Kolejne ograniczenia dotkną palaczy. Ministerstwo Zdrowia w Polsce ma strategię ograniczenia palenia w kraju. Ich celem jest wprowadzenie jednolitych ograniczeń i przepisów dotyczących wszystkich wyrobów tytoniowych, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych.
Ministerstwo planuje zakazanie sprzedaży tytoni zapachowych i innych podobnych produktów. Państwo ma zamiar kontrolować ceny wyrobów tytoniowych poprzez podniesienie akcyzy.
Według ministerstwa akcyza powinna być podnoszona zarówno na papierosy, jak i e-papierosy, aby obciążenie finansowe było odczuwalne dla konsumentów. Jednorodne podwyżki cen mają zapobiec przesiadce z e-papierosów na tradycyjny tytoń. Według badań CBOS i raportu WHO, jeden na czterech Polaków pali papierosy, co stanowi prawie 8 milionów osób, z czego milion korzysta z e-papierosów.
Odsetek młodych palaczy jest niższy, a najwięcej osób palących mieści się w przedziale wiekowym 40-49 lat. Polska w tym względzie naśladuje inne kraje i koncerny. Koncern Marlboro ogłosił, że nie będzie już produkował papierosów.
Holandia jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadza zakaz sprzedaży i palenia tytoniu. Zakaz handlu papierosami w Holandii wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku. Będzie to oznaczać zamknięcie około 6,5 tysiąca sklepów tytoniowych, a zakaz stopniowo obejmie cały kraj. Osoby uzależnione od nikotyny będą mogły kupować papierosy tylko w wyznaczonych punktach specjalistycznych, prawdopodobnie po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego lub recepty. Celem tego działania jest stworzenie środowiska wolnego od dymu tytoniowego dla przyszłych pokoleń.
Holandia dąży do tego, aby młodzi obywatele nie mieli nawet możliwości kupowania papierosów. Inne kraje naśladują Holandię, dążąc do uzyskania statusu kraju wolnego od tytoniu, co oznacza, że mniej niż 5% populacji jest uzależnionych od nikotyny.
Szwecja jest bliska osiągnięcia tego celu, przewidywanego na rok 2024. W Szwecji popularny jest snus, produkt tytoniowy podobny do tabaki, który spożywa się, umieszczając go za wargą.
Wielka Brytania również planuje zmniejszenie liczby palaczy do 5% populacji do roku 2030. Sieci handlowe w Stanach Zjednoczonych i Europie wprowadzają własne zakazy dotyczące sprzedaży papierosów. W Europie sieć Lidl, planuje zaprzestać sprzedaży papierosów w Danii do 2028 roku, a następnie rozszerzenie tego zakazu na całą Unię Europejską. Już 17 krajów UE wprowadziło rygorystyczne ograniczenia dotyczące palenia tytoniu najostrzejsze obowiązują w Irlandii, Grecji, Bułgarii, na Malcie, w Hiszpanii i na Węgrzech, gdzie istnieje pełny zakaz palenia w zamkniętych przestrzeniach publicznych, środkach transportu publicznego i miejscach pracy, z niewielkimi wyjątkami.