Miasto było organem prowadzącym dla 4 przedszkoli publicznych, 4 szkół podstawowych i 2 gimnazjów. W szkołach podstawowych – łącznie w 82 oddziałach – uczyło się 1840 osób, zaś w 32 oddziałach gimnazjów – 770, co daje w sumie 114 oddziałów i 2610 uczniów. W stosunku do roku szkolnego 2015/2016 liczba uczniów zmniejszyła się o 179, natomiast liczba oddziałów – o 7. W przedszkolach do 45 oddziałów uczęszczało 1074 dzieci. W roku szkolnym 2016/2017 w stosunku do roku szkolnego 2015/2016 sieć przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów nie uległa zmianie.
W celu zwiększenia dostępności dzieci do wychowania przedszkolnego, dzieci sześcioletnie realizowały obowiązek przygotowania przedszkolnego w budynkach szkół podstawowych. Wyjątek stanowią trzy oddziały integracyjne funkcjonujące w Miejskim Przedszkolu Samorządowym nr 4 w Mławie. W 2013 roku Miasto Mława podjęło decyzję o nieodpłatnym pobycie dziecka w przedszkolu, co istotnie wpływa na wzrost wskaźnika powszechności wychowania przedszkolnego. Uległ wydłużeniu dzienny czas pobytu dzieci w przedszkolu. W roku szkolnym 2016/2017 w Mławie było zameldowanych 1329 dzieci w wieku przedszkolnym. Do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych uczęszczało 1278 dzieci, w tym 204 do przedszkoli, których organem prowadzącym nie jest Miasto Mława.
W omawianym okresie w gminnych przedszkolach publicznych, szkołach podstawowych i gimnazjach prowadzonych przez gminę pracowało 361 nauczycieli oraz 113 pracowników administracji i obsługi (w przedszkolach – 125 pracowników, w tym 85 nauczycieli; w szkołach podstawowych – 240, w tym 188 nauczycieli; w gimnazjach – 109, w tym 88 nauczycieli. Stan zatrudnienia wynika z zatwierdzonej przez organ prowadzący organizacji roku szkolnego, a ta jest ściśle związana z liczbą oddziałów na każdym poziomie nauczania, liczbą godzin wynikającą z podziału na grupy (np. na zajęciach z wychowania fizycznego, języków obcych, informatyki), liczbą godzin dla poszczególnych przedmiotów i poziomów nauczania określoną w rozporządzeniu w sprawie ramowych planów nauczania oraz liczbą nauczycieli przebywających na urlopach dla poratowania zdrowia.
System doskonalenia i dokształcania nauczycieli spowodował, że większość spośród nich posiada kwalifikacje do nauczania co najmniej dwóch przedmiotów. Coraz liczniejsza jest grupa nauczycieli posiadających uprawnienia do uczenia trzech przedmiotów. Efektem podejmowanych działań oraz właściwej polityki kadrowej jest niewątpliwie aktualna bardzo dobra struktura w zakresie poziomu wykształcenia nauczycieli, a co za tym idzie szeroka oferta form i metod ich pracy, czego konsekwencją są osiągane przez uczniów wyniki w nauce, w tym ze sprawdzianów, na zakończenie szkoły podstawowej oraz z egzaminu gimnazjalnego.
Stan techniczny i funkcjonalność budynków oświatowych oraz urządzeń sportowo-rekreacyjnych jest dobry. Jest to rezultatem stałych, znacznych nakładów finansowych czynionych od kilkunastu lat na poprawę substancji budowlanej, sprawności technicznej i dla optymalizacji kosztów eksploatacji.
Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania mławskich przedszkoli i szkół w minionym sezonie szkolnym, wraz z bogatymi danymi liczbowymi , znajdą Państwo TUTAJ.