piątek, 22 listopada 2024
naszamlawa.plWiadomości"Matka płakała, ja nie wiem kiedy poszedłem spać"
- REKLAMA -
  • Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Nowy dom jednorodzinny w doskonałej lokalizacji
    Cena: 395 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Cena: 3 800 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
  • M-3 na OKM *Na start *Inwestycja pod wynajem*
    M-3 na OKM *Na start *Inwestycja pod wynajem*
    Cena: 239 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Parterowy dom o pow. 90 m2, okolice Mławy
    Parterowy dom o pow. 90 m2, okolice Mławy
    Cena: 286 000 zł  / Miejscowość: Kuklin  / Kategoria:
  • Dom jednorodzinny w Mławie
    Dom jednorodzinny w Mławie
    Cena: 520 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
    Zakład produkcji stolarskiej na działce 2,2775 ha
    Cena: 2 650 000 zł  / Miejscowość: Narzym  / Kategoria:
  • Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
    Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
    Cena: 320 000 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
  • Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Działka budowlana w części zalesiona - Wola Kolonia
    Cena: 280 000 zł  / Miejscowość: Stupsk  / Kategoria:
  • Kamienica w centru Działdowa
    Kamienica w centru Działdowa
    Cena: 980 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Działdowo  /…
  • Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Cena: 325 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

„Matka płakała, ja nie wiem kiedy poszedłem spać”

-

13 grudnia 1981 roku zapisał się także w historii ziemi mławskiej. Przypominamy relację naocznego świadka wydarzeń. – Matka płakała, ja nie wiem kiedy zmęczony emocjami poszedłem spać – tak Robert Bierwiaczonek – ówczesny nastoletni mieszkaniec wieży telewizyjnej pod Mławą – relacjonuje noc z 12 na 13 grudnia 1981 r. ogłoszenia stanu wojennego.

- R E K L A M A -

 

Wspomnienia opublikowaliśmy w artykule pt. „Wiedziałem, że tej nocy zmienił się świat”. Zachęcamy do lektury.

Relacja świadka wydarzeń ukazuje nastroje społeczne, niepewność jutra, niepokój o zdrowie i życie.

– Stacja Linii Radiowych w Szydłówku pod Mławą. W Mławie zwana popularnie wieżą telewizyjną. Tutaj zastał mnie stan wojenny, no bo niby gdzie skoro tu mieszkałem. 12 grudnia 1981 sobota. Lubiłem soboty, bo mogłem obejrzeć film zagraniczny po dzienniku telewizyjnym (oczywiście nie każdy) i iść spać dopiero o 22.00 co dla trzynastolatka było nie lada przywilejem. Wieża stoi na blisko hektarowej ogrodzonej płotem z drutem kolczastym działce. O północy ktoś dzwoni do bramy. To było normalne. Pewnie któryś z okolicznych rolników po weterynarza, pogotowie albo milicję. Na wieży był jedyny telefon od Trzcianki Kolonii po Szydłówek i Cegielnię, przy którym był ktoś w nocy, czasami przychodził ktoś z Żarnówki. Pożary zgłaszaliśmy sami, bo z wieży było widać w promieniu kilku kilometrów gdzie stodoła czy stóg się fajczy – wspomina Robert Bierwiaczonek.

Brama sforsowana

– Ojciec wstaje, ubiera się, aby iść do bramy zobaczyć kto potrzebuje pomocy. W słabym świetle lampy przy bramie widać ciężarowy samochód kryty plandeką i drugi mniejszy. Jacyś ludzie. Zanim ojciec się ubrał i wyszedł, brama została sforsowana i usłyszeliśmy łomot do drzwi wieży. Rozlegają się głośnie rozmowy i krzyki, jakich nigdy nie było gdy ktoś przychodzi dzwonić po pomoc, jacyś ludzie biegają pod moim oknem, więc budzę się i ja. Za chwilę rumor rozlewa się po budynku, mieszkamy na pierwszym piętrze, słyszę go pode mną i nade mną. Klatka schodowa z dziwnymi schodami, takie jak na strych w chłopskiej chałupie tylko ze stali i betonu, hula wiatr, wszystko widać i słychać. Na partnerze jakiś facet głośnym ostrym głosem, krótkimi słowami mówi do mojego ojca i jeszcze jakiegoś faceta – „pan i pan odpowiadacie głową za obiekt.” Matka w płacz. Dostrzegam, że pod moim oknem chodzą żołnierze, już wiem, że ci wszyscy ludzie to wojsko, tylko nie wiem, co się dzieje. Rumor coraz większy, po obiekcie biega prawie dwudziestu żołnierzy, każdy z kałachem z ostrą amunicją. Ojciec za nimi, starając się uchronić poszczególne piętra i budynki przed brutalnością wtargnięcia tego niespodziewanego, nieprzewidywalnego żywiołu, a nie raz po to, żeby sobie po prostu krzywdy nie zrobili (gdyby na przykład zechcieli sprawdzić jakie płyny są zmagazynowane w szklanych gąsiorach w kwasowni). Weszli wszędzie, pozrywali wszystkie plomby, nie było dla nich żadnych zabezpieczeń, żadnych drzwi, czego ojciec nie zdążył otworzyć, a drzwi nie były stalowe, wchodzili z buta, jakby nie myśleli. Wszystko, wszystkie budynki, od dołu do góry, od bunkrów z ropą do Neku (sali nadawczej na najwyższej zabudowanej kondygnacji wieży). Hala agregatów prądotwórczych, rozdzielnia elektryczna, akumulatorownia, kwasownia, wpadli nawet do wiecznie zamkniętej i zaplombowanej hali, w której na stalowych kozłach, uniesiony nad ziemią tak, aby opony nie dotykały betonu, stał i czekał na wojnę z zachodem wojskowy STAR, wypucowany, wypolerowany, nasmarowany, natłuszczony i zatankowany samochód radiolokacji – opowiada.

