To hasło nowej informacyjnej kampanii, której celem jest dotarcie do osób, które mogą potrzebować (bezpłatnego) zaświadczenia o tym, że są ofiarami przemocy w rodzinie. Adresatami kampanii są więc także pracownicy ochrony zdrowia. To oni powinni udzielać informacji, o możliwości wydania takiego dokumentu.
Ma on duże znaczenie w kontekście pomocy ofiarom przemocy. Powszechnie utarło się, że materiał dowodowy może stanowić jedynie obdukcja lekarska – a to nie prawda. Dowodem może być również wspomniane zaświadczenie, które w przeciwieństwie do obdukcji jest bezpłatne. To ogromne ułatwienie dla osób doświadczających przemocy w rodzinie.
Zaświadczenie zobowiązany jest wydać każdy lekarz, do którego pokrzywdzony się zgłosi (bezpośrednio po akcie przemocy).
W ramach kampanii we wszystkich placówkach ochrony zdrowia na terenie powiatu umieszczone zostaną specjalne plakaty. Warto też mówić ofiarom przemocy, że mogą i powinny wykorzystać tego typu szansę na udowodnienie winy sprawcy.
Włodzimierz Wojnarowski, starosta mławski i powiatowy pełnomocnik ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie skierowali do lekarzy specjalne pismo, w którym proszą o wdrażanie procedury „Niebieskiej Karty” i o wydawanie wspomnianych zaświadczeń.
Kampania realizowana jest m.in. w ramach Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
lekarz jak nie zobaczy pełnej koperty to od razu mówi „proszę przyjść jutro” przykładem jest zdarzenie które miało miejsce kilka miesięcy wstecz w Polsce jak pacjent upadł przed drzwiami przychodni i zmarł a lekarz nawet nie szedł do niego by mu pomóc- po nagłośnieniu przez media tłumaczył się banalnie że był „na czczo” i dla tego nie mógł zejść !!