niedziela, 06 kwietnia 2025
naszamlawa.plWażneMAZOWIECKIE MUZEA ONLINE O WIELKANOCY
- REKLAMA -
  • Lokal użytkowy na parterze / 494,9 m2 / ul. Sportowa
    Cena: 2 200 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Budynek produkcyjno-magazynowy / 384,2 m²/ Konopki
    Cena: 790 000 zł  / Miejscowość: Konopki  / Kategoria:
  • Działka budowlana przy ul. Warszawskiej
    Cena: 266 560 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
    Cena: 750 000 zł  / Miejscowość: Dalnia  / Kategoria:
  • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
    Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
  • Działka budowlana o pow. 1245 m2
    Cena: 145 000 zł  / Miejscowość: Cegielnia Lewicka  / Kategoria:
  • Dom wolnostojący na 14-arowej działce k. Mławy
    Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
  • Mieszkanie w ścisłym centrum Mławy!
    Cena: 338 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Lokal użytkowy ul. Zacisze
    Cena: 109 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
  • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
    Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

MAZOWIECKIE MUZEA ONLINE O WIELKANOCY

-

Święta wielkanocne to wyjątkowy czas i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Towarzyszą mu piękne obrzędy i tradycje ludowe. Część z mazowieckich tradycji do dziś jest zachowana w wielu domach. Zwiedzając online mazowieckie muzea, można poznać tradycyjne, przepełnione bogatą symboliką święta na Mazowszu.

- R E K L A M A -

Zamknięcie instytucji kultury dla widzów i turystów nie oznacza całkowitej rezygnacji z dostępu do ich oferty. Z zasobów mazowieckich muzeów i teatrów można skorzystać za darmo, bez potrzeby wychodzenia z domu. Przed nami ważny czas świąt Wielkiej Nocy. Mazowsze słynie z najpiękniejszych obrzędów i tradycji wielkanocnych, a mazowieckie muzea przygotowały bogatą ofertę online – warsztaty, filmy, wykłady i  ciekawostki dotyczące celebrowania świąt na Mazowszu.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Dla jednych to kultywowanie pięknych, a często zanikających już tradycji wielkanocnych, dla innych inspiracja do naśladowania. Mowa oczywiście o dawnych zwyczajach i obrzędach wielkanocnych na mazowieckiej wsi. Bogatą obrzędowość Wielkanocy ilustruje wystawa „Wielkanoc na Mazowszu” prezentowana w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wnętrza chłopskich chałup i dworu ziemiańskiego przybliżają przygotowania do świąt i świętowanie Wielkiej Nocy. Aby lepiej poznać świąteczne zwyczaje naszych wiejskich przodków i  duchowo przygotować się do nadchodzącej Wielkanocy, można nie wychodząc z domu, zwiedzić wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”.

Więcej na www.mwmskansen.pl

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Zgodnie z chrześcijańską tradycją trwa właśnie Wielki Tydzień. Poprzedza go Niedziela Palmowa, podczas której przynosimy do kościoła palmy wielkanocne. Zwyczaj ten został wprowadzony do liturgii w XI w. na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Najpiękniejsze i największe palmy można jednak spotkać na Kurpiach. Istnieje tu zwyczaj wykonywania dużych i strojnych palm wielkanocnych, ale też pięknych i barwnych pisanek. W Kurpiowskiej Puszczy Zielonej wykonuje się pisanki dwiema technikami: pisania woskiem i skrobania. Zwiedzając Muzeum Kultury Kurpiowskiej online, można wziąć udział w  warsztatach etnograficznych „Wielkanoc na Kurpiach” i przygotować piękną, kolorową i tradycyjną kurpiowską palmę czy prawdziwe kurpiowskie pisanki.

Więcej na www.mwmskansen.pl

Muzeum Sportu i Turystyki

W tradycji ludowej drugi dzień świąt Wielkiej Nocy jest zwany lanym poniedziałkiem. To dzień radości i psot. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Tradycja mówi, że zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. Jedno jest pewne – w lany poniedziałek musi być mokro. Dlatego Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie w wielkanocny poniedziałek zaprasza do obejrzenia filmu edukacyjnego o sportach wodnych. W krótkim materiale przybliżona zostanie historia wodnej Formuły 1 oraz usłyszymy kilka słów polskiego mistrza w tej dyscyplinie, Bartka Marszałka.