Matka płakała, ja nie wiem kiedy zmęczony emocjami poszedłem spać.

– Nie pamiętam czy Ojciec tej nocy wrócił do mieszkania, prawie całą spędził na Neku. Nek to było serce wieży, sala nadawcza, sala przemienników. Nazywała się tak od nazwy japońskiego producenta urządzeń, które tam stały. NEC Nippon Electric Company obecnie NEC Corporation. Od ściany do ściany, dziesiątki wąskich szaf, blado morskich, każda o podstawie 30 na 30 cm i wysokich na dwa dwadzieścia, takie aluminiowe słupki zestawione w baterie po kilkanaście sztuk i na każdym jedynie logo NEC i rzędy kolorowych lampek nad głową. Chodziło się między tymi bateriami jak korytarzami. Z każdej baterii wychodziły czarne falowody o przekroju ramienia i przed sufit i całą wieżę biegły każdy do swojej anteny na szczycie. Na ścianach filtry i uzdatniacze powietrza, pompy tłoczyły je do falowodów. Wszystko to sterylne, błyszczące, pachnące nowością, szumiało, świeciło małymi lampkami (wtedy nawet Japończycy nie znali diod świecących) było przyjemnie ciepłe i bardzo cenne, kupione za gierkowe pożyczki. Matka płakała, ja nie wiem kiedy zmęczony emocjami poszedłem spać – wspomina.

Wiedziałem, że tej nocy zmienił się świat

– Rano wstałem na Teleranek i nie było dla mnie jakimś wielkim zaskoczeniem, że go nie było, wiedziałem, że tej nocy zmienił się świat i nic już nie będzie takie samo. Do matki przyszli młodzi żołnierze czy nie ma jakichś opatrunków, przygotowała, co miała, w domowej apteczce jest tego zawsze mniej, niż by oczekiwało dwudziestu żołnierzy. Dumny i ciekawy poszedłem zanieść te opatrunki, to było moje pierwsze wyjście z mieszkania, rekonesans po gorącej nocy, wyjście na „mój teren” który w nocy zajęli „obcy”. Na parterze było pomieszczenie rezerwowe (tak się nazywało), było tam wszystko, złożone jakieś niepotrzebne graty, jakieś stoły warsztatowe, tablice z narzędziami, stosy wielkich skrzyń drewnianych po dostarczonych urządzeniach. Już wiem, że nocny rumor był spowodowany opróżnianiem tego pomieszczenia z gratów. Teraz od ściany do ściany było zastawione kanadyjkami – żołnierskimi łóżkami, tak ciasno, że do tych łóżek można było się dostać tylko od szczytu w nogach. Myślę „znaczy, zostają”. Już wiem, że dla mnie, trzynastolatka, zaczyna się przygoda życia. Na kilku łóżkach siedzą żołnierze, mają zakrwawione dłonie, przez całą noc w zmarzniętej ziemi wykopali saperkami cztery szczeliny przeciwlotnicze. Daję im opatrunki od matki, są wdzięczni, ale i tak wyrzucają mnie z mojej ciemni fotograficznej, którą ojciec urządził na drugi piętrze w małym pomieszczeniu przy kwasowni, zamienili ją na magazyn broni i amunicji. Było to dotkliwsze niż brak Teleranka – opowiada pan Robert.

