W piątek, 16 marca w Ciechanowie przedstawiciele powiatów mławskiego, ciechanowskiego, płońskiego, pułtuskiego i żuromińskiego podpisali umowy na dofinansowania szkół zawodowych. Nasz reprezentowali starosta Włodzimierz Wojnarowski i wicestarosta Barbara Gutowska.
Pieniądze – około milion złotych dla każdego z mławskich zespołów szkół – mają zostać przeznaczone na „staże, praktyki zawodowe, szkolenia dla uczniów, wyposażenie szkół, doradztwo edukacyjno-zawodowe oraz rozwój współpracy z rynkiem pracy, opracowanie i wdrożenie programów innowacji pedagogicznej, wsparcie rozwoju nauczycieli zawodu i instruktorów praktycznej nauki zawodu”. To założenia projektu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” realizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy udziale Agencji Rozwoju Mazowsza.
– Szkolnictwo zawodowe po latach zapaści odbudowuje się. Na Mazowszu ma nie tylko już coraz lepsze wyniki, ale też swoje własne, inteligentne specjalizacje. Są takie wyraźne obszary, które specjalizują się w konkretnej branży, np. w okolicach Mławy mamy elektronikę na bazie LG, ale mamy też branżę mechaniczną na bazie przedsiębiorstw takich jak np. Intercars. Olbrzymia część szkolnictwa zawodowego rozwija się wraz z branżą gastronomiczną – to są kelnerzy, ale także technika kształcące technologów żywności – mówi Artur Andrysiak, członek zarządu ARM.
Marszałek Adam Struzik zwraca też uwagę na to, że dużym wyzwaniem dla szkół zawodowych są nowe technologie.
– Mamy w naszym regionie cały obszar innowacji, związanych z zawodami przyszłości, m.in. obsługa dronów, programowanie, robotyka oraz branża chemiczna. Musimy jednak pamiętać, że szkoły zawodowe potrzebują wsparcia zarówno ze strony samorządów, jak i przedsiębiorców. Tylko takie połączenie da szansę na efekt, jakim jest właśnie rozwój szkolnictwa zawodowego.
Dla każdej ze szkół ma zostać opracowany i wdrożony program innowacji pedagogicznej. Uatrakcyjni on zajęcia i wzbogaci obecne procesy nauczania o nowe, nieszablonowe działania, dzięki którym uczestnicy poszerzą wiedzę i umiejętności. Z kolei działania te przełożą się na zwiększenie szans absolwentów tych szkół na rynku pracy.
W ramach wdrażania innowacji pedagogicznych, szkoły będą oferować nowe kierunki kształcenia. Planowana jest również modernizacja tych już istniejących. W pracowniach zawodowych pojawi się nowy sprzęt. Oprócz tego na Mazowszu przeszkolonych zostanie 1040 nauczycieli zawodu i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Przeprowadzone zostaną również zajęcia dla ponad 10 tys. uczniów. Wartość projektu to ok. 120 mln zł.
Dobre działanie, przyda się wykwalifikowana kadra zawodowa.