26 lutego w auli im. Apoloniusza Strzeleckiego w PWSZ obecni byli m. in. senator Jan Maria Jackowski, który odczytał list gratulacyjny od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.
Gratulacje złożyli: posłanka Anna Cicholska, burmistrz Sławomir Kowalewski wraz z wiceburmistrz Janiną Budzichowską oraz przewodniczącym rady miasta Leszkiem Ośliźlokiem.
Samorząd powiatowy reprezentowała wicestarosta Barbara Gutowska, konwent PWSZ – Mirosław Koźlakiewicz, obecny był również współzałożyciel PWSZ i jeden z pierwszych wykładowców – prof. Benon Dymek oraz wiele innych osób – samorządowców, przedstawicieli instytucji, stowarzyszeń, przyjaciele i znajomi profesora.
Podczas uroczystości laudację na cześć jubilata wygłosił ks. prof. Michał Grzybowski z Płocka.
Część artystyczną przygotowało małżeństwo Marty i Pawła Stawińskich. Zaśpiewali profesorowi oraz zgromadzonych gościom kilka piosenek, opowiadając nimi muzyczną historię życia jubilata.
autor nagrania: Mateusz Przybyszewski
Ryszard Juszkiewicz to prawnik, historyk, badacz dziejów ziemi mławskiej, Zawkrzeńskiej, północnego Mazowsza, senator I i II kadencji.
Od 1941 mieszka w Mławie. W 1949 ukończył Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego, w 1952 studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (I stopnia), a w 1959 studia prawnicze II stopnia. W tym samym roku ukończył także studia na Wydziale Historii UW. Za rozprawę Mławskie Mazowsze w latach 1939–1945, napisaną pod kierunkiem profesora Stanisława Herbsta, uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. Pracę habilitacyjną zatytułowaną Wrzesień 1939 na Mazowszu Północnym obronił w 1992 na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Od 1952 do 1987 pracował w sądownictwie w Mławie i Żurominie. W latach 1980–1982 był doradcą „Solidarności”. W latach 1989–1993 sprawował mandat Senatora I i II kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, reprezentując województwo ciechanowskie. Przez cztery lata pełnił funkcję dyrektora Głównej Komisji do Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Opublikował blisko 30 książek i około 400 artykułów, recenzji oraz biogramów o treści historycznej. Był prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i w Mławie, współorganizatorem i inicjatorem powstania Instytutu Filologiczno-Historycznego w Mławie, Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta, Muzeum Ziemi Zakrzeńskiej (1963), wieloletnim prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej (następnie został prezesem honorowym). Jest również właścicielem Muzeum Juszkiewiczów o charakterze militarnym, członkiem wielu towarzystw naukowych (m.in. Mazowieckiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego Płockiego, Towarzystwa Naukowego im. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Instytutu Historycznego im. Gen. Władysława Sikorskiego w Londynie), członkiem rady naukowej Muzeum Niepodległości w Warszawie i redakcji periodyku „Pamięć i Niepodległość”, członkiem rady naukowej Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i redaktorem rocznika „Ziemia Zawkrzeńska”.