Pijany oficer groził bronią mojej matce

– Wojsko zostało na wieży ponad rok. Początkowo służba zasadnicza młode chłopaki całej Polski, z którymi się dogadywałem, później rezerwiści, często z okolicy, z którymi zaczęły się problemy. To jak pijany oficer groził bronią mojej matce, jak ukradli ropę z bunkra, ale też jak pomogli mi uratować wielką bardzo drogą japońską antenę, którą niechcący podpaliłem, to już są historie na inną opowieść – kończy swoją relację mieszkaniec naszego terenu.

 

Stan wojenny w Polsce

Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku. Stan wojenny wprowadzono na mocy podjętej niejednomyślnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, a faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych. Został on poparty przez Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku (Źródło: Wikipedia).

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest
Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Nieźle się obłowiły. Kradzież uwieczniły kamery

0
Nieźle się obłowiły. Kradzież uwieczniły kamery monitoringu jednego z mławskich sklepów. Widoczne na zdjęciu dwie kobiety, ukradły towar za ponad 1300 zł. Ich celem...

Jak wybrać idealne kosze na śmieci na zewnątrz? [SPONSOROWANY]

0
Dobór odpowiednich koszy na śmieci do przestrzeni zewnętrznej to decyzja, która może znacząco wpłynąć na estetykę i funkcjonalność otoczenia. Wybór ten jest istotny zarówno...

Oczko Głowackiego, szóstka GKS-u. Derby dla Wieczfnianki

2
Dobiegły końca jesienne zmagania w piłkarskiej okręgówce i A-klasie. Na pierwszym z wymienionych szczebli najwyżej finiszowała Konopianka. Pierwsza runda pod wodzą Łukasza Kozłowskiego przyniosła...

Termin blokady ulicy Płockiej przesunięty

1
Termin blokady ulicy Płockiej przesunięty. Zimowa aura przeszkodziła drogowcom w układaniu warstwy ścieralnej na ul. Płockiej w Mławie. Za naszym pośrednictwem informują o przełożeniu...
  • Parterowy dom o pow. 90 m2, okolice Mławy
    Parterowy dom o pow. 90 m2, okolice Mławy
    Cena: 286 000 zł  / Miejscowość: Kuklin  / Kategoria:
  • Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Gospodarstwo rolne 3,0272 ha - Ferma drobiu
    Cena: 3 800 000 zł  / Miejscowość: Żuromin  / Kategoria:
  • Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Mieszkanie 55m2 I 3 pokoje I 2 piętro I ul. Tuwima
    Cena: 325 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:

Oni wystąpią na Rockowaniach

0
Znamy finalistów XX Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Młodzieżowej Rockowania. BEZPRESJA, DAMNED SOULS, DON'T TOUCH, RED LUST, RESZTA POKOLENIA, STONDWAVE, THE COLD SET, WHITE HAG, ZESPÓŁ...

Katastrofa w Mławie. Czynności prokuratury i policji po śmierci 2 braci

3
Mławska prokuratura i policja w dalszym ciągu prowadzi czynności w sprawie katastrofy budowlanej na terenie dawnej zajezdni autobusów w Mławie. Przypomnijmy. W wyniku zawalenia...

Redakcja portalu Nasza Mława składa kondolencje rodzinie ofiar

1
Redakcja portalu Nasza Mława składa kondolencje rodzinie ofiar katastrofy budowlanej w dawnej zajezdni PKS w Mławie w środę 20 listopada.   Wiadomo już, że w...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Jaka będzie pogoda? Nadchodzi zima

0
Zimowa aura zaskoczyła w środę 20 listopada wielu z nas, a szczególnie drogowców. Jaka będzie pogoda na Mazowszu w najbliższe dni?  Jaka będzie pogoda? Nadchodzi...

Złota Husaria na mistrzostwach Polski. Niebieski pas mistrza

5
Uniwersytecka Hala w Poznaniu była areną tegorocznych mistrzostw Polski w brazylijskim jiu-jitsu. Czempionat okazał się niezwykle udany dla wojowników mławskiej Husarii. Dwóch z nich...

Rolnictwo na wyciągnięcie ręki – internetowe zakupy części zamiennych [SPONSOROWANY]

0
Współczesne rolnictwo wymaga nie tylko ciężkiej pracy, ale także dostępu do niezawodnych maszyn i narzędzi. Utrzymanie sprzętu w doskonałym stanie technicznym jest kluczowe dla...
miejsce katastrofy

Z OSTATNIEJ CHWILI. Katastrofa budowlana na zajezdni PKS. 3 osoby pod gruzami. Wezwano 3...

22
Z OSTATNIEJ CHWILI. Katastrofa budowlana na zajezdni PKS. 3 osoby pod gruzami. Wezwano 3 śmigłowce ratownictwa medycznego. Na miejscu jest 9 zastępów straży pożarnej....
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx