Mławski ratusz rozpoczął sprawdzanie wniosków pod względem formalno-prawnym, merytorycznym i finansowym. Zgodnie z harmonogramem budżetu obywatelskiego weryfikacja projektów potrwa do 22 czerwca.
– Weryfikowane jest między innymi czy proponowane zadanie jest zgodne z dokumentami dotyczącymi planowania przestrzennego, czy nieruchomość na której ma być realizowane proponowane zadanie stanowi własność Miasta Mława, czy nie jest przeznaczona na inny cel, czy realizacja proponowanego zadania stanowi przeszkodę w realizacji innych zadań realizowanych lub planowanych do realizacji przez Miasto, czy projekt jest ogólnie dostępny dla wszystkich mieszkańców – informują urzędnicy.
Przy analizie kosztorysu weryfikowane jest właściwe oszacowanie kosztów, czy projekt będzie generował na przyszłe lata koszty związane z utrzymaniem, konserwacją itp. i czy nie są one niewspółmiernie wysokie w stosunku do jego efektywności. Wnioskodawcom zostanie przekazana informacja dotycząca konieczności ewentualnego uzupełnienia braków w złożonych projektach.
W poniedziałek, 25 czerwca ogłoszona zostanie lista propozycji projektów zakwalifikowanych do Mławskiego Budżetu Obywatelskiego na stronie www.mlawa.pl.
Złożone wnioski:
1. Lodowisko całoroczne – sztuczne i bezkosztowe na terenie MOSiR w Mławie
Projekt zakłada budowę sztucznego lodowiska na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. Kopernika 38. Koszty przewidują: zakup płyty lodowiska, bandy lodowiska, podłoże wraz z aparaturą.
Szacunkowy koszt realizacji – 300 000 zł
2. Park solankowy „KOMORA”, ul. Dworcowa (działka 1576/95)
Projekt przewiduje początkowo wykarczowanie samosiewów, drzew, krzewów, usunięcie zanieczyszczeń. Wytyczenie alejek spacerowych o nawierzchni ulepszonej, lokalizację ławek parkowych i oświetlenia. W centralnej części parku zlokalizowana zostanie scena, mały zbiornik retencyjny z funkcją edukacyjną oraz niewielka fontanna. Projekt przewiduje pozostawienie wiekowego drzewostanu.
Szacunkowy koszt realizacji – 300 000 zł
3. Mława – miasto z twarzą
Projekt obejmuje wykonanie na ścianach pięciu budynków z zasobu komunalnego miasta murali – portretów ważnych osób związanych z Mławą i regionem, które wpływały na kształt dziejów, kultury i nauki w Polsce i na świecie (Tadeusza Wacława Korzybskiego, Józefa Longina Ostaszewskiego, legendarna Muława, Wilhelma Lawicz – Liszki, Tekli Bądarzewskiej – Baranowskiej, Józefa Opatoszu).
Szacunkowy koszt realizacji – 45 000 zł
4. Całoroczna Mławska Grota/Jaskinia Solankowa na terenie MOSiR w Mławie
Projekt zakłada budowę całorocznej groty/jaskini solankowej, której przeznaczeniem jest pomoc w dolegliwościach dróg oddechowych, dermatologicznych i innych. Grota solna to wyłożona bryłami soli, wyposażona w naturalne oświetlenie (lampy solne), światło żarowe drewniana konstrukcja w skład której wchodzą: bryły solne, płycina rzeźbiona, instalacja elektryczna, nagłośnienie, sufit gipsowy o jaskiniowych kształtach, lampy solne, leżaki, tężnia solankowa, granulat solny na podłogę, generator jodowo – solankowy.
Szacunkowy koszt realizacji – 300 000 zł
5. Psie zakątki
Przedmiotem projektu jest utworzenie na terenie miasta czterech stref przeznaczonych dla mławskich psów, w których będą mogły spędzić czas podczas codziennych spacerów z opiekunem, w tym w szczególności załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Na terenie stref ustawione zostaną elementy małej architektury ułatwiającej zadbanie o czystość. Teren stref powinien być ogrodzony przy użyciu niskich ażurowych ogrodzeń oraz wyposażony w ławki.
Szacunkowy koszt realizacji – 140 000 zł
6. Czujniki zanieczyszczenia powietrza przy każdej szkole i nie tylko
Projekt zakłada zakup elementów systemu monitorującego jakość powietrza w Mławie. Polega na zamontowaniu na budynkach szkół, miejskim ratuszu i pozostałych budynkach jednostek organizacyjnych miasta 14 czujników wraz z aplikacją oraz zakup 2 mobilnych czujników. Urządzenia będą informować o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, a także stężeniu pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Dodatkowo każdy mieszkaniec będzie miał możliwość sprawdzenia tych danych w aplikacji w telefonie.
Szacunkowy koszt realizacji – 50 000 zł.
Lodowisko jest sensowne, jeśli rzeczywiście ma być tak jak opisane. Tylko czy ta kwota wystarczy..hm.. Mural..? jeden jest.. eh.. i rzeczywiście można coś takiego zrobić tańszym kosztem, szkoda kasy na to. Jestem za lodowiskiem, które przyciągnie młodzież, dzieci a i dorośli się skuszą i przypomną sobie młodzieńcze lata:)
Oczywiście że lodowisko, posłuży ono całym rodzinom. Czekaliśmy już i tak bardzo długo ,czujniki dobry pomysł ale nie rozwiążą problemu smogu bo nie chce mi się wierzyć że ktoś kto do tej pory palił byle czym raptem przestanie bo czujnik pokaże duże zanieczyszczenie ,ten problem trzeba rozwiązać inaczej bo same czujniki nie wystarczą,
A kto stoi za budowa lodowiska?
Ktos moze wie?
Mysle ze pan rakowski jest pomyslodawca
Uuu yea! Lodowisko! Ale super!
A może by tak pociągnąć szlak lodowy z lg do centrum, ludzie mieliby niezła rozgrzewkę przed praca. A jak wiadomo w zdrowym ciele zdrowy duch!
Kolego Chada, ale po co wydawać pieniądze na takie coś, przecież zimą mamy takie atrakcje za darmo, bo przecież ulice nie są odśnieżane (dzięki ci czcigodny złotousty). Wystarczy wtedy założyć łyżwy i z miasta do LG można dojechać w parę minut. A jeżeli już mówimy o łatwiejszym połączeniu większości mieszkańców z jedyną firmą w mieście (dzięki ci czcigodny złotousty, że jest tylko jedna fabryka) to może by tak wyciąg krzesełkowy?? Wyciąg by startował spod ratusza a kończyłby swój bieg przy taśmie w LG. Wtedy nasz złotousty zobaczyłby ile ludzi jest wykorzystywanych w LG za marną najniższą krajową i może zmieniłby zdanie, że jedyne LG nie zbawi naszego lokalnego rynku pracy… Potrzebna jest konkurencja. Ale co może o tym wiedzieć wuefista.
Czcigodny MIR K.O. czas zgłaszania propozycji do budżetu już minał. szkoda, bo twój wyciąg krzesełkowy, miałby pewnie szansę. Ale w życiu tak jest, ze trzeba czasami coś zrobić (np. zgłosić projekt), a nie tylko siedzieć na czterech literach przed monitorem i wylewać żale. Albo jesteś bezrobotny, albo pracujesz w starostwie, bo ci z ratusza tak by nie najeżdżali na burmistrza. PSL rządzi! MIR K.O. na prezydenta!
tylko lodowisko!
tyle wszyscy czekamy na lodowisko w mlawie, ciagle czytam jak ludzie narzekaja ze trzeba jezdzic do Ciechanowa albo Dzialdowa.. w koncu jest szansa..
Ratujmy nasze dzieciaki przed kilogramami!!! Lodowisko to dla nich jedyna forma ruchu zimą! Świetny pomysł!!! Moje dzieci marzą o tym… Co zima jeździmy do Działdowa niestety…
Widziałaś kiedyś lodowisko za 300 tysięcy bez dużych kosztów bieżących? Obsługa, monitoring, prąd,wypożyczalnia łyżew, itd. Myślę, że pomysłodawca rzucił taki pomysł bez podsumowania faktycznych wydatków
Jedyne sensowne pomysły to czujniki powietrza (przyjdzie zima to w końcu będziemy mogli się dowiedzieć, jak wielki jest u nas smog). Takie czujniki działają w wielu polskich miastach, jak to działa, można sprawdzić wyszukując Airly. Na zdrowiu nie można oszczędzać i trochę przykre, że Ratusz nie podjął w tym kierunku żadnych działań (mających na celu informowanie mieszkańców o zagrożeniach).
Drugim dobrym pomysłem jest lodowisko, to śmieszne, że dotąd musieliśmy jeździć do Strzegowa czy Ciechanowa żeby się poruszać. Choć osobiście zastanawiam się nad sensem całorocznego działania takiego obiektu, ale skoro ma być, to może niech faktycznie działa cały rok. I zarabia na siebie.
Cieszy, że w tym roku jest para sensownych pomysłów, pominę milczeniem solanki.
Czujniki powinien sfinansować pan [wymoderowano] bo to on nas najbardziej truje [wymoderowano] ze swoich kurników
Zgadzam się w 100%!!! Bardziej szkodzi ludziom i środowisku niż wszystkie smogi w kilku powiatach..
Nie ma co się zastanawiać, tylko budować solanki, co roku przynajmniej po dwie tężnie. Za 10 lat każde osiedle bedzie mieć swoją solankową grotę, jamę a może nawet norę.
Dla mnie czujniki są najlepsze. Co tu dużo mówić może w końcu ludzie się opamiętają jak będą wiedzieli, że jest prowadzony monitoring zanieczyszczeń. Dodatkowo wiedza, że danego dnia normy zostały kilka razy przekroczone przyda się np. matkom w podjęciu decyzji o spacerze z dziećmi. Jakieś działania będą musiały być podjęte, czy to przez władze czy samych mieszkańców. Możemy edukować, zalesiać miasto, sami siebie kontrolować a w kolejnym roku może trzeba będzie zakupić oczyszczacze powietrza do szkół. ratujmy swoje zdrowie. Ratujmy dzieci !
Och, jakież apele i frazesy.
Taaak ludzie się opamiętają, akurat.
Jak masz liczyć na kogoś to licz na siebie.
Matka. wychodząc z dzieckiem na spacer będzie sprawdzała w aplikacji jakość powietrza we wszystkich punktach Mławy – wierzysz w to? Ponadto czujniki to może się i zmieszczą w tym koszcie, ale bez aplikacji.
A może murala zamontować światła w alejach przy wyjeździe z Kauflanda. To jest bardziej potrzebne.
A zgłosiłeś ten pomysł Andrzeju?
Ja bym był za projektem nad zalewem. Tam trzeba coś zrobić.
to trzeba było złożyć projekt
Czujniki?? A co dadzą czujniki prócz tego że poinformują że powietrze jest zanieczyszczone?? Nic
i tu się zgadzam
Tzn. mamy nauczyć się żyć w smogu, ot rozumowanie.
Czujniki nie zlikwidują smogu.
Może jednak uzmysłowią mieszkańcom wagę problemu!
tylko czemu z budżetu obywatelskiego? może miasto zawnioskuje o dotacje do BOŚu?!?!?!
A może jakiś większy plac zabaw dla dzieci na terenie szkoły podstawowej nr 4 .Jest tam duŻy teren można coś zrobić dla dzieci
Jeśli faktycznie stawiamy na rozwój miasta, to powinniśmy postawić na czyste powietrze. Czujniki powietrza przy szkołach to super pomysł. Dbajmy o nasz dzieci.
Tak, im więcej czujników, tym mniej smogu – ot rozumowanie godne XXI wieku 😀
Są dwa świetne projekty – murale i czujniki zanieczyszczenia. I oba można zrealizować z jednego budżetu. Ludzie zmobilizujmy się, zachęćmy znajomych, bo jak nie, to solankowe [wymoderowano] znów będą koczować pod kościołami i wyciągać głosy od wszystkich. I że księża na to pozwalają?
No to to pewnie 2 projekty popierane przez ciebie Misiu, wyszły z ratusza, miasto czujniki zanieczyszczeń samo powinno zainstalować (przecież to i tak z naszych pieniędzy), skoro jest tak źle, bez oglądania się na budżet obywatelski, który non stop wynosi zaledwie 300 tys., czyli z roku na rok jest niższy (dewaluacja).
Murale i pieski zostawiam bez komentarza.
Solanki? – to nie jest dobry pomysł, dwie tężnie solankowe to chyba wystarczająca ilość na tak małe miasto, bo co z ludźmi chorymi na nadczynność tarczycy? a to schorzenie przy takim „zasoleniu” może się ujawnić u wielu jeszcze innych osób.
