, architektury, wystroju wnętrza kościoła a także złotnictwa, szat liturgicznych, wotów dziękczynnych. To przełomowy moment, który pozwoli w pełni dostrzec wyjątkowość tego miejsca, pełnego Bożej laski i zachwycających owoców kunsztu osiemnastowiecznych artystów – podkreśla ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków samorządu województwa mazowieckiego.