Według informacji udzielonej (5 listopada) przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła podczas wystąpienia na posiedzeniu Sejmiku Mazowsza, w województwie mazowieckim ogólna liczba łóżek przeznaczonych dla pacjentów COVID-19 to 3 104, z czego zajętych jest 2 304. Liczba respiratorów dla pacjentów zakażonych wirusem SARS CoV-2 to 221, z czego zajętych jest 205.
Od początku pandemii Wojewoda Mazowiecki wydał 184 decyzje nakładające na szpitale obowiązek realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (stan na 5 listopada br.). Ponadto, każda placówka medyczna dysponuje respiratorami przeznaczonymi do leczenia wszystkich pacjentów w podmiocie leczniczym.
– W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających respiratoroterapii z powodu zajętych łóżek respiratorowych przeznaczonych decyzją Wojewody dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Każdy pacjent, który trafi do szpitala powinien otrzymać pomoc – zapewnia wojewoda.
Na Mazowszu łączna liczba respiratorów przeznaczonych do leczenia wszystkich pacjentów to 1 390 (w tym 768 w Warszawie), zestawów ECMO do oksygenacji pozaustrojowej dostępnych jest łącznie w województwie mazowieckim 12 (w tym 9 w Warszawie).
Zgodnie z przepisami prawa, żaden szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia. Mazowiecki Urząd Wojewódzki prowadzi całodobowy monitoring odmów przyjęć pacjentów przez szpitale przywiezionych przez Zespół Ratownictwa Medycznego oraz placówki, które nie udzieliły pacjentowi pomocy. Wszystkie przypadki, w których nastąpiła odmowa przyjęcia, przekazywane są do Narodowego Funduszu Zdrowia.
W najbliższych dniach Wojewoda Mazowiecki planuje dalej poszerzać bazę łóżkową dla pacjentów z COVID-19 w mazowieckich szpitalach o kolejne 3 000 miejsc, jak również bazę łóżek respiratorowych dla pacjentów z COVID-19. Decyzjami wydanymi wczoraj liczba łóżek respiratorowych dla osób z COVID-19 powiększyła się do 221 i codziennie będzie zwiększana.
Ponadto, szpital, który decyzją Wojewody zapewnia łóżka do leczenia pacjentów z COVID-19, otrzymuje na ten cel dodatkowe finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Na Mazowszu obecnie wyznaczono 85 szpitali do opieki nad pacjentami z COVID-19, w tym na poziomie I – 53, na poziomie II – 42, na poziomie III – 2 (CSK MSWiA, SPZOZ w Siedlcach w zakresie psychiatrii). Aktualnie na poziomie I decyzjami Wojewody i Ministra Zdrowia dostępnych jest 261 łóżek przygotowanych dla pacjentów z potwierdzonych wynikiem zakażenia COVID-19, na poziomie II – 2 439 łóżek, na poziomie III – 404 łóżka. (stan na 5 listopada br.)
Kilkadziesiąt łóżek przeznaczonych dla pacjentów z dodatnim wynikiem covid, zapewnią niepubliczne placówki służby zdrowia – Medicover i LuxMed.
W ostatnich dniach Wojewoda Mazowiecki wydał 26 decyzji na podmioty lecznicze, w celu zwiększenia bazy łóżek przeznaczonych na leczenie pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2.
Powyższe decyzje dotyczą placówek:
- Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie,
- Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokołowie Podlaskim,
- Wojskowego Instytutu Medycznego dla szpitala przy ulicy Szaserów 128 w Warszawie oraz dla podmiotu leczniczego przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie,
- Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim,
- Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie,
- Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie,
- Mazowieckiego Centrum Leczenie Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku,
- Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pruszkowie,
- Szpitalowi Wolskiemu w Warszawie,
- Radomskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu,
- Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście nad Pilicą,
- Nowodworskiemu Centrum Medycznemu w Nowym Dworze Mazowieckim,
- Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu,
- Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łosicach,
- Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu,
- Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Garwolinie,
- Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpitala w Iłży,
- Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie,
- Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mławie,
- Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (dla Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie),
- Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Zwoleniu,
- Szpitalowi Bielańskiemu im. ks. Jerzego Popiełuszki,
- Samodzielnemu Publicznemu Specjalistycznemu Szpitalowi Zachodniemu im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim,
- Narodowemu Instytutowi Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy,
- Międzyleskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Warszawie.
Natomiast, zaplanowane do wydania w najbliższym dniach decyzje, przewidują zmiany w poniższych placówkach:
- Szpital Bródnowski Sp. z o.o. – zmiana o dodatkowe 50 łóżek, w tym 12 respiratorowych)
- EMC Piaseczno Sp. z o. o. – zmiana o dodatkowe 21 łóżek i 1 respiratorowe,
- Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. w Radomiu – zmiana o dodatkowe 16 łóżek, w tym 2 respiratorowe,
- Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o. o.- zmiana do 158 łóżek, w tym 5 respiratorowych i 91 stanowisk do tlenoterapii,
- Arion Med. Sp. z o. o. – zmiana do 98 łóżek, w tym 3 respiratorowych i 5 obserwacyjnych,
- Gajda Med. Sp. z o. o. – zmiana do 125 łóżek, w tym 5 respiratorowych.
– Obecnie trwają rozmowy z przedstawicielami kilku placówek leczniczych z terenu Mazowsza ws. możliwości przekształcenia ich w części lub w całości na szpital covidowy – poinformował wojewoda.
Szpitale są zobowiązane realizować decyzje wojewody. Wszystkie decyzje są konsultowane z dyrekcjami szpitali, NFZ oraz samorządami. Wojewoda Mazowiecki podziękował za realizację dotychczas wydanych decyzji.
Wojewoda w ramach otrzymywanych środków przekazuje sprzęt medyczny do podmiotów leczniczych. We wrześniu i październiku do podmiotów leczniczych został wydany sprzęt pozyskany w ramach projektu z Unii Europejskiej:
Respirator Astral 150 firmy ResMed –14 sztuk
Kardiomonitor ICARD L – wersja L199 – 7 sztuk
Kardiomonitor Biolight Q7 z wbudowanym IBP – 70 sztuk
Pulsoksymetr MASIMO RAD-5 – z przeznaczeniem dla SOR lub izby przyjęć – 114 sztuk
W chwili obecnej przekazywane jest do podmiotów leczniczych, które zajmują się podstawową opieką zdrowotną 1325 pulsoksymetrów, które ułatwią im codzienną pracę.
Ponadto, w ostatnim miesiącu za pośrednictwem Wojsk Obrony Terytorialnej do podmiotów leczniczych dostarczono środki ochrony indywidualnej: 700 tys. szt. masek trójwarstwowych; 120 tys. szt. półmasek; 100 tys. szt. przyłbic; 90 tys. szt. gogli; 40 tys. szt. kombinezonów ochrony biologicznej; 1,4 mln szt. rękawiczek nitrylowych; 400 tys. szt. rękawiczek lateksowych; 54 tys. szt. fartuchów flizelinowych; 20 tys. szt. fartuchów chirurgicznych; 4 tys. szt. czepków ochronnych.
Źródło: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki