W tym roku w naszych okolicach grzybów było niewiele. Nic dziwnego, że czytelnik „Naszej Mławy” chciał się pochwalić swoim odkryciem.
- R E K L A M A -
Na taką łąkę trafił kilka kilometrów od Mławy. Jak mówi, na zdjęciach nie widać najmniejszych okazów, które dopiero urosną. Jest ich tam podobno bardzo dużo. Część kani, które zebrał, usmażył w panierce, a resztę zamarynował.
Kania czubajka należy do gatunku pieczarkowatych. Rośnie na brzegach lasów liściastych i iglastych, na polanach leśnych i zrębach, na łąkach, w parkach oraz na poboczach szos. Jest ceniona ze względu na swoje walory smakowe.
Dla niedoświadczonych grzybiarzy – uwaga, żeby jej nie pomylić z muchomorem sromotnikowym.
- R E K L A M A -
Rodziny pieczarkowartych jak już…
Poza tym jedzenie kani których nie znalazło się w lesie nie jest zbyt mądre, vide. Czubajka czerwieniejąca (odmiana ogrodowa)
To jest normalna, zwykła kania. Widać dokładnie, że łąka graniczy z lasem.
Tak, widać też że łąka graniczy z polem uprawnym na którym z pewnością nie szczędzono nawozów sztucznych i pestycydów. Może tego nie wiesz, ale grzyby bardzo łatwo akumulują takie substancje…
…a to kalafiory na tym polu rosną? bo rolnicy to raczej z tym środkami chemicznymi to ostrożnie, bo one są drogie i nie nieopłacalne. Przy uprawie kalafiora tak, trzeba stosować w dużych ilościach.
Te grzyby są chyba pod ochroną