Nie wszyscy działkowcy podporządkowali się nowemu prawu dotyczącemu spalania np. liści. Posypały się mandaty.
Liście już opadły, ich sprzątanie w większości już zakończono. W tym roku weszło w życie nowe prawo, regulujące m.in. zasady pozbywania się liści. Nie wolno było ich palić nawet w ogrodach działkowych. Było to zaskoczeniem dla działkowiczów. Szczególnie że sprawdzaniem, czy respektują nowe prawo, zajęła się straż miejska.
Mandaty i pouczenia dla działkowców
Uzyskaliśmy w tej sprawie informacje z ratusza.
– W październiku strażnicy miejscy na podstawie art. 191 ustawy o odpadach, za spalanie odpadów pochodzenia roślinnego, na terenie ogrodów działkowych dwie osoby ukarali mandatami karnymi – 100 zł każdy mandat, ponadto za to wykroczenie cztery osoby zostały pouczone. Nie kierowano wniosków o ukaranie do sądu – informuje portal Nasza Mława Szymon Zejer Zastępca Burmistrza Miasta Mława.
Sprawa z dmuchawami
Inaczej ma się sprawa z dmuchawami. Sejmik mazowiecki co prawda uchwalił zakaz ich używania, lecz dał też czas na podjęcie tzw. działań naprawczych. Chodzi tu o czas na wprowadzenie innych rozwiązań technologicznych, które nie wpływałyby tak negatywnie, jak np. dmuchawy, na środowisko. Wyjaśnia to zastępca burmistrza.
– Straż Miejska nie podejmowała interwencji ani też nie stosowała sankcji karnych wobec osób używających dmuchaw, ponieważ nie ma przepisów upoważniających strażników do karania osób za wykonywanie takich czynności. W dniu 8 września 2020 r. Sejmik Samorządu Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu. W uchwale określono w załączniku nr 5 informacje do podjęcia odpowiednich działań, tak aby okresy, w których poziomy dopuszczalne oraz pułap stężenia ekspozycji nie są dotrzymane, były jak najkrótsze, jak również mających na celu osiągnięcie poziomów docelowych w określonym czasie za pomocą ekonomicznie uzasadnionych działań technicznych i technologicznych. W załączniku nr 5 do w/w uchwały określono działania naprawcze polegające na wyeliminowaniu dmuchaw do liści – termin realizacji wprowadzenia działań naprawczych rozpoczyna się z dniem 01.01.2021 r., a osiągnięcie efektu realizacji działania naprawczego wyznaczony jest na dzień 31.12.2021 r. W uchwale zobowiązano organy samorządowe do monitorowania realizacji programu. Co wiąże się z przekazywaniem sprawozdań z działań krótkoterminowych (zał. 7) oraz działań naprawczych (zał. 5) do uchwały Zarządowi Województwa Mazowieckiego. W celu umożliwienia realizacji Programu zobowiązano rady gminy i rady powiatu do wydania aktów prawa miejscowego – stwierdza Szymon Zejer.
Zlikwidować autobusy wożą głównie powietrze można chodzić pieszo . lepiej można wprowadzić tramwaje konne
Do tego idzie.
Najlepiej starego dziadka ukarać mandatem bo zagrabił sobie listki i je spalił w bezpieczny sposób. Ale już żadne służby nie zinteresują się gnojami co chodzą nocami po działkach i je śmiecą, dewastują, okradają i wybijają szyby w domkach…