Więcej na www.muzeumsportu.waw.pl

Ekspozycja Muzeum ukazuje dzieje sportu od antycznej Grecji poprzez narodziny nowożytnych Igrzysk Olimpijskich oraz początki sportu w Polsce do współczesności.

Teatr dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku w Wielkim Tygodniu będzie emitował misterium „Mundi Conditor, luminis Auctor, sỳderum Fabricator… Dramat liturgiczny w Pontyficale Plocense I”. Scenariusz misterium oparty jest na tekstach ze średniowiecznego Pontyfikału Płockiego z przełomu XII i XIII wieku i jest wierną rekonstrukcją obrzędów, które towarzyszyły obchodom Triduum Paschalnego w średniowieczu.

Więcej na www.teatrplock.pl

Muzeum Mazowieckie w Płocku

Na Mazowszu wiele jest zapomnianych obrzędów wielkanocnych. Są jednak regiony, w których nadal nieliczni praktykują zapomniane przez wszystkich tradycje.  Z okazji świąt wielkanocnych Muzeum Mazowieckie w  Płocku przygotuje cały blok informacyjny dotyczący nieznanego szerzej i tajemniczego obrzędu wiosennego, praktykowanego wciąż na Mazowszu Łowickim. Chodzi o chodzenie za polem, zwane inaczej chodzeniem z chorągwią. To coroczne, symboliczne potwierdzanie granic pól przynależnych do danej wsi, z elementami magii agrarnej zabezpieczającej uprawy przed żywiołami, ale jednocześnie – obrzęd inicjacyjny. Jaką rolę grają w tym obrzędzie „kopce”? Kim są fryce? Co trzeba zrobić w ramach wykupnego? I dlaczego wszystko dzieje się pod osłoną nocy? Dowiecie się tego wszystkiego w wirtualnym Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Więcej na www.muzeumplock.eu

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

O mazowieckich obrzędach i tradycjach wielkanocnych opowiadają także etnografowie z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Poprzez dokumentalne nagrania video, prezentowane są tradycje świąteczne. Przygotowana została także specjalna oferta dla dzieci w postaci kolorowanek, pocztówek wielkanocnych z  lat  20. i 30. Film instruktażowy z pewnością nauczy nas jak zrobić tradycyjną, wielkanocną palmę z materiałów dostępnych w domu.

Więcej na www.ethnomuseum.pl

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Palmy Wielkanocne i kolorowe pisanki to tradycja znana nam wszystkim. Zgodnie z nią, palma powinna składać się z roślin, które wypuszczały liście bądź zakwitły w okresie przypadającym na Niedzielę Palmową. Materiałem bazowym były gałązki wierzbowe, zwane w regionie radomskim „liwiną”. Oprócz nich wykorzystywano często trzcinę, rogożynę, borówki, gałązki porzeczki lub maliny, a długość palmy wahała się od pół do jednego metra. Muzeum Wsi Radomskiej uczy online robienia tradycyjnych radomskich palm wielkanocnych i kolorowych pisanek, a dla dzieci przygotowane zostały świąteczne kolorowanki.

Więcej na www.muzeum-radom.pl

Na wirtualne spacery, warsztaty, wykłady i filmy zapraszają także inne mazowieckie muzea:

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
www.ecasanniki.pl

Mazowiecki Instytut Kultury

www.mik.waw.pl

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

www.muzeumazji.pl
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie im. Andrzeja Wawrzyniaka | Jedyne w Polsce muzeum posiadające wyłącznie zbiory poświęcone kulturom krajów Azji, Oceanii oraz Australii
www.muzeumazji.pl

Jedyne w Polsce muzeum posiadające wyłącznie zbiory poświęcone kulturom krajów Azji, Oceanii oraz Australii

