Hotele ruszają od 8 maja, a Lasy Państwowe już od 1 maja dają możliwość legalnego noclegu. To w… lesie.
Oznacza to, że miłośnicy natury mogą legalnie spać w lasach. W nadleśnictwach wyznaczono tereny, gdzie dopuszczalna jest taka forma wypoczynku. W programie udostępniania lasów pod nazwą „zanocuj w lesie” podstawową zasadą programu jest „leave no trace”, czyli nie zostawiaj po sobie śladów.
A teraz szczegółowo, co się zmienia:
Program „Zanocuj w lesie” jest skierowany do osób, które identyfikują się z takimi aktywnościami jak surwiwal i bushcraft. Wszystkie nadleśnictwa wyznaczą na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Nie będzie tam żadnej dodatkowej infrastruktury! Sam las.
Formalnie więc od 1 maja w Polsce w każdym nadleśnictwie takie miejsce powinno funkcjonować.
Wszelkie informacje o lokalizacji obszarów będą wprowadzone do Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw. Nie będzie żadnych oznaczeń w terenie – tablic, płotków, ogrodzeń, itp.
Nie trzeba już zgłaszać pobytu pod warunkiem, że jednym miejscu nocuje maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu.
Trzeba obowiązkowo zgłaszać na adres danego nadleśnictwa pobyt jeśli z noclegu korzysta grupa powyżej 9 osób i/lub powyżej 2 nocy.
Zgłoszenie musi wpłynąć nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem.
Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Bez formalnej zgody nie można korzystać z obszaru.
Obszary na terenach LKP (dotychczasowe obszary pilotażowe):
Wszystkie zostają utrzymane.
Przez rok – od 14.04.2021 r. do 14.04.2022 r. – można używać na nich kuchenek gazowych. Można z kuchenek korzystać wyłącznie zgodnie z warunkami opisanymi w regulaminie. Wciąż jest zakaz palenia ognisk poza miejscami do tego wyznaczonymi.
Bez zmian pozostają:
Zakaz zbierania drewna
Zakaz palenia ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi!
Pozostałe wynikające z ustawy o lasach w tym zakaz wjazdu do lasu pojazdami, takimi jak kampery.
Jak informuje nadleśnictwo Dwukoły:
Wyznaczone miejsca zapewniają pełen wachlarz atrakcji dla osób odwiedzających obiekty, które łączą walory krajobrazowo-przyrodnicze Wzniesień Mławskich, Zalewu Ruda, Doliny Wkry i Mławki oraz historię regionu tj. schrony bojowe i okopy, cmentarze żołnierzy i ofiar z okresu I i II wojny światowej. Zapewniają możliwość przebywania na terenie lasów mieszanych, jak i typowo iglastych.
Wytypowano następujące obszary:
- Leśnictwo Białuty
Wyznaczono teren o powierzchni 547,30 ha, oddalony około 4,5 km na zachód od trasy szybkiego ruchu E7 oraz około 6,5 km na północny-wschód od miejscowości Iłowo-Osada. Brak miejsca do palenia ogniska. Miejsce postoju pojazdów znajduje się na terenie wyznaczonego obszaru.
W terenie wyznaczają go słupki oddziałowe o numerach 35, 28, 36, 39, 44, 47.
- Leśnictwo KrajewoWyznaczono teren o powierzchni 328,34 ha, położony w obszarze administracyjnym miasta Mława w bezpośrednim sąsiedztwie trasy szybkiego ruchu E7. Brak miejsca do palenia ogniska. Miejsca postoju pojazdów znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie wyznaczonego obszaru: przy szkółce leśnej w Krajewie oraz przy Alei Marszałkowskiej.
W terenie wyznaczają go słupki oddziałowe o numerach 72, 70, 75, 74, 79, 83, 87, 89, 86, 82.
- Leśnictwo Iłowo
Wyznaczono teren o powierzchni 323,85 ha, pomiędzy drogą wojewódzką, Zalewem Ruda a osadą Iłowo. Brak miejsca do palenia ogniska. Miejsce postoju pojazdów znajduje się przy cmentarzu żołnierzy niemieckich na Mławce, przy siedzibie Nadleśnictwa Dwukoły oraz przy zbiorniku wodnym – Zalew Ruda.
W terenie wyznaczają go słupki oddziałowe o numerach 147, 146, 161, 160, 159, 173, 173B, 173C, 175, 164.
- Leśnictwo Łomia
Wyznaczono teren o powierzchni 82,44 ha oddalony około 2,5 km na północny-zachód od miasta Mława, w bezpośrednim sąsiedztwie Zalewu Ruda.
Brak miejsca do palenia ogniska.
Miejsce postoju pojazdów znajduje się przy zbiorniku wodnym – Zalew Ruda.
W terenie wyznaczają go słupki oddziałowe o numerach 225, 224, 226, 227.
- Leśnictwo Łomia
Wyznaczono teren o pow. 71,56 ha oddalony około 4 km na zachód od miasta Mława, około 2 km na południowy – zachód od Zalewu Ruda, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Mławki.
Brak miejsca do palenia ogniska.
Miejsca postoju pojazdów znajdują się przy zbiorniku wodnym – Zalew Ruda oraz przy drodze gminnej z Turzy Małej do Lewiczyna.
W terenie wyznaczają go słupki oddziałowe o numerach 242, 241, 243.
- Leśnictwo Bieżany
Wyznaczono teren o pow. 374,82 ha oddalony około 3 km na wschód od miejscowości Radzanów. Przewidziane miejsce do palenia ogniska o następujących współrzędnych: szerokość geograficzna 52°56’54,2’’N, długość geograficzna 20°08’54,2’’E (teren po miejscu wydobycia żwiru).
Miejsce postoju pojazdów znajduje się w zachodniej części wyznaczonego obszaru, przy drodze powiatowej o nr 3014W/1.
W terenie wyznaczają go słupki oddziałowe o numerach 324, 322, 330, 338, 342, 344, 341, 334.
Łączna powierzchnia obszaru zgłaszanego przez Nadleśnictwo Dwukoły do Programu „Zanocuj w lesie” to 1 782,31 ha.
Jak informuje Nadleśnictwo Ciechanów mazowieckie Lasy Państwowe mogą powitać pasjonatów bushcraftu i surwiwalu w ramach programu, który daje możliwość obcowania z naturą zarówno doświadczonym wędrowcom jak i osobom, które dopiero zamierzają zacząć spędzać czas w lesie nie tylko za dnia, ale też w nocy
Na terenie Nadleśnictwa Ciechanów wybrano dwa miejsca, gdzie bezpiecznie i legalnie będzie można rozbić namiot i przenocować
W leśnictwach Gołoty oraz Dunaj wyznaczone zostały najatrakcyjniejsze obszary znajdujące się w pobliżu rzek, dające możliwość obozowania w urokliwym i dogodnym zarazem miejscu.
W celu uzyskania dokładnej lokalizacji wejdź TUTAJ. Znajdziesz tam informacje na temat miejsc, w których możesz zanocować w całej Polsce
Wszystkie informacje podane zostały na stronie internetowej TUTAJ-