„Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?” – takie pytanie zadają tysiące kierowców, którzy niebawem staną przed obowiązkiem wykupienia polisy ubezpieczeniowej dla swojego auta. Jak wiadomo – to od ubezpieczycieli i ich strategii cenowych zależy wysokość stawek, dlatego teoretycznie nie powinniśmy być w stanie samodzielnie oszacować kosztów ubezpieczenia. No właśnie – teoretycznie. W praktyce bowiem istnieją sposoby na to, by poznać prognozowane ceny polis bez konieczności kontaktowania się z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Jedną z głównych spraw, jakie załatwiamy w związku z utrzymaniem naszych samochodów, jest wykupienie polisy lub polis ochronnych, które uratują nas przed kosztami, jakie musielibyśmy ponosić w przypadku spowodowania stłuczki, wypadku czy innego zdarzenia drogowego, w wyniku którego powstałyby szkody materialne, lub w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych, za sprawą których nasz samochód zostanie zniszczony lub ukradziony.
Sposób kalkulacji OC i AC u ubezpieczycieli może wyglądać różnie. Z pewnością inne kryteria bierze się pod uwagę obliczając stawkę za OC, a inne za AC. Warto przyjrzeć się bliżej owym czynnikom. I zastanowić się, jakie narzędzia pomogą nam samodzielnie dokonać wstępnych kalkulacji kosztów polisy ubezpieczeniowej.
Ubezpieczenie OC auta – jak ubezpieczyciele kalkulują stawki?
Pierwszym, podstawowym i obowiązkowym w Polsce ubezpieczeniem komunikacyjnym, jakim powinniśmy się zainteresować, jest ubezpieczenie OC. Obejmuje ono swoim działaniem ochronę finansową w zakresie odpowiedzialności za szkody spowodowane przez nas u osób trzecich (np. uszkodzenie obcego samochodu czy budynku). Ceny OC w Polsce wahają się. Niektórzy kierowcy płacą za nie rocznie kilkaset złotych, podczas gdy stawki innych mogą sięgać nawet paru tysięcy.
Na ostateczny kształt oferty cenowej polisy OC wpływ mają czynniki związane zarówno z właścicielem pojazdu, jak i z samym ubezpieczanym pojazdem. Chcąc dokonać kalkulacji składek, ubezpieczyciele skupiają się na ocenie takich kwestii jak: wiek wnioskującego kierowcy, jego staż za kierownicą, historia drogowa (a więc to, czy ma na koncie wypadki i stłuczki), posiadanie bliskiej rodziny, stan cywilny, miejsce zamieszkania i nierzadko również wykonywany zawód, a ponadto rok produkcji samochodu, jego marka i model oraz pojemność silnika. Na podstawie tych danych wylicza się ryzyko odszkodowawcze i uzyskuje się możliwą do zaoferowania klientowi cenę OC.
Ubezpieczenie AC auta – jak ubezpieczyciele kalkulują stawki?
Nieco inaczej, choć bardzo podobnie, wysokość składek kalkulowana jest w przypadku polisy autocasco. Stanowi ona ochronę materialną przed następstwami zdarzeń losowych, do których zaliczyć możemy między innymi kradzież auta, zniszczenia powstałe w wyniku działania osób trzecich, wandalizmu, dzikich zwierząt czy warunków pogodowych, a także pożary i wybuchy.
W przypadku AC ubezpieczyciele biorą pod uwagę więcej kwestii niż w przypadku OC. Do pakietu czynników podlegających ocenie obecnych przy OC, powinniśmy dodać takie jak: wartość ubezpieczanego samochodu, sposób jego przechowywania (a więc to, czy jest garażowany), a nawet poziom zabezpieczeń antykradzieżowych, jakie zostały w nim zamontowane. Dopiero wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe będzie w stanie racjonalnie wyliczyć koszty ochrony AC pojazdu.
Ceny ubezpieczeń samochodu – czy możemy obliczyć je sami?
Oczywiście. W dzisiejszych czasach każdy z nas ma dostęp do różnorodnych narzędzi internetowych, za pomocą których jesteśmy w stanie sprawdzić niemalże wszystko! Również szacunkowe ceny polis, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w momencie zakupu ubezpieczenia.
Do najbardziej przydatnych narzędzi służących samodzielnej kalkulacji składek zaliczyć możemy kalkulatory i porównywarki ubezpieczeniowe. Za ich pomocą nie tylko dowiemy się, na jakim poziomie kształtują się stawki dla nas i naszego pojazdu, ale również porównamy oferty najlepszych ubezpieczycieli na rynku i będziemy mogli podjąć lepszą decyzję zakupową.