Jedyny sensowny projekt to lodowisko, tyle, że obawiam się kosztów, nie chce mi się wierzyć, że zmieści się w 300tys.zł., ale tu miasto mogłoby dołożyć kasę, przecież tu chodzi o ruch, o zdrowie, o odciągnięcie dzieci od internetu i telefonów, o wyciągnięcie ich z domu.
Jestem za mławianką tzn. za lodowiskiem 😉
Poperiam @mławianke
tylko lodowisko! 🙂
jeśli lodowisko zmieści się w tej cenie to dlaczego nie. Wiele osób by z niego korzystało, chętnie dowiem się czegoś więcej, na jakiej zasadzie miałoby to działać, co znaczy, że bezkosztowe itd. Murale tez mi się podobają, czujniki dobry pomysł. Reszta, no cóż… każdy może zgłosić projekt
Grota solankowa??? serio? czyżby autorzy tężni się uaktywnili znowu? Może jakaś zrzuta na ich wyjazd do Ciechocinka? Na dłuuuuuższy turnus.
Dokladnie, ile [wymoderowano] mozna? Co roku beda wnioskowac o teznie solankowe? wtf?
a może w końcu wpadnie ktoś na pomysł aby zrobić jakiś projekt nad zalewem, np. plac zabaw albo nowy pomost
Miki – tym kimś możesz być Ty. Przecież każdy może zgłosić projekt. Żeby było jasne – Piszę bez żadnych złośliwości. A co do pomysłów to mural jest ok. Przykładem może być mural w Legionowie – mistrzostwo świata jak dla mnie. No i całoroczne lodowisko. Pytanie tylko , o co chodzi z tym bezkosztowym ? Bo jeśli nie ma żadnych kruczków to pomysł świetny.
To byłby dobry pomysł ale niestety na zalewem nikt nie mieszka a w Mławie, przynajmniej co niektórzy zaczęli już właśnie kampanię wyborczą. To smutne! Wszystkim mieszkańcom Mławy warto zadedykować troszkę zapominany już utwór „keszitsen kepet onmagarol”. Warto posłuchać!!!
Mława – miasto z twarzą. Moim zdaniem kapitalny pomysł. Uatrakcyjniłoby to bardzo miasto. Ludzie dowiedzieliby się czegoś o ważnych postaciach związanych z Mława. Ten pomysł ma mój głos. Potrzeba tylko ludzi, którzy świetnie coś by takiego wykonali. Od razu zainstalować kamerę na te murale żeby jakiś przygłup nie wypisywał dziwnych haseł, albo jakiś obraźliwych treści – wtedy będzie miało to sens. Miasto jest szare, a taka inicjatywa trochę by podkoloryzowała Mławę. Przykład fajnego muralu – http://miejscawewroclawiu.pl/w-okolicach-mostu-grunwaldzkiego-powstal-nowy-mural-miejsca-we-wroclawiu/
Równie dobrze można to zrobić za (praktycznie) darmo (ponosząc koszt farb) i oddać malowanie muralu w ręce naszych lokalnych artystów i artystek. Już mamy jeden taki mural w ramach kampanii „Nawidzę” przy ul. Powstańców Styczniowych. Jest piękny, do dziś można go podziwiać.
autorzy projektu murala i twórcy głównych jego zarysów na ścianie to artyści (jeśli dobrze kojarzę) z Warszawy, Adam Walas i Anna Kozbiel
Psie zakątki – komu to potrzebne? Akurat właściciele psów będą korzystać z tej psiej architektury – bezsens.
Park solankowy „KOMORA”, ul. Dworcowa – czy na Wólce przypadkiem nie jest realizowany już jeden park? O co tu chodzi? Park przy parku?
Właśnie,ze potrzebne. Pies tez musi się wybiegać Nie tylko na smyczy a wszędzie zakazy nakazy bo dzieci bo coś. Nie każdy ma ogródek żeby pies mógł pobiegać.
Dlatego pies nie powienien być brany do bloku.
Do lasu na spacer jak się podwórka nie ma
Dokładnie, już lepiej za te pieniądze dać każdemu po torebce na odchody. Bo psiarze nie szanują dobra wspólnego i śmiecą na trawnikach i chodnikach (sic!).
tylko nie te solanki na Dworcowej… znowu Magnus będzie latał po całej Mławie zbierając podpisy