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie

www.mhprl.pl

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

www.muzeum.edu.pl

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

www.muzeumliteratury.pl
Muzeum Niepodległości w Warszawie

www.muzeum-niepodleglosci.pl

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

www.muzeumromantyzmu.pl

Stacja Muzeum

www.stacjamuzeum.pl

Teatr Polski w Warszawie

www.teatrpolski.waw.pl

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
www.teatrpolski.waw.pl
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, informacje dla Widzów, repertuar, bilety, spektakle, aktorzy, kontakt

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

www.muzeumgombrowicza.pl

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu

www.mcswelektrownia.pl

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

www.muzeumciechanow.pl

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie

www.mteatr.pl

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury
www.mteatr.pl
Witamy na stronie Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. Zapraszamy do zapoznania się z naszym repertuarem na nadchodzące miesiące.

Warszawska Opera Kameralna
www.operakameralna.pl

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Hołd bohaterom Powstania Styczniowego pod Wróblewem

0
Mieszkańcy naszego terenu uczcili pamięć Powstańców Styczniowych, którzy walczyli o wolność Polski w bitwie pod Wróblewem 21 marca 1863 roku. Hołd bohaterom Powstania Styczniowego pod...

Mława wspomina św. Jana Pawła II w 20. rocznicę śmierci

0
Mława wspomina św. Jana Pawła II. W 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, mieszkańcy Mławy zgromadzili się na modlitwie w kościele pw. Świętej...
monety

Pierwsze wypłaty trzynastych emerytur

0
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Pierwsi uprawnieni otrzymali dodatkowe świadczenia 1 kwietnia. Pierwsze wypłaty trzynastych emerytur 1 kwietnia „trzynastki” otrzymało 889 tys. emerytów...

Jubileuszowe warsztaty muzyczne: 10 lat Orkiestry Dętej

0
Jubileuszowe warsztaty muzyczne. Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Wieczfni Kościelnej obchodzi 10-lecie.  Jubileuszowe warsztaty muzyczne: 10 lat Orkiestry Dętej Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Wieczfni Kościelnej świętuje 10-lecie...
  • Lokal użytkowy ul. Zacisze
    Cena: 109 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
  • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
    Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • 1

Mławianka gra dalej w Pucharze. Karczew kolejnym rywalem

0
Piłkarze Mławianki awansowali do ćwierćfinału Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. Nie zlekceważyli rywala, nie zaszkodziły im trudy podróży. W rywalizacji z Powiślanką Lipsko świętowali...

„Przestrzeń Pokoleń” w Mławie

0
"Przestrzeń Pokoleń" w Mławie, czyli projekt realizowany przez mławską młodzież, łączący pokolenia.  Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Mławie realizują projekt "Przestrzeń Pokoleń", mający na celu...
tata i dziecko

Ponad 1000 dzieci urodzonych dzięki in vitro

0
Już ponad 1000 dzieci urodziło się na Mazowszu dzięki in vitro. Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Mazowsza trwa od...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Korona znowu lepsza w derbach. Bez sukcesu w delegacjach

0
Za nami drugie już w rundzie wiosennej spotkanie derbowe. Po raz kolejny zwycięsko z batalii wyszli reprezentanci Korony Szydłowo. Po wyjazdowym triumfie nad Konopianką,...

Intensywne kontrole motocyklistów i sportowych aut

2
Mazowiecka policja, intensywne kontroluje motocyklistów i kierowców sportowych aut. Podczas akcji ostatniego weekendu, skontrolowano 427 motocyklistów i 216 pojazdów usportowionych. Zastosowali 41 środków prawnych...

Żołnierze doskonalili techniki saperskie na „kampinoskiej pustyni”

0
Saperzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonalą umiejętności. Ponad 50 terytorialsów z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyło pierwszy etap zintegrowanego szkolenia saperskiego, doskonaląc...

Strażacy z OSP Wierzbica [Artykuł sponsorowany]

0
Strażacy z OSP Wierzbica jak i tysiące strażaków ochotników z Mazowsza korzystają z samorządowych programów wsparcia. https://youtu.be/p-4FDnijzRo
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx