Dziś minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej podał datę końca stanu epidemii w Polsce. To 16 maja 2022 r.
Koniec stanu epidemii. Konkretna data
Po dwóch lata (od 20 marca 2020 r.) 16 maja zakończy się stan epidemii w naszym kraju. Będzie za to obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego, który ma być zniesiony we wrześniu. To jeśli sytuacja związana z koronawirusem będzie korzystna.
– Podjąłem decyzję, by od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. […] Przełączamy światło czerwone na pomarańczowe — wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski. – Cały czas prowadzimy bardzo dokładny monitoring sytuacji. Z tygodnia na tydzień obserwujemy kontynuację spadków. […] W tej chwili doszliśmy do hospitalizacji na poziomie około tysiąca. Lekarze na oddziałach zakaźnych cały czas informują, że to już nie są tak ciężkie przypadki jak to było w przypadku mutacji Delta — przekazuje informacje minister.
Czym się różni stan epidemii od zagrożenia epidemicznego
Stan epidemii wprowadza się w związku z wystąpieniem epidemii, w celu podjęcia określonych działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych, ażeby zminimalizować skutki epidemii.
Natomiast stan zagrożenia epidemicznego wprowadza się w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii. Może on zostać przekształcony w stan epidemii, w razie pogarszania się sytuacji i konieczności jej opanowania.
To zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Zmiany w obostrzeniach
Rząd przygotowywał się do tego od końca marca, kiedy to złagodzono obostrzenia:
- 28 marca został zniesiony obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych z wyjątkiem placówek leczniczych i aptek.
- Zniesiono izolację i kwarantannę oraz zlikwidowano szpitale i oddziały zajmujące się tylko i wyłącznie leczeniem osób zakażonych.
- Od 1 kwietnia zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów. Zniesiono możliwość bezpłatnego wykonania testu bez zlecenia lekarza, m.in. w aptekach i mobilnych